Війна

Шведи везуть школу. У Франківську відкриється «Beetroot Academy», де навчатимуть айтішників

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

П’ять років тому два шведи – Андреас Флодстрьом і Густав Хенман – переїхали в Україну й почали «варити борщ» в ІТ-сфері. Вони відкрили власну компанію «Beetroot», а згодом і ІТ-школу «Beetroot Academy». Сьогодні фірма робить онлайн-продукти, мобільні додатки, займається веб-розробкою і веб-дизайном для клієнтів у 20 країнах. Влітку цього року «Beetroot Academy» має відкритися і у Франківську.

– Андреасе, чому ви приїхали саме в Україну?

– Насправді це була комбінація різних факторів. По-перше, ми з Густавом, обидва, з різних причин і в різний час вивчали російську мову. В мене була дівчина з Петербурга, а Густав навчався в університеті у Москві. По-друге, вже мали невеликий, але досвід роботи в ІТ-сфері і знали, що у Східній Європі є сильні інженери. Ми поекспериментували, запустили проект у Литві, потім його закрили і вирішили, що треба кудись поїхати і там почати власну справу. Обирали між Росією, Молдовою, Білоруссю та Україною. Багато подорожували. Вибрали Україну. Тут впливовими були два чинники: об’єктивний – високий потенціал країни в ІТ, суб’єктивний – нас тут завжди дуже добре зустрічали.

– Легко було почати бізнес?

– На це питання можна дивитися з різних боків. Почну з хорошого – в Україні багато можливостей. Країна зараз на етапі змін, реформ, але при цьому залишається багато питань, які може вирішувати бізнес. За п’ять років ми побудували компанію, в якій працюють 180 людей. Мені складно уявити, як нам би це вдалося у Швеції.

Наша корпоративна культура – дати працівнику максимально відповідальності та довіри. Це не традиційний підхід, і ми не знали, чи спрацює це в Україні. Вважали, що українці звикли до жорсткої ієрархії. Та виявилося, що це працює. Знайти талановитих людей, які готові працювати для розвитку свого міста, країни – просто!

Звісно, є проблема бюрократії та корупції. Але єдине з чим ми стикалися, – довго йдуть «паперові» процеси. Інколи голова велика від законів, які можуть суперечити один одному. Та ми працюємо в ІТ, не виробляємо фізичний продукт, тому це гальмує не надто сильно.

– Працюєте на експорт?

– З України теж є клієнти, але 95 % – іноземні компанії. З них половина – шведські клієнти, решта – Англія, Ізраїль, США, інші країни.

– Коли говорять про іноземні ІТ-компанії в Україні, то зазвичай прий­нято вважати, що іноземцям вигідно тут працювати, бо українцям потрібно менше платити…

– Так, ІТ-сфера в Україні більшою мірою базується на іноземному аутсорсі. Для країни це вихід на міжнародний ринок. В інших сферах доступ до іноземних ринків є значно меншим. І саме тому заробітна плата в ІТ є вищою.

Сьогоднішню ситуацію в Україні можна порівнювати з Балтикою 1990-х. Ці країни також починали працювати з аутсорсу, але з часом змогли переформатуватися на «продуктове» виробництво – наприклад, усі знають про Скайп. Україна зараз йде до цього. Але завжди буде і перше, і друге. Вони допомагатимуть розвивати один одного.

Про дешевизну праці. Так, починати в ІТ в Україні трошки дешевше. Можливо, раніше це й була головна причина. Нині ж вирішальним фактором є доступ до хорошої компетенції працівників, якості роботи. Ще цікавий момент – у наших клієнтів є розробники і в Швеції, і в Україні. І ті зарплати, які отримують українці, дозволяють їм мати вищий рівень життя, ніж шведські розробники. Є такий показник – «Індекс БігМака»: скільки гамбургерів може купити працівник за свою зарплату. Тож за цим індексом українські айтішники є одними з найбагатших у світі. Ми живемо у глобальному світі, не варто про це забувати.

– Що таке «Beetroot Academy»?

– Це школа – соціальний проект нашої компанії. Ідея заснувати її з’явилася в мене навесні 2013 року. Ми жили в Одесі, було не зрозуміло, що відбувається та чим закінчиться. Коли ми їхали в Україну, це була яскрава пригода, але з часом це стало для нас важливим і близьким до серця. Тому вирішили, що маємо якось допомогти. ІТ-освіта – хороший інструмент для розвитку країни, людей, економіки.

ІТ-сфера в Україні стрімко розвивається, але більшість осередків – у великих містах: Київ, Харків, Львів, Дніпро. Тому вирішили, що будемо розвивати «Beetroot Academy» у середніх містах. Працюємо вже три роки. Першу школу відкрили в Полтаві. Далі – Київ, Одеса, Чернігів, Краматорськ, Миколаїв, Маріуполь, Запоріжжя. Нині курси закінчили 200 людей. З них 70 % працевлаш­тувалися в ІТ.

– Хто може у вас навчатися?

– Аби потрапити в «Beetroot Academy», треба пройти відбір. І це те, що відрізняє нас від інших курсів. Багато освітніх проектів в ІТ продають мрію – потраплю в ІТ, буду багато зароб­ляти. А нам важливі мислення людини і мотивація. Не обов’язково мати досвід роботи в ІТ, але обов’язково цікавитись цією сферою. Маємо багато прикладів, коли люди з інших сфер спробували і залишилися в ІТ. Не скажу, що ІТ для всіх, але для дуже багатьох. Далі – вік. Середній вік студентів 25-35 років. Бо ми готуємо людей до роботи.

Важливий момент – навчання не є безкоштовним. В середньому по Україні курс коштує 500 доларів. Цими кош­тами оплачуємо роботу викладачів та оренду приміщень. Волонтерство – це добре, але для такого проекту потрібна сталість.

– Скільки часу треба вчитися?

– В академії чотири курси – web design, front-end developer, wordpress woocommerce і back-end developer. Кожен курс триває чотири місяці. Заняття відбуваються тричі на тиждень. Усі вчителі – практики – розробники або дизайнери. Навчання відбувається у форматі перевернутого класу – теорія вдома, практика в класі. Це чотири місяці дуже інтенсивної роботи. Щоб успішно завершити навчання, студентам треба витрачати мінімум 20 годин на тиждень.

– З чого почнете у Франківську?

– З двох курсів – Front-end і web-design. Навчання стартуватиме в липні, а на початку червня влаш­туємо презентацію школи, де повідомимо усі деталі: адресу школи, точну вартість навчання і т. д. Дату презентації повідомимо на сторінці проекту в соцмережі Facebook. Приходьте, поспілкуємось.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.