Війна Статті

Шанс на життя. Як на Прикарпатті перевозять дітей і до чого тут статистика

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
На початку року на Коломийщині в ДТП загинуло п’ятимісячне немовля, яке їхало на руках у матері. Водій і ще два пасажири отримали травми й потрапили до лікарні. Поліція відкрила кримінальне провадження – «за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту». А батькам залишилося горе, бо дитину не повернути.

В Україні вже понад два роки офіційно впроваджені штрафи за перевезення дітей без автокрісел, пише Репортер. Втім, і вони не зупиняють людей від думки, що їм пощастить і все обійдеться, бо водій обережний, їхати недалеко та й швидкість – невелика.

новини Івано-Франківська

Статистика не вчить

Смертельна ДТП трапилася в селі Ценява. Водій автомобіля Toyota Rav4, батько немовляти, вискочив на головну дорогу з другорядної, не пропустивши автівку Peugeot Expert. Обидва водії були тверезими. Автомобіль Toyota після удару відкинуло в кювет.

17 січня трапилася ще одна аварія, в якій дитина, на щастя, лише травмувалася. Між Тязовим і Крилосом BMW на зустрічній смузі влетів у вантажівку DAF та опинився у відбійнику. В автівці була 11-річна дівчинка. Водій та його двоє пасажирів потрапили до лікарні.

перевезення дітей новини Івано-Франківська

15 січня на Закарпатті водій BMW на зустрічній врізався у Range Rover. Травмувалися четверо дорослих і три дитини. Усі діти були непристебнутими й жодних засобів для їх перевезення не використосувалось. На щастя, усі живі.

А 5 грудня у Житомирській області людям пощастило менше. Аварія забрала життя батька та двох його дітей, мати з важкими травмами потрапила до лікарні. Водійка Daewoo Lanos виїхала на зустрічну та зіткнулася з вантажівкою DAF. Дитячих автокрісел у машині не було.

Лобові ДТП – одні з найстрашніших. Часто вони призводять до жахливих наслідків – тяжко травмованих, загиблих. Небезпека таких ДТП дуже висока, навіть на невеликій швидкості, – каже Олексій Білошицький, перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції України. – Прибуваючи на такі виклики, ми нерідко стаємо очевидцями того, що дітей – травмованих чи загиб­лих – перевозили без спецзасобів, які дають можливість пристебнути їх в авто. Не варто забувати, що використання дитячих утримуючих систем – це не лише пасивна безпека вашої дитини, але й імовірність того, що у випадку ДТП вона залишиться живою або ж отримає менш серйозні травми.

Нині автокрісло є єдиним відомим засобом, що може зменшити травматизм дитини при аварії та навіть врятувати життя. Втім, досі статистика є невтішною. За минулий рік лише на дорогах Прикарпаття сталося 167 ДТП за участі дітей. 165 дітей травмувалися, шість – загинуло. За словами речниці патрульної поліції області Христини Мриглід, статистики, чи була дитина в автокріслі, патрульні, на жаль, не ведуть.

На дорогах України у 2021 році сталося 154480 ДТП, з них 20 365 – з потерпілими або загиб­лими. У аваріях загинули 180 дітей, 3868 травмовані. У 2020 загинули 156 дітей, 3681 дитина отримала травми.

перевезення дітей новини Івано-Франківська

Закон карає грошима

Штрафи за перевезення дітей до 12 років без автокрісел в Украї­ні ввели у жовтні 2019 року. До цього те, як діти подорожують в автівках, було на совісті батьків. Дорослих за непристебнутий ремінь карали штрафом у 51 грн.

Нині за статтею 221 Кодексу про адмінправопорушення за перевезення дітей без автокрісла водій може отримати штраф у 510 грн, а за повторне – 850 грн. Штраф за непристебнутий ремінь безпеки дорослого – теж 510.

У лютому минулого року уряд підтримав постанову, що змінила правила перевезення дітей. Зокрема додали уточнення, що утримуюча система для перевезення дитини в авто – це обладнання, що здатне утримувати дитину в сидячому або нахиленому положенні, яке при зіткненні або різкому гальмуванні зменшує небезпеку травмування.

перевезення дітей новини Івано-Франківська

Також тепер не має значення вік дитини.

Якщо її зріст менший за 145 см – потрібне автокрісло. Дітей до трьох років дозволили перевозити на передньому сидінні в автокріслі, встановленому проти руху автівки та з відключеною подушкою безпеки.

За словами Христини Мриглід, стаття 35 закону про Нацполіцію передбачає зупинку водіїв, якщо вони перевозять дитину з порушенням правил дорожнього руху, зокрема без автокрісла.

За 2021 рік івано-франківські патрульні склали 128 адмін­матеріалів за це порушення, – говорить Мриглід. – Чи то сума штрафу збільшилась, чи свідомість батьків, але в автокрісел точно побільшало. Про це говорять і водії, і поліція. Крім того, поліцейські на постійній основі проводять просвітницькі кампанії, як саме перевозити дітей, щоб поїздка пройшла щасливо.

На Прикарпатті чиновник на авто збив дівчинку і втік – дитина померла

Незручні пасажири

Для батьків, які не мають власного авто, питання перевезення дітей в автокріслах може перетворитися на цілий квест. Особливо, якщо дитина не одна. Адже на кожного треба мати окреме автокрісло, а ще думати, як з ним пересуватися поза автівкою.

Франківка Олеся Малюванчук, мама двох дівчат – двох і десяти років, намагається щоразу забезпечити своїм дітям наявність автокрісел в авто. Втім, це вимагає наполегливості та інколи забирає значно більше часу та зусиль, ніж хотілося б.

Для старшої десятирічної доньки придбала у автівки родичів кілька автобустерів – пристроїв для підвищення дитини в авто, що дозволяє правильно зафіксувати її штатним ременем безпеки.

Машини своєї у нас немає, а їздити в таксі потрібно і містом, і за містом. Для меншої, двохрічної, маємо автокрісло. Для машин наших рідних купили бустери, аби в них їздила старша дитина. На довші поїздки за місто беремо бустер з собою. Це насправді сумнівний захист, але кращий, ніж просто ременем пристібнути. А доросле автокрісло об’ємне, з собою всюди не поносиш, – говорить Олеся.

В інших містах, де не вдається викликати таксі з автокріслом, жінка старається обрати для пересування громадський транспорт, і лише в рідкісних випадках сідає в таксі без автокрісла.

Франківець забув, де припаркував авто, і повідомив у поліцію, що його вкрали

У Франківську після не дуже успішного досвіду виклику таксі доводиться носитися зі своїм автокріслом для меншої дитини.

Після перепитувань, чи дійс­но мені треба автокрісло, все одно приїжджали водії без крісла з фразами: «а ми вас і так візьмемо, та тут по місту – ми обережно». Доводилось відмовлятися та викликати ще – не раз на це йшла година часу, – розповідає жінка. – Також був випадок, коли водій прийняв замовлення з автокріслом, передзвонив, чи дійсно треба. Сказав, що воно в нього вдома, я підтвердила, що треба. А приїхав з кріслом, яке прив’язане шнурівкою для взуття до підголовника, бо пасків безпеки в нього не було. Інший приїхав з кріслом, але сказав, що дитину не треба пристібати в ньому, хай просто сидить, бо поліції важливо просто наявність крісла, а не фіксація.

Оскільки у Франківську далеко не всі таксі мають ремені безпеки, то навіть зі своїм автокріслом не завжди вдасться його закріпити. Аби таки відшукати автівку з автокріслом, Олеся Малюванчук починає пошук потрібної машини по службах таксі за годину до виїзду. Каже, звично доводиться скасувати 3-4 чотири машини, поки приїде така, як треба.

Було й таке, що потрібне таксі так і не приїхало, діти були втомлені з дороги, тому сіла в машину без авкторісла. Після цього власне і вирішила, що легше завжди мати своє.

перевезення дітей новини Івано-Франківська

Ціна безпеки

Нині вартість автокрісла починається від 2000 грн. Перш за все потрібно орієнтуватися на вагу та вік дитини, аби обрати зручне та безпечне. Для немовлят категорія крісел 0+ забезпечує напівлежаче положення, що зменшує навантаження на хребет. Такі крісла ще називають автолюльками. Залежно від моделі вони можуть мати ручку для перенесення дитини та їх можна кріпити на раму від дитячого візка. Найпростіші йдуть вже у комплекті до візка.

При виборі автокрісла для будь-якої вікової категорії фахівці радять звертати увагу на краш-тести й відповідність євростандартам – ECE R44 / 04 й i-Size. Серед найпопулярніших брендів – Britaх Römer, Maxi-Cosі, Recaro.

Також варто звернути увагу на конструкцію автокрісла. В ідеалі під обшивкою воно має бути обкладене пінополістиролом – різновидом пінопласту, що приймає на себе силу удару і не травмує при цьому дитину.

Залежно від віку та фізичних особливостей дитини є автокрісла категорій 0, 1, 2 та 3. Або такі, які поєднують в собі одразу кілька, і через це є більш універсальними. Вони підійдуть тим, хто має обмежений бюджет, аби не купувати нове крісло кожних кілька років.

При виборі крісла варто також поцікавитися, як закріпити його в автівці.

Нині є поширеною міжнародна система кріплення Isofix – металеві скоби між спинкою та сидінням, до яких кріпиться автокрісло. Таке можна прикріпити і звичайним штатним ременем, якщо доведеться їхати в автівці старішої моделі.

Основна перевага Isofix в тому, що крісло таким чином зафіксувати можна легко та надійно, а ще – значно швидше ніж ременем.

Важливо, аби дитині в автокріслі було зручно. Тому при його виборі варто піти в магазин і спробувати разом з дитиною, яка модель підійде найкраще. А де ви потім придбаєте її – в магазині чи онлайн – то вже інша справа.

За зовсім обмеженого бюджету можна придбати вживане автокрісло, але лише за умови, що воно не було в ДТП. Тому слід уважно перевірити каркас на наявність тріщин чи вм’ятин.

Якщо поїздки з дитиною в авто трапляються зовсім рідко, можна розглянути варіант оренди автокрісла. У Франківську вартість коливається від 500 до 1000 грн за місяць залежно від моделі.

В кожному разі, якщо у батьків є гроші на автівку та пальне, то варто витратитись і на безпеку дитини. Адже життя – безцінне.

Авторка: Ольга Суровська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.