До 1 березня військові можуть повернутися після самовільного залишення військової частини (СЗЧ) чи дезертирства – без кримінальної відповідальності. Але це стосується не всіх. Про це розповіли 13 лютого на пресконференції в Івано-Франківському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, пише Репортер.
Ще 21 листопада 2024 року Верховна Рада ухвалила закон про добровільне повернення на службу тих, хто вперше залишив військову частину чи дезертирував. Цих військових звільняють від кримінальної відповідальності та дозволяють повернутися на службу за спрощеною процедурою.
Цю можливість продовжили до 1 березня 2025 року.
Щоб скористатися новими правилами, достатньо подати рапорт через застосунок Армія+, прикріпивши рекомендаційний лист від частини, яка потребує військових. А далі – прибути до військової частини.
Втім, це стосується лише тих, чиє СЗЧ тривало не довше трьох днів і якщо самовільне залишення частини було скоєне вперше.
Якщо тривалість самовільного залишення до трьох діб, кримінальне не застосовується. Командир може вжити дисциплінарні заходи. Якщо ж частину залишили на довше, тоді наступає досить серйозна кримінальна відповідальність, – каже заступник начальника ТЦК та СП, підполковник Юрій Мухін. – Причини можуть бути різні, наприклад, непорозуміння в колективі, сімейні проблеми. Тому військовому треба дати шанс повернутися. Також він може повернутися на службу до іншої частини, якщо не хоче у свою.
Після подання рапорту командир протягом 72 годин поновлює бійця на службі.
Якщо військовий залишив частину до 29 листопада, він може повернутися до своєї військової частини, звернутися в Державне бюро розслідувань, Військової служби правопорядку чи Нацгвардію, де створені спеціальні роти резерву, – каже Юрій Мухін. – Якщо СЗЧ скоєне після 29 листопада, то рішення про те, щоб надати можливість повернутися, прийматиме суд – за згодою командира.
Також для військових створили сайт – «Турбота про військовослужбовця». Там теж детально викладений алгоритм повернення із СЗЧ чи дезертирства. Якщо ж військовий не повертається на службу після СЗЧ, це карається позбавленням волі від 5 до 10 років. Якщо ж після дезертирства – від 5 до 12 років.
З 25 вересня 2024 року ми розшукали понад 2 тисячі військових, понад 1300 повернули до військових частин, – каже Андрій Маланій, старший офіцер з розшуку Івано-Франківського зонального відділу ВСП. – Також 32 перебувають у місцях позбавлення волі. А понад 70 військових, на жаль, померли під час перебування в СЗЧ з тих чи інших причин. У розшуку залишається близько 2000 військових у нашій області.
За словами Андрія Маланія, з початку прийняття закону у відділі фіксують зростання кількості військових, які виявили бажання повернутися. За словами заступника командира військової частини по роботі з особовим складом підполковника Сергія Осташевського, у військових є можливість вибрати частину та підрозділ, а також відповідну посаду.
Обіцяють – ніякого упередженого ставлення до тих, хто вирішив реабілітуватися після залишення побратимів, адже причини – дуже різні. А бойові побратими розуміють цінність кожної людини.
У нас створена одна з рот резерву, куди ми приймаємо військових після СЗЧ. За цей час прийняли близько 300, – говорить Сергій Осташевський. – Потрапити у Нацгвардію непросто, у нас є відбір. Основне – мотивація до військової служби. Якщо військовий підходить, то проходить базову військову підготовку, інтенсивну підготовку. У бригаді є вакансії – і піхота, і водії. А найбільше потрібні оператори БПЛА.
Після повернення військовому поновлюють усі виплати та пільги, забезпечують формою, харчуванням. За словами підполковника Осташевського, тоді це звичайний військовий, жодних ярликів на людях не ставлять.
Люди цінуються всюди, – говорить Сергій Осташевський.
Читайте: Хліб від «Мурашки». Ветеранка Оксана Любінець втілила давню мрію та відкрила у Тисмениці пекарню
Comments are closed.