Минулого тижня в Тисмениці відбувся вже четвертий Мальтійський приятельський бал для людей з обмеженими фізичними можливостями. Приїхали майже 200 гостей, зокрема перша леді України Марина Порошенко. Принаймні на один вечір люди на візках спробували забути про непрості будні, перевтілились у вишуканих дам і кавалерів, безтурботно кружляли у вальсі.
Бал мав розпочатися о п’ятій вечора. У бенкетній залі ресторану «Палац Ярослав» вже лунає музика симфонічного оркестру під керівництвом Валерія Чикириса. У залі —з півсотні чоловіків і жінок на інвалідних візках. Цього дня вони господарі свята. До танцю їх ведуть волонтери Мальтійської служби допомоги, які три тижні готувалися, щоб вдало виконати всі па.
Леді – у вечірніх сукнях, із зачісками та макіяжем, кавалери – у костюмах з метеликами чи краватками. Усі святкові й радісні. В такій атмосфері сам мимоволі забуваєш, які труднощі люди на візках долають щодня.
Поки всі чекають на Марину Порошенко, у візочників триває остання репетиція першого полонезу. Дружина президента відкриватиме бал, тож усі ніби відчувають додаткову відповідальність. Ще й цього разу в залі повно телекамер. Хоча, каже волонтер Мальтійської служби Наталя Петрунів, минулого року ніхто з телевізійників на бал до Тисмениці не доїхав.
«Двічі ми проводили бал у холі Прикарпатського університету. Але там зовсім немає умов для візочників, говорить Наталя. – Останні два роки нас запрошує Богдан Сташків – у свій заклад в Тисмениці. Тут візочникам легше, бо все доступніше. Але є проблема, щоб усіх довезти».
Цьогоріч на бал запросили ще візочників із Рівного, Львова, Тернополя.
Андрій Ханас, радник Посольства Мальтійського Ордену в Україні, у розмові з «Репортером» зазначає, що перша леді приїхала на Прикарпаття спеціально, аби потрапити на бал.
«Марина Порошенко ще минулого року запланувала цей візит, говорить Ханас. – І саме для цього сьогодні виїхала з Києва о шостій ранку».
Мальтійці кажуть, що за два тижні вже знали про її приїзд, але до останнього не вірили. Запевняють, особливо не готувалися, бо в першу чергу роблять бал для себе.
Із затримкою десь у півгодини прибуває Марина Порошенко. Відчутно хвилюється. Її зустрічають волонтер Настя Костюк і візочник Ярослав Гураль. Після вітального слова бал відкривають полонезом. Далі – вальс. Минулорічний король балу, паралімпієць Василь Петрунів не дає дружині президента оговтатись і запрошує її до танцю. Видно, що вальс з візком їй дається непросто, але Марина Порошенко намагається триматися гідно.
Серед танцю дружина Василя Наталя змінює першу леді. Згодом пояснює, що просто пошкодувала недосвідчену танцюристку.
«У парі з візочником домінує здоровий партнер. Він і керує візком, – розповідає Наталя. Пані Марині було важко. Це звична річ, якщо вперше в житті берешся з ним танцювати. Треба знати, як правильно тягнути, як переставляти ноги, щоб не наїхати на сукню, не викинути людину з візка й не впасти самому».
«Потрібно взяти майстер-клас, щоб наступного разу танцювати краще і бути гарною партнеркою», – зізналася й перша леді. Вона робить кілька фото на згадку і десь за годину їде. За нею збирається і більшість журналістів. Далі бал продовжується у геть невимушеній атмосфері.
Свято триває, танцюють мазурку, польку, падеспан і віденський вальс. Між тим – майстер-класи, виступи на візках від колективу «Надійка», пісні від Оксани Сливки і Богдана Сташківа. У перерві – фуршет. Музика стихає, поки танцівники відпочивають, можна й поговорити.
Візочник із Франківська Віталій Палков зізнається, що цей бал для нього дуже цінний, бо тут можна розвіятись і не відчувати жодних обмежень. Крім того, попереду зима і через погоду тепер довго не вдасться зібратися з друзями.
Марічка Мисюк із Делятина, яка представила на балу танцювальний номер, розповідає, що почала готуватися до свята десь за місяць. І, як виявилося, недаремно. Марічка вже вдруге отримала титул королеви балу. Вперше це сталося у 2013-му.
«Бал – важлива подія для кожної дівчини, – говорить дівчина. – Але тут атмосфера – неперевершена. Відчуття не передати словами. Це дає стимул не сидіти вдома, пізнавати нове, досягати чогось у житті».
Марічка бере активну участь у житті мальтійців – їде всюди, де запрошують. Двічі на тиждень приїжджає з Делятина до Франківська займатися танцями у хореографа Рудольфа Шваюка. В парі з ним і виступала на балу.
«Крім того, півроку як почала займатися ще фехтуванням, – хвалиться Марічка. – Тренер до нас приїжджає зі Львова. На кубку України зайняла третє місце з шаблі та шпаги. Зараз готуюся до чемпіонату України, який буде в листопаді».
Оксана Кузнєцова розповідає, що старається не пропускати мальтійські бали, щоразу думає, як виділитися, аби бути особливою. Їй це вдається. Минулого року Оксану відзначили титулом королеви.
«Я сама все готую: купую та перешиваю сукні, підбираю й роблю зачіску, макіяж, нігтики», – розповідає жінка.
Зізнається, що до Франківська з Коломиї добиратись їй незручно. «Транспорт не пристосований, ще й деякі водії кажуть, що немає місця для візочка, говорить Оксана. – Але я на це не зважаю. Є й добрі люди, які допоможуть і візок покласти в багажник, і виїхати на високі бордюри. Чоловік допомагає, але не завжди, бо ж мусить працювати. Та я дякую Богу за те, що я є, і радію кожному дню та людям, яких мені посилає Господь».
Танці тривали до дев’ятої вечора. За підсумком балу оголосили переможців серед дам у номінаціях: «найкраща зачіска», «найкраща сукня», «витончена граційність», «чарівність». Серед чоловіків: «ефектний кавалер», «галантний кавалер», «запальний танцюрист» і «стильний кавалер».
Про те, що королевою балу цьогоріч стала Марійка Мисюк, ми вже знаємо, а серед чоловіків корону вдруге поспіль приміряв Василь Петрунів. Переможців нагородили подарунками від Марини Порошенко – книжками і солодощами, усім учасникам вручили пам’ятні відзнаки.
Comments are closed.