У Франківську новий скандал – скорочують близько 200 працівників поліклінік. медики
Медики звинувачують керівництво, ті – відсутність фінансування, а люди в соцмережах традиційно кричать про зраду в медреформі. То що відбувається насправді? Розбирався “Репортер“.
Закон жалю не має
Гастроентеролог першої поліклініки Наталія Красій працює на посаді вже 25 років. Про те, що її скорочують, дізналась у понеділок, 7 червня.
«Викликали у відділ кадрів, сказали, що підлягаємо скороченню. Дали ознайомитися з повідомленням про скорочення. Я його не підписала, – говорить Наталія Красій. – Ми зібрали ініціативну групу, вже звернулися у міністерство охорони здоров’я, управління Держпраці, до міського голови, у профспілку медпрацівників. Поки що конкретних відповідей немає».
За словами лікарки, лише у першій поліклініці скорочують близько 50 людей: лікарів, медсестер, санітарок, лаборантів. Що вони робитимуть далі, поки не знають.
За словами голови ГО «Орден медико-правової допомоги» Григорія Федосенка, він дізнався про цю ситуацію з соцмереж – побачив допис одного зі знайомих лікарів.
«Там йшлося про те, що їх скорочують і водночас пропонують зайняти посаду молодшої медсестри, санітарки, – говорить Григорій Федосенко. – Ми вже зробили правову оцінку ситуації. З юридичної точки зору – жодних порушень. Їх скорочують згідно з чинним законодавством».
Втім, як так вийшло, що водночас звільняють 200 людей?
Тепер їх забагато
П’ять франківських поліклінік для дорослих та одна дитяча об’єдналися в комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної і консультативної діагностичної допомоги» у 2018 році в межах реформи. Очолила КНП директорка п’ятої поліклініки Ольга Савчук.
Що зміниться в медицині Прикарпаття цього року і що з того пацієнтам
Тепер, як повідомляють у підприємстві, штат є завеликий, грошей бракує, зокрема на вторинну ланку.
«Другий етап реформи, який розпочався у квітні 2020 року, показав, що на вторинну медичну допомогу коштів державою виділено обмаль, – йдеться у повідомленні закладу. – Штатна чисельність підприємства є надмірною, велика кількість професій і, відповідно, працівників не затребувані вимогами на контрактування НСЗУ, пандемія COVID-19 додала проблемі гостроти, особливо у фінансовому плані. Підписаний у 2020 році договір з НСЗУ показав дефіцит коштів 1,4 млн грн на місяць для виплати мінімальної заробітної плати працівникам підприємства, які надають вторинну медичну допомогу».
Як повідомляє керівництво медзакладу, з того часу надіялися, що підпишуть більше договорів з Національною службою охорони здоров’я (НСЗУ), а тим часом адміністрація покривала дефіцит грошима із спецфонду.
Читайте: Субсидії для прикарпатців: про нові правила та штрафи
Втім, цьогоріч виявилося, що дефіцит на місяць уже становить понад 3 млн грн – 28,8 млн грн до закінчення року, і це – на виплату мінімальної зарплати.
«Така ж ситуація складається по всій країні стосовно вторинної медичної допомоги. Ми далеко не є винятком, – стверджує керівництво КНП «Центр первинної медичної і консультативної діагностичної допомоги». – Пояснень НСЗУ обмаль: низька активність лікарів в електронній системі охорони здоров’я, частину коштів державою спрямовано на закупівлю вакцини від коронавірусу, недостатньо коштів, виділених на програму медичних гарантій, КНП повинні самостійно заробляти кошти наданням платних послуг. Виходячи з такого величезного дефіциту коштів, єдиним виходом є жорстка економія, в даному випадку – вимушене зменшення чисельності працівників, яке відбувається згідно з чинним законодавством. Далися нарешті взнаки і «роздуті» штати, і небажання працювати в електронній системі».
Отже, як йдеться у повідомленні, під скорочення підпадають 35 вузьких спеціалістів, 11 лікарів-сумісників, медичні статистики, частина господарської служби й дехто з середнього медперсоналу. Загалом – 200 людей.
За словами керівництва, при визначенні, кого будуть звільняти, керувалися Кодексом законів про працю, а також зважали на особисту ефективність: скарги пацієнтів і колег, активність, перспективність професії. У будь-якому разі, запевняє керівництво, ефективність роботи медзакладу не постраждає.
З поліклініки в лікарню
Тим часом медики, які підлягають скороченню, звернулися до міського голови за справедливістю. У середу, 16 червня, відбулася нарада у мера Руслана Марцінківа, за участю його заступника Олександра Левицького, заступниці управління охорони здоров’я міста Марії Бойко, директорки поліклінік Ольги Савчук і головного лікаря центральної міської лікарні Тараса Масляка.
За підсумками наради Марцінків заявив, що вкотре проблеми держави доводиться вирішувати місту, та пообіцяв, що більшість скорочених працівників забезпечать роботою в міській лікарні.
«НСЗУ уже почала недодавати кошти медикам. Це призведе до можливих скорочень і до недофінансування галузі медицини, – говорить міський голова. – Ми розуміємо, чому сталася ця ситуація – бо НСЗУ врізала фінансування вторинки. Якщо первинка отримує свої кошти, то вузьких спеціалістів держава вирішила недофінансувати. У цій ситуації ми вирішили більшість людей перевести в центральну лікарню, створити умови, щоб ці люди далі працювали. Але, якщо зараз відмінять ковідні кошти для закладів вторинки, почнеться зменшення кількості виплат на пацієнтів – може бути непроста ситуація».
За словами головного лікаря центральної міської лікарні Тараса Масляка, скільки людей зможе прийняти медзаклад, говорити зарано. Поки що ситуація на контролі у міської влади, а не лікарні.
Пізно схаменулись?
За словами голови «Ордена медико-правової допомоги», провини держави у цій ситуації немає. Причина скорочень – у нелогічних рішеннях керівництва поліклініками.
«По-перше, об’єднання всіх поліклінік в одне КНП проводилося без врахування того, що в кожній полікліці є роздуті штати, – каже Григорій Федосенко. – По-друге, не створили окрему амбулаторну базу для вторинки, щоб кожен керівник ніс відповідальність і забезпечував людей зарплатою. Там не була нормально налагоджена комунікація, багато лікарів неправильно закривали звернення пацієнтів через електронну систему eHealth. А це – пряма підстава нарахування коштів з НСЗУ. Також не було контролю за сімейними лікарями, які якраз і мають направляти пацієнтів до профільних спеціалістів».
За словами Федосенка, працівники поліклінік незадоволені роботою Ольги Савчук. Мовляв, вона не зустрічалася з представниками вторинної медддопомоги ще з квітня 2020 року й не обговорювала плани роботи.
До того ж, весь дефіцит у зарплаті вторинки договори з НСЗУ б не покрили – адже у поліклінік не так багато послуг, на які їх можна укладати. Тому що це початково є заклад первинної медичної допомоги.
«Тобто, скорочувати штат потрібно було починати два роки тому, щоб це не було такою травмою зараз, – говорить Григорій Федосенко. – За два роки силами міської влади можна було знайти для скорочених працівників нові посади. До того ж, ми мали складну ситуацію з ковідом. Якби ці медики знали, що їх чекає скорочення, вони б знайшли роботу в цей час, коли потреба була велика».
Читайте: Підробки смаку не мають. Хто відповість за неякісну молочку в прикарпатських школах
Крім того, судячи з документа, який організація отримала у відповідь на запит, там зазначені 67 лікарів, а не 35. Тож не дуже зрозуміло, для чого применшують цифри.
«На мою думку, якщо міська рада може збирати позачергові сесії, щоб закликати накласти санкції на Лукашенка, то їй нічого не заважає зібратись і прийняти рішення про дофінансування цього комунального підприємства, – впевнений Федосенко. – Вони апелюють, що джерела фінансування різні: НСЗУ платить зарплату, а місто – комуналку. Але всі кошти, звідки б вони не прийшли, потрапляють на рахунок підприємства, а заклад уже сам вирішує, на що їх витратити. Тому, якщо місто профінансує більше коштів, їх можуть витратити на зарплати».
Тепер «Орден медико-правової допомоги» планує надати справі більшого розголосу й подати в прокуратуру на всіх причетних до невдалих, на їхню думку, рішень. медики
Але людей, скоріш за все, таки скоротять. Сумнівно, чи вийде працевлаштувати багатьох у міську лікарню – там рук вистачає. Решті, напевно, доведеться самим шукати собі роботу. Поки не прилетить новий вірус. медики
Comments are closed.