Вступна кампанія розпочинається 12 липня. Які нововведення чекають на вступників цього року та які спеціальності найзатребуваніші – у розмові з ректором Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігорем Цепендою.
– Пане Ігоре, до чого готуватися абітурієнтам?
– Щороку в нас відбуваються зміни – і в університеті, і загалом у системі освіти. В першу чергу це пов’язано з тим, що ми адаптуємо наше освітнє законодавство до норм ЄС.
Щодо нововведень, то цьогоріч ми повністю відмовились від усних іспитів. Відтак, вступні іспити будуть проходити в комп’ютерному тестовому режимі. Це стосується і людей, які вирішили здобувати другу вищу освіту, і тих, хто вступає на освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста. Результати іспиту з’являться на екрані комп’ютера одразу ж після проходження тестових завдань. Це дозволить прозоро і максимально об’єктивно оцінити рівень знань студента.
Другою новацією є відеозапис всіх екзаменів. Тепер батьки, які свого часу ходили під стінами університету, можуть сидіти в актовій залі і спостерігати, як їхні діти вирішують завдання.
Третій аспект, на який ми звертаємо увагу, – це забезпечення рівності всіх учасників процесу. Адже протягом останніх років ми отримували повідомлення про використання на іспитах технічних засобів. Тому кожен абітурієнт буде проходити через спеціальну рамку, яка не дозволить пронести з собою ані мобільний телефон, ані будь-які інші передавачі інформації. Це не стане несподіванкою для абітурієнтів, оскільки ми це ввели в правила прийому.
– Вже відомо, які саме будуть завдання на іспиті?
– Усі питання були опубліковані на сайті університету задовго до початку вступної кампанії. Адже нам потрібні студенти з високим рівнем підготовки. І якщо абітурієнт вивчить тисячу питань і дасть на них відповідь, ми з радістю привітаємо його в нашому виші.
Важливо, що ми не ставимо собі за мету «завалити» вступників, просто обираємо сильніших. Позаяк середній бал абітурієнтів впливає на авторитет університету.
– А як відбуватиметься подача документів?
– Цього року ми переходимо на електронні заяви, які можна заповнити на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ez.osvitavsim.org.ua). Це значно пришвидшує подачу документів і не створює жодних черг. Крім того, це зручно для абітурієнтів з інших міст. Адже щороку географія розширюється, і в нас є багато студентів з Тернопільської, Чернівецької, Закарпатської, Львівської, Хмельницької областей та інших регіонів України.
Знову ж таки, така процедура відпрацьована вже багатьма європейськими університетами.
– Де можна отримати консультацію щодо подачі електронних заяв?
– На сайті приймальної комісії університету працює онлайн-консультація, де можна дізнатися всю потрібну інформацію. Крім того, працюють спеціальні кабінети для тих, хто не має можливості заповнити електронну заяву вдома. Відповідно є системні адміністратори, які теж надаватимуть консультації.
Важливо, що наш сайт розроблений спеціально під абітурієнтів. Минулого року ми увійшли в п’ятірку університетів за прозорістю сайтів і з кожним роком все більше вдосконалюємось.
– Чи будуть якісь пільги при вступі для учасників АТО та їхніх дітей?
– Наказом Міністерства освіти і науки передбачені певні квоти. Вони мають право на переведення на вакантні місця держзамовлення (при їх наявності) на відповідну спеціальність, якщо їх конкурсний бал не відрізняється більше ніж на 10 балів (20 балів для природничо-математичних спеціальностей) від конкурсного бала, останнього зарахованого на місце держзамовлення.
Крім того, ми хочемо запропонувати міністерству запровадити підготовчі курси для учасників АТО, які хочуть вступити до вишу. Адже в них є дуже велика мотивація до навчання.
– Які спеціальності найпопулярніші?
– Традиційно в нас великі конкурси на факультети іноземних мов і міжнародних відносин. Також популярна нова спеціальність, яка є єдиною в регіоні, – міжнародні економічні відносини. Теж традиційно цікавляться юриспруденцією.
Дуже мало абітурієнтів на природничих науках. Це є проблемою, оскільки Україна є потужною індустріальною державою. Також ми маємо невеликий конкурс на математичні спеціальності.
– А які перспективи у тих, хто вирішує вступати в магістратуру?
– Намагаємось розширювати магістерські програми, що й вирізняє нас серед інших університетів. Наші магістри мають можливість отримати подвійні дипломи – нашого вишу та провідних університетів Польщі. Нашими стратегічними партнерами є Варшавський університет, Краківський гірничо-металургійний, Краківський педагогічний та Жешувський університети. Загалом, на сьогодні маємо 11 магістерських програм, які є безкоштовними для студентів, і аналогів яким в Україні немає.
Вважаю, що це позитивний момент в нашій системі освіти – саме в такий спосіб ми інтегруємось у європейський простір. Водночас наша молодь має можливість реалізувати себе в більш комфортних умовах.
– Як потрапити в таку програму?
– Студенти проходять спеціальний конкурс. Наприклад, за програмою Варшавського університету проводять відбір спеціальні міжнародні комісії, які оцінюють рівень знань майбутніх магістрів. Щодо інших, то ми попередньо узгоджуємо навчальні плани й відповідно, за результатами іспитів на бакалавраті, формуються списки в магістратуру. Як показав досвід, закордонні університети залишаються задоволеними рівнем підготовки наших випускників.
Важливо, що для студентів, які потрапили в програми, ми додатково проводимо курси польської мови.
– У 2016 році Прикарпатський університет був на 38 місці у рейтингу ТОП-200 вишів України. Це хороший показник?
– На моє переконання, рейтинги – це суб’єктивна оцінка. Для нас є добрим показником те, що ми виходимо на параметри університету 3.0. Це виші, які, крім освіти і науки, займаються створенням науково-технологічних парків.
У нас є дуже багато грантів, які пов’язані саме з реалізацією наукових проектів. Зокрема, для багатьох є дивним, що ми маємо одну з найпотужніших біохімічних шкіл в Україні. Крім того, сьогодні Прикарпатський університет займає 11 місце в рейтингу з англомовних публікацій. Тож за 25 років існування вишу нам вдалося створити потужну наукову базу, яка є конкурентною та цікавою для європейських партнерів.
Буває, ми втрачаємо в рейтингах лише через кількість іноземних студентів. Але це є традиційним для всіх класичних університетів, адже іноземці більше цікавляться медициною і технічними спеціальностями.
– Поза межами вишу ваші студенти й викладачі теж доволі активні?
– Це дійсно так. Ми дуже радіємо з того, що наші студенти є соціально активними. Вже сьогодні їм не байдуже, що відбувається в суспільстві. Зокрема, наші філософи і психологи вже роками проводять акцію «Янголи поруч». У свій вільний час і власним коштом вони опікуються дитячими сиротинцями та хоспісами. Ще є акція «Лікар щастя», де наші студенти допомагають діткам з вадами слуху.
Крім того, вони беруть участь у подіях всеукраїнського масштабу. Так, нещодавно сотні наших студентів були волонтерами на фестивалях «Карпатський простір» і «Porto Franko» – працювали в якості перекладачів, були активними учасниками різноманітних локацій.
Це дуже важливо, оскільки ми виховуємо не просто професіоналів. Ми виховуємо покоління молодих людей з активною громадянською позицією, яким і формувати нашу державу.
Comments are closed.