Війна

Франківські екоактивісти створили станцію моніторингу повітря – без аналогів у Європі

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Команда розробників EcoCity за підтримки проєкту Чисте повітря для України та чеської неурядової організації ARNIKA презентують унікальні мобільні станції моніторингу атмосферного повітря Sapphire-32.
Станція не потребує стаціонарної фіксації, дозволяє цілодобово проводити незалежну оцінку якості атмосферного повітря в будь-якому місці за понад 15 параметрами, інформує Репортер.
Sapphire-32 від EcoCity – це інноваційна розробка українських технічних експертів та винахідників, яка виведе на новий рівень адвокацію у сфері захисту прав громадян на чисте та безпечне повітря в Україні.
До теми: Як франківські діти конструюють роботів і дбають про екологію (ФОТО)
На думку науково-технічного радника проєкту «Чисте повітря для України» Максима Сороки мобільність та автономність станції Sapphire-32 від EcoCity надають унікальну можливість оцінити якість та безпечність повітря в умовах надзвичайних та аварійних ситуацій, пожеж, несприятливих метеоумов та різкого погіршення якості повітря.
Ключовим розробником спеціального програмного забезпечення для станцій став 15-ти річний Дмитро Обухов, який зазначив, що мобільна станція Sapphire-32 – це унікальна українська розробка, що не має аналогів в Україні. Цей досвід можна поширити на проекти громадського моніторингу повітря по всьому світові.
Якість повітря тепер можна перевіряти за більш ніж 15 параметрами, а саме: дрібнодисперсний пил фракції РМ10, РМ2,5, чадний газ СО та вуглекислий газ СО2, діоксид нітрогену NO2, сірчастий ангідрид SO2, формальдегід H2CO, аміак NH3, приземний озон O3, сумарні концентрації органічних сполук TVOC. Є можливість розширення переліку специфічних токсичних речовин та адорантів – ароматичних вуглеводнів DG, сірководню H2S та хлористого водню HCl.
“Ці токсичні речовини входять в пріоритетний перелік оцінювання якості повітря згідно з практиками Європейського Союзу та новим Порядком державного моніторингу в сфері охорони атмосферного повітря (ПКМУ від 14 серпня 2019 р № 827). Додатково мобільна станція дозволяє оцінювати рівень фізичного (параметричного)забруднення за показниками радіаційного фону, шумового забруднення та інтенсивності УФ-випромінювання”, – йдеться в дописі.
Читайте: У Франківську діти моніторять повітря. Як це працює (ФОТО)
Куратор проєкту громадського моніторингу якості повітря EcoCity Олексій Трелевський зазначає, що мобільна конструкція дозволяє проводити оцінку якості повітря навіть у приміщеннях.
«Ця станція оснащена електронним діалоговим табло, яке дозволяє дізнатися рівень забруднення атмосферного повітря тут і зараз – навіть в умовах відсутності підключення до мережі Інтернет. Всі покази сенсорів виводяться на дисплей у реальному часі, усереднюються за 20 хвилин, надсилаються на сервер і записуються в пам’ять на самому пристрої, звідки їх можна вивантажити в вигляді CVS файлу для подальшого аналізу еко-активістами та експертами. Цим забезпечується багаторівневий захист даних, а модуль GPS дозволяє точно визначити час і місце моніторингу”, – пояснює Трелевський.
Вбудовані акумуляторні батареї підвищеної місткості дозволяють проводити моніторинг атмосферного повітря в польових умовах упродовж 48 годин, що дозволяє одразу провести оцінку якості повітря і дослідити максимально разові та середньодобові концентрації. У липні-серпні 5 перших прототипів мобільних станцій моніторингу повітря Sapphire-32 від EcoCity будуть передані для тестування та експлуатації екоактивістам та партнерам проєкту «Чисте повітря для України» у Запоріжжя, Кривий Ріг, Дніпро, Харків та Краматорськ. Презентація станцій Sapphire-32 відбудеться наживо 31 липня (п’ятниця) у форматі on-line конференції у ZOOM з трансляцією у Facebook.
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.