Війна

“До 40% ПЛР-тестів, які ми отримуємо, показують хибні результати”, – директорка Калуської ЦРЛ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З березня 2020 року Калуська ЦРЛ працює з пацієнтами з коронавірусною хворобою чи підозрою на неї. За цей час у стаціонарі лікарні медичну допомогу надали 1575 пацієнтам.

Як розповіла  медичний директор Калуської ЦРЛ Наталія Кінаш, медикам довелось працювати з абсолютно новим захворюванням у незвичних екстремальних умовах, наражаючи свої життя на небезпеку. До надання допомоги за цей час залучали лікарів різних профілів як з великим досвідом роботи, так і зовсім молодих спеціалістів, але з великим бажанням допомагати людям, пише Нафтохімік Карпати.

Фото ілюстративне

Медичний директор також зазначає, що не в усіх пролікованих хворих були пневмонії, частина поступила на лікування з інших причин, до прикладу, з інсультами, але при здачі ПЛР-тестів у них виявляли ковід. Нерідко наслідком коронавірусної інфекції у хворих були тромбози. Загалом захворювання це не вивчене, щоразу з’являється нова симптоматика. У декого це проявляється головними болями, підвищенням артеріального тиску, загальною слабкістю, ломотою, але без температури. Та якщо ІФА-тест показує наявність антитіл, то на 99 відсотків у цієї людини була коронавірусна інфекція.

“Всім нашим працівникам, які працюють з коронавірусними хворими, ми робимо один раз у 14 днів ІФА-тест, а тим, хто на «чистій» стороні, – один раз у місяць. І при цьому нерідко виявляємо, що у частини персоналу вже сформовані антитіла. Це означає, що захворювання у них пройшло безсимптомно”, – зауважує Наталія Кінаш.

– Чи завжди можна вірити ПЛР-тесту?

– На жаль, дослідження засвідчують, що до 40% результатів ПЛР-тестів, які ми отримуємо, показують хибні результати. Я на власному досвіді в цьому переконалася. Хоча клінічно у мене був ковід, ПЛР-тест прийшов негативний. Але на 15-ий день при здачі ІФА-тесту вже були антитіла. Загалом диференціювати звичайний грип від коронавірусу складно.

– Наталіє Олександрівно, чи відображає статистика щодо кількості хворих на коронавірус, яку подає лікарня, реальну картину захворюваності, чи все-таки вона далека від її масштабів?

– За нашими спостереженнями, захворювання на коронавірус значно перевищує ці цифри. Справа в тому, що багато людей мають легкий перебіг і не звертаються за медичною допомогою, іноді думають, що це звичайна ГРВІ, а не коронавірус. Також не всі здають тести.

– Ми слідкуємо за статистикою і бачимо, що наразі в Калуші у стаціонарі менша кількість хворих, ніж була, наприклад, у серпні-вересні, проте летальних випадків значно більше, особливо в листопаді – 33. Як це пояснюють медики?

– Насправді в серпні-вересні у нас були зайняті по 130-136 «ковідних» ліжок, а тепер 100. Але тоді у багатьох хворих був набагато легший стан. Хочу відзначити, що за місяці роботи з коронавірусними хворими медики, зокрема і первинна ланка, налагодили свою роботу. Тепер у стаціонар потрапляють лише ті пацієнти, які мають важкий перебіг хвороби і дійсно потребують госпіталізації. Також змінилися і критерії до госпіталізації. Якщо раніше у стаціонар клали хворого із сатурацією 95 і нижче, то за теперішнім стандартом МОЗ показанням до госпіталізації є сатурація 92 і нижче або 50 і більше відсотків уражених легень. Тобто відбір змінився.Більша кількість хворих лікується амбулаторно.

Але оскільки в стаціонарі зросла частка важких пацієнтів, то зросла і смертність. Є випадки, коли пацієнти помирають до трьох діб. Загалом якщо важко з перших днів, то прогноз невтішний. Стабілізувати і вивести такого пацієнта дуже складно. Також раніше, якщо у хворого були цукровий діабет, гіпертонія, онкологія і ще коронавірусна хвороба, то його госпіталізовували, а тепер госпіталізація відбувається лише в тому випадку, коли ці хвороби у стані загострення.

– Найбільше помирає хворих віком 60 і більше років. Головною причиною є вік чи щось інше?

– Вік відіграє важливу роль, оскільки в переважної більшості людей після 60-ти з’являються супутні захворювання і патології. Проте супутні захворювання можуть бути й в молодшому віці. До прикладу, 1 грудня помер 32-річний житель району, який мав важку серцеву патологію, а інфікування коронавірусом загострило перебіг хвороби.

Друга причина – це спадкова схильність до важкого перебігу захворювань. Ми вже мали такі випадки, коли втратили і маму, і доньку, також це можуть бути батько і син, рідні брати. Ми спостерігаємо таку закономірність.

– Скільки ліжок розгорнуто у ЦРЛ для лікування коронавірусних хворих і скільки є кисневих точок?

– У листопаді було розгорнуто 166 ліжок, а з 1 грудня додатково розгорнули 3 ліжка в реанімації і 11 – у відділах. Загалом – 180. Також у лікарні є 132 кисневі точки, з яких станом  на 2 грудня були зайняті 76.

Хочу також додати, що наразі в Калуській ЦРЛ ситуація стабільна. Персонал працює, і я дякую йому за професійність, мужність і людяність. Але нас турбують декларації НСЗУ, що в наступному році вони не зможуть здійснювати в повному обсязі виплати медикам, які працюють з коронавірусними хворими. Це дуже невтішні прогнози, бо якщо не буде очікуваних виплат, то лікарня не зможе забезпечити закупівлю ліків і найгірше – втратить персонал. За мізерну плату більшість не захоче ризикувати своїм життям.

Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні