Війна

Ціни та зарплати – що переважить?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Останнім часом люди все більше скаржаться на зростання цін. І під прицілом найнеобхідніше —харчі. Зарплати ніби й не впали, але на ту саму суму вже не купиш, як раніше…

img_3674

Березень цього року став відправною точкою для подорожчання. Звідусіль чути – долар. Він угору – всі туди ж. Хліб, цукор, крупи, макарони, яйця, олія, м’ясо. До речі, саме м’ясо тут і лідирує: якщо в березні свинячу вирізку можна було купити за 53-54 грн., то нині – 80. Любителям солодощів також тепер не солодко: шоколад, печиво подорожчали на 3 грн. за кілограм. Чай, кава – теж плюс 5-7 грн.

Не просте, а золоте

Невеликий базарчик, далеко від центру. Люди на роботу, а бабусі вже стоять – привезли домашнє: молоко, сметану, сир, яйця. Кажуть, молочна продукція залишилася зі старою ціною. Молоко, 1,5 л – 9 грн., сметана, 0,5 л – 12 грн., є, що віддають і за 10.

Зате яйця далеко втекли від весняної ціни.

«Де ті часи, коли яйце можна було купити за 85 копійок, – бідкається бабуся, що прий­шла на базар, – а зараз 2 грн., то вже виходить, як у казці, не просте, а золоте». На що продавець, такого ж віку бабуся, відповідає: «Ну чого ж золоте, – домашнє». Але ціна людей не лякає, беруть. Напевно, аргумент «домашнє» все ж таки діє, бо поряд супермаркет, там яйця по 1,14 грн.

На центральному ринку людно. Але, здається, більше продавців, ніж покупців.

aprodukti1227

«А ну, пробуйте мої яблука, – припрошує охайна жіночка за прилавком. – Беріть. Всього лише за 8 грн. Це чернівецькі, мої».

Всього лише – добре підмічено, бо далі на ринку нижче 10 грн. яблук не знайдеш. Тут же в ящиках – і по 15, і по 25 – яблука одного сорту, різниця – у розмірі. Але в супермаркетах можна знайти й дешевше: від 5,99 до 13.59 грн. «Часник також мій, прямо з грядки», – продовжує продавчиня. І ціна на народний антибіотик дійсно «своя» – 18 грн. Бо поряд – 25, а в магазинах ще більше.

cin

 

Застереження: наведені ціни (середні ціни) призначені лише для розрахунків індексів цін на споживчі товари та послуги і не можуть використовуватися для інших цілей, зокрема не можуть бути підставою для обґрунтування цінових пропозицій та визначення переможців під час проведення конкурсних торгів згідно з процедурами, встановленими Законом України «Про здійснення державних закупівель»:

Ціни за серпень надані головним управлінням статистики в Івано-Франківській області.

Пані Тамара з Чернівців. Уже 10 років продає на базарі у Франківську і каже, що ціна на яблука три роки не міняється. Чому Франківськ? Бо в Чернівцях яблук повно, каже продавець, такого збуту немає. Але люди все одно купують менше, зіт­хає пані Тамара.

«Думаю, 10 грн. – то не є велика ціна за кілограм яблук, – каже продавець, – бо привезти ящик яблук із Чернівців обходиться мені 20 грн. Це лише за один ящик. Треба ще заправити машину. А людина, яка рве яблука, бере 150 грн. за день і ще треба тричі їсти дати».

Перцю холодно

Що не дуже підскочило у ціні, так це овочі та фрукти. Та й сезон. Але тут уже сама погода вносить корективи. Ще тиждень тому солодкий перець був по 5-6 грн. Можна було надибати й по чотири. А зараз вже 10 грн. Дивуємось, чого так. «А ви чому в пальто?» «Холодно». «Ну то й перцю холодно, вже відходить, мерзне».

975EE7D2-34B3-4C10-9B55-528308486721_mw1024_s_n

Фаворитом серед найвищих цін на базарі став лимон. Дивишся на цінник і не віриш очам – 50 грн. за кілограм. Що ж то за безцінний такий цитрусовий? «З Аргентини», – каже продавець. Але якщо вам підійде і південноафриканський лимон, то в супермаркеті можете купити за 38,88 грн.

Молода пара з дитиною в магазині стоять біля прилавку з рибою. Дивляться і відходять. Кажуть, що рибу з дорожчих сортів вже собі дозволити не можуть.

«Лосось раніше часто брали, був по 110 грн., – каже жінка, – а зараз 170 грн. Обходимося вже без лосося».

Біля цукру на вагу – ажіотаж. Бо ціна на сьогодні унікальна – 9,57 грн. Адже в упаковках нижче 11 грн. за кілограм не знайти. Акція на картоплю – 1.79 грн., а на ринках – по 3,5 грн.

«Ми здебільшого на акціях і витягуємо продаж товарів», – каже касир у супермаркеті.

Прогнози щодо зарплат – невтішні

З цінами на продукти все зрозуміло. Ростуть. А що з зарплатами? За даними обласного управління праці, середньомісячна заробітна плата у березні становила 2 766 грн. У липні – 3 091 грн. Якщо брати у відсотках, то зарплати підвищились на 6,5 %. Однак це не є показовим, бо червень, липень і серпень – відпускний період, і тут нараховується матеріальна допомога на оздоровлення та відпускні.

А вже у серпні середньомісячна зарплата падає – 2 555 грн. У порівнянні з попереднім місяцем вона знизилась до 95,6 %.

«В галузі освіти на сьогодні зниження склало 13 %, це 2 480 грн. – каже начальник управління праці Ярослава Ульванська. – Різко знизилась зарплата і в державному управлінні, ряд структур знаходяться без збереження заробітної плати. Серед них і територіальна державна інспекція праці з підрозділами, і фінансова інспекція, податкова поліція. В галузі мистецтва, спорту також є зниження – майже до 6 %».

Чим зумовлене падіння зарплати?

«Дуже високий рівень інфляції, – пояснює Ярослава Ульванська, – і великий розмір індексації заробітної праці, яка не передбачена згідно з кошторисними призначеннями сумою на виплату, а це є обов’язковий платіж, так само, як і нарахована зарплата».

За словами Ярослави Ульванської, в жодній одній області України станом на серпень зарплата не піднялась. На вересень даних ще нема.

«За попередніми прогнозами і за тенденціями, середньомісячна заробітна плата буде ще нижчою, – каже Ярослава Ульванська, – бо піде вищий рівень інфляції без збереження заробітної плати».

Сумно. Далі буде видно.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.