Війна

Бензин буває паленим. Чому на Івано-Франківщині досі живі нелегальні заправки

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Курс долара ще тримається, та ціни на пальне ростуть. Тож водії шукають варіанти зекономити – придбати дешевший бензин чи солярку на незаконних заправках.

«Я тільки там і заправляюсь, – каже водій та автомеханік Павло. – І всі наші хлопці теж. Нормальний там бензин, може, навіть і кращий, ніж той, що на легальних АЗС».

Отакої! А ви теж не знали, що на Прикарпатті є ліві заправки, ще й популярні в народі?

Не лише в кущах

Минулоріч податкова міліція Івано-Франківської області виявила лише чотири незаконні заправки. А от за два місяці цього року – вже три закрили.

Про такі точки водії дізнаються через «сарафанне радіо». Поряд з ними немає вказівників чи вивісок. Розміщують їх неподалік траси чи на околицях міста, і про роботу може свідчити хіба черга з охочих заправитися та цистерни з пальним на подвір’ї.

На жаль, нині водії не надто переймаються тим, що стають спів­учасниками злочину, бо ж свідомо замовчують порушення закону. Так, 35-річний Олексій (прізвища тут будуть не у всіх героїв статті) дізнався про дешевший підпільний бензин від колег-водіїв. Каже, що користуються такою нелегальною економією не лише власники дешевих автівок, трапляються тут і серйозні позашляховики чи автомобілі преміум-класу.

«Хлопці кажуть, що там навіть працівники СБУ і прокуратури заправляються, – говорить Олексій. – Не знаю, чи так, але поки що цю точку на об’їзній досі не прикрили».

У прес-службі обласного управління захисту економіки (УЗЕ) від коментарів відмовились, направили «Репортер» до Києва. Там люди виявилися більш говіркими. Розповідають, що незаконні заправки не обов’язково стоять у кущах, інколи й стаціонарні заправні станції можуть працювати без дозвільних документів і погодження служб. А продаж неякісного пального буває і на законних АЗС.

«Якщо ж говорити про продаж «з-під поли», то це можуть бути переобладнані гаражні бокси, вантажні автомобілі з вмонтованими цистернами, – розповідає Наталія Калиновська, прес-секретар Департаменту захисту економіки Нацполіції. – Вони звично розміщені за певною адресою, і купують, як правило, таке пальне постійні клієнти. Його можуть виготовляти і в домашніх умовах, і в підпільних цехах».

Можна й за ґрати

У 2016 році один з таких цехів з виготовлення неякісного пального оперативники Державної фіскальної служби (ДФС) викрили на Львівщині, звідки його збували на території Івано-Франківської та Львівської областей. Винуватці понесуть відповідальність за ст. 204 Кримінального кодексу.

Назар Максим’юк, начальник відділу протидії незаконного обігу підакцизних товарів ДФС в області розповідає, що є два види провадження і відповідальності. До адміністративної відповідальності притягають за ст. 164 Адмін­кодексу – порушення порядку провадження господарської діяльності. Зазвичай це стосується нелегального збуту. Тоді порушникам світить штраф від 17 до 34 тис грн і конфіскація усього пального та обладнання. А до кримінальної – за ст. 204 ККУ – незаконне виготовлення, зберігання, транспортування з метою збуту підакцизних товарів. Тут штраф з конфіскацією в рази вищий – від 51 тис грн до 170 тис грн.

У разі кримінального провадження, можна й за ґрати потрапити. Вину доводять слідчі органи, а покарання призначає суд. Неякісне пальне і все обладнання вилучають і за рішенням суду знищують, бо подальшому використанню воно не підлягає.

«Незаконні заправки виявляємо у співпраці з іншими органами – УЗЕ, СБУ чи Нацполіцією, за зверненнями громадян чи самі, – каже Назар Максим’юк. – Шукаємо тих, хто працює підпільно, без державної реєстрації, незаконно збуває пальне, коли за кущем стоїть обладнана цистерна з пістолетом. Люди отримують гроші, з яких не сплачують податки, тож порушують закон».

А порушення суттєві. Так у 2016 році податкова міліція Івано-Франківщини вилучила 183 тисячі літрів пального на майже 3,5 млн грн. З них за 152 тис літрів пального на суму 2,8 млн призначили кримінальну відповідальність.

За даними прокуратури області та ДФС, в лютому на Франківщині виявили дві незаконні заправки. І якщо у першому випадку вилучили лише 5100 літрів пального та обладнання вартістю 25 тис грн, то в іншому – 310 тисяч літрів, талони на пальне та виручку.

Назар Максим’юк погоджується, що кількість таких порушень у порівнянні з минулими роками зросла, тож оперативні підрозділи ДФС нині активізували роботу з виявлення незаконних заправок і неякісного пального. Податкова міліція розслідує, встановлює вин­них і подає матеріали в прокуратуру, яка підтримує обвинувачення в суді. Схеми податківець не розкриває. Та каже, що щороку вони стають все більш відточеними і виявляти їх усе складніше.

Декому ціна важливіша

«Якщо вас заправили без чеку, ви повинні повідомити про такий факт в органи податкової поліції, – говорить Назар Максим’юк. – У законодавстві не передбачено відповідальності громадянина, але свідомий водій мав би відреагувати. Якщо чек не видають, належні податкові платежі до бюджету не сплачують, відповідно така заправка – незаконна».

Крім того, наявність чеку за пальне дає хоч якусь гарантію якості. Адже легальні АЗС мають сертифікати відповідності та несуть відповідальність за якість пального.

Водій із 40-річним стажем, пан Петро, каже, що вже років шість їздить лише на перевірену мережу заправок й іншим не довіряє.

«Усі кажуть, що там бензин якісний, а на інших заправках – гірший, – говорить він. – Я й сам у цьому переконався, коли перейшов на нього. Різниця відчутна».

«Але зазвичай, коли водії бачать, що можна заправитися дешевше, якість їх уже не цікавить, – каже Назар Максим’юк. – І поки буде попит, і людей це задовольнятиме, такі заправки з’являтимуться. Важко працювати без підтримки свідомих громадян».

Натомість у прес-службі пат­рульної поліції Івано-Франківська кажуть, що такі звернення вони отримували.

«Були випадки, коли люди скаржилися, – говорить Микола Гурак, прес-секретар патрульної поліції. – А цього року було й таке, що самі поліцейські під час патрулювання виявили. Далі пат­рульні викликають слідчо-оперативну групу міського відділу поліції та до їхнього приїзду охороняють докази. А ті вже далі розбираються самі».

Повідомити про такі факти можна на гарячу лінію ДФС за тел. 044-284-0007, занести чи надіслати письмове звернення, прийти на особистий прийом до податкової міліції чи заповнити на сайті ДФС електронне звернення.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.