Вже більше року працівники арматурного заводу в Івано-Франківську не отримують зарплату. В липні 2021 року їх навіть перестали пускати на територію. З осені вони оббивають суди і пороги правоохоронних органів, аби добитися стягнення зароблених грошей. А тим часом те, що залишилося від колись потужного підприємства, можуть просто розтягти на металобрухт.
Минулого тижня зі складу заводу, що був опечатаний судовими виконавцями, невідомі вивезли кілька тонн цінних металів. Дороге обладнання арматурного заводу, що залишилося, – це єдиний шанс на виплату заборгованої зарплати. Працівники б’ють на сполох – якщо його вивезуть, вони залишаться ні з чим, пише Репортер.
Ходіння по муках
З 2015 року заводом із Києва керував голова правління акціонерного товариства Сергій Шилюк. Кінцевим бенефіціаром вказаний Марат Зайдман, зареєстрований у Німеччині.
У 2017 році територію «Івано-Франківського арматурного заводу» за борги продали за 28 млн грн БК «Мельник», в якої її викупив власник Wexler Group Петро Беллз. Нині її перетворили на індустріальний парк «Аркан». А весь завод переїхав до одного цеху.
У липні минулого року арматурному заводу за борги відключили світло. Керівництво зникло. Головний бухгалтер і директор з економіки звільнились у серпні. З вересня – уся бухгалтерія. З грудня 2020 року зарплату не виплачують.
«У 2021 році гроші працівникам час від часу платили, але це була виплата заборгованості за попередній рік. Нас спершу відправили на простій, але з того часу на роботу більше не приходили, – говорить головний технолог Роман Вітовський. – Ми кинуті напризволяще. Більше сотні людей лишилися без зарплати. 31 серпня наш терпець увірвався, ми зібралися й написали заяви в прокуратуру, інспекцію праці, голові ОДА, міському голові. З того часу почалися наші ходіння по муках».
До теми:
Десять місяців без зарплати. У Франківську вмирає арматурний завод (ФОТО)
В ОДА людям пішли назустріч і допомогли підготувати проєкти звернень до поліції та позовні заяви до суду для стягнення заборгованості з зарплати.
«Я подав до суду на початку жовтня і лише 16 березня отримаю в суді виконавчий лист, аби подати його у виконавчу службу для стягнення заборгованої зарплати, – розповідає Вітовський. – Гроші на це мають надійти з продажу арештованого майна. Перші листи ми почали давати виконавчій службі ще з листопада 2021 року, але до цих пір основне майно не описали й не арештували. Я говорю про технологічну оснастку, обладнання для нарізки металу і штампувальне обладнання – це основне, з чого можна отримати гроші. А вони описали столи, шафи, крісла, дивани, комп’ютери – і це продають. Скільки з того буде грошей? У наших працівників по 130-150 тисяч заборгованості, у мене – 115 тисяч. Всього заборгованість вже сягнула 10 млн.
Поліція з 16 вересня теж до нині не описала майно, бо не можуть його знайти. Назбирали вже шість томів справи, а результату ніякого. Призначили нам зараз нову слідчу, вона шукає майно в реєстрах, а головне майно – це верстати для порізки металу, штампувальне, зварювальне обладнання. У цеху майна повно, за ним ми і ходимо. А нам кажуть, що воно не наше».
Працівники – на сторожі
У п’ятницю, 25 лютого, виконавці разом з поліцією та бухгалтеркою заводу планують віднайти серед документів бухгалтерський облік майна. Сподіваються, що ці відомості допоможуть нарешті провести опис обладнання й таки накласти на нього арешт.
Поки час минає, працівники заводу буквально стережуть те, що залишилося на території «Аркану».
Нині майже всі корпуси заводу переобладнали під складські приміщення. До одного з них переїхав «Промприлад», а до іншого стягли виробничі потужності арматурного.
Минулого тижня працівники виявили, що з цеху зникли кілька тонн заготовок із нержавійки та бронзи.
18 лютого колишні працівники заводу, які нині працюють на території «Аркану», повідомили, що в опечатані приміщення заводу хтось заходив і замінив замки. Ті, хто живе найближче, одразу виїхали все перевірити. Серед них був і радник голови правління Микола Біленький, який пропрацював на заводі 51 рік. Він одразу помітив, що зникли заготовки.
«Ми викликали судових виконавців, щоб опечатати приміщення. Пішли подивитися, що в цеху. Зі мною пішов начальник служби охорони. Я займався виробництвом, тому знаю, що там має бути, – говорить Біленький. – Пройшовся, відкрили робоче місце, бачу, немає зварювального апарату Tesla і вже приготовлений і відключений ще один зварювальний апарат. Тоді пішов на склад. Замок висить вже інший. Я заглянув через сітку, а зникли три листи нержавійки, сланцю нема, бронзи нема, електровага стояла – нема, в кінці цеху ще однієї ваги немає. Минулого разу я судовому виконавцю це все показував і воно було. Я знаю, від кого ми це отримували, і можу довести, що це все там було. Маю робочий папір».
Читайте також:
Електроніка з Франківська. Як на «Позитроні» збирають аксесуари для «макбуків» (ФОТО)
Микола Біленький розповідає, що поряд були свіжі сліди від автівки, що виїхала з дверей цеху на прохідну. Коли поліція приїхала, працівників заводу вже на територію не пустили, бо вони офіційно там не працюють.
«Охорона каже, що не зобов’язана охороняти наш корпус, бо ми не платимо за оренду. Але як ця машина заїхала на завод? На воротах є охорона, камери спостереження. Машина заїхала в цех, хтось його мав відкрити, хоча він був опечатаний, – говорить Роман Вітовський. – Машину завантажили й вивезли знову ж через прохідну, мабуть. Це ж не зайшов і виніс в кишенях чи торбах? Зникли кілька тонн і ніхто не бачив. Це як?».
Розслідування триває
Станом на січень 2022 року звільнилися вже майже всі працівники заводу. Залишилося тільки декілька, які відтягували до останнього, а нині вже не мають як звільнитися, бо нема доступу до документів, а начальниця відділу кадрів теж звільнилася.
В Івано-Франківському міському суді тривають розгляди цивільних справах колишніх працівників заводу про стягнення заборгованості по зарплаті, середнього заробітку та моральної шкоди. Загалом подали до суду понад 100 працівників. Цього року пройшло вже 24 слухання у цих справах, ще 47 – минулого року. На жодне із судових засідань представники заводу не з’являються.
21 грудня депутати міської ради підтримали звернення фракції ПП «Європейська солідарність» до Кабміну та СБУ щодо ситуації з арматурним заводом. Зокрема просили провести перевірку можливих спроб умисного знищення стратегічно важливого підприємства та вжити заходів для збереження обладнання, відновлення роботи та погашення заборгованості з виплати заробітної плати працівникам заводу. Звернення оприлюднили, публічної відповіді не було.
16 вересня 2021 року відкрито кримінальне провадження за ч.1 ст. 175 КК України щодо безпідставної невиплати зарплати працівникам ПрАТ «Івано-Франківський арматурний завод». Боротьба працівників заводу триває вже понад рік. І скільки часу ще знадобиться, на жаль, не скаже ніхто. Люди ще сподіваються, що закон їх захистить.
Comments are closed.