Вже незабаром українські дороги матимуть дещо інший вигляд, а рекламним підприємствам може додатися роботи. Державна служба автомобільних доріг України («Укравтодор») хоче взятися за придорожню рекламу. Пропонується заборонити розміщувати білборди на українських автошляхах міжнародного значення.
Нещодавно «Укравтодор» опублікував до публічного суспільного обговорення законопроект про заборону «… розміщення рекламоносіїв в межах смуги відводу автомобільних доріг загального користування». Прес‑служба Міністерства транспорту і зв’язку України повідомила, що документ розробили, аби адаптувати українське законодавство до європейського, бо в Євросоюзі нині діє «Європейська угода про міжнародні автомагістралі», укладена ще у 1975 році. Вона забороняє розміщення рекламних щитів з обох сторін автомобільних доріг міжнародного значення. В «Укравтодорі» заявляють, що ця угода є обов’язковою для України, тому наші закони необхідно міняти.
За словами Миколи Кузьми, першого заступника начальника Івано-Франківського облавтодору, про повну заборону реклами на дорогах не йдеться. «Маємо впорядкувати це питання, – каже чиновник. – Необхідно рекламу винести за межі доріг, визначити відстань між щитами і дорогою, періодичність їхньої розстановки».
Нерідко реклама погіршує видимість дорожніх знаків, стверджує Микола Кузьма. Крім того, рекламні щити на узбіччях доріг часом стають причиною трагедій, коли автомобілі під час аварій розбиваються об бетонні фундаменти білбордів чи об їхні металеві опори. Такі відкриті фундаменти, на його думку, взагалі треба заборонити.
Наразі законопроектом пропонують заборонити рекламу над проїзною частиною доріг, на розділювальних смугах, на опорах дорожніх знаків та освітлення, у зоні транспортних розв’язок, мостів, шляхопроводів, у місцях концентрації аварій. Також реклама має бути не ближче ніж 50 метрів до дорожніх знаків, перехресть, транспортних розв’язок, мостів, шляхопроводів, залізничних переїздів, усіх типів пішохідних мостів, пішохідних переходів, зупинок транспорту тощо.
Рекламісти частково погоджуються з дорожниками. Так, Віктор Бурдін, керівник «Служби реклами Станіславова», каже, що разом із законодавчими обмеженнями рекламні фірми мають отримати альтернативу.
«Звісно, це робити потрібно, але просто заборонити рекламу на дорогах – неправильно, – говорить Бурдін. – Треба враховувати, що рекламна справа поповнює бюджети сіл і районів. Треба, щоб були чіткі правила гри з визначенням відстані від дороги, конструкції тощо. Нині навіть існуючі вимоги виконуються далеко не завжди. Якщо це зробити, то, певно, половину реклами, яка зараз стоїть в Україні, треба буде демонтовувати».
Микола Кузьма говорить, що було б добре зібрати спільні наради дорожників і рекламістів і попрацювати над законопроектом. Також було б непогано, якби влада прислухалася до думки усіх сторін. Але в те, що відбудеться дійсно публічне обговорення нової законодавчої ініціативи, наразі віриться слабо.
Comments are closed.