Війна

Садки йдуть на канікули

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

а батьки дошкільнят журяться, куди ж на літо подіти дитинуВ Івано-Франківську з 1 липня тимчасово призупиняють свою роботу 30 із 33 садків міста. Як завжди, працюватимуть лише три чергових заклади. Освітяни запевняють – цього вистачає з головою, правда, додають – у першу чергу братимуть туди дітей, батьки яких принесуть довідку з роботи, що не мають на цей час відпустки.

Два місяці – забагато

Цього року, як і у всі минулі, завідуючі садків уже попередили батьків, що заклади закривають на літо, розповідає координатор ГО «Мами Прикарпаття» Мар’яна Вершиніна. Ця проблема їй добре відома, адже саме з неї почалася їхня організація. Минулого літа саме для її вирішення вперше об’єдналися мами міста.

«Проблема не в тому, що садки закриваються, – каже Мар’яна. – А в тому, що вони закриваються аж на два місяці. Ми розуміємо – місяць, аби можна було зробити якісь ремонти, але ж не два! Ніхто не дасть мамі таку тривалу відпустку».

Минулого року, говорить Вершиніна, вони зверталися з відповідним листом до управління освіти, до міського голови. Там їм пояснили, що керуються положенням про дошкільний навчальний заклад, згідно з яким батьки мають право забирати дитину на літній оздоровчий період – 75 днів. А утримувати садок, в якому на літній період навантаження 25-30 %, – економічно не обґрунтовано.

«Я не знаю, де вони взяли такі норми наповненості, хіба розраховують від тих, які є у нас по факту, – каже Вершиніна. – Адже, наприклад, у тій групі, куди ходить моя дитина, їх є 32 – при максимально допустимій нормі 25».

Ще лишаються чергові садки. Це, звісно, добре, але проблему не вирішує. Мами говорять, аби записати туди дитину, потрібна довідка з роботи, що ти на цей час не маєш відпустки. Це —по-перше. А, по-друге, воно не надто зручно. Робочими лишають ДНЗ № 1 «Калинонька» (Вовчинецька, 9), № 11 «Пізнайко» (Сахарова, 32а), № 33 «Кристалик» (Вовчинецька, 198). Тож, для прикладу, мамі з Пасічної є куди добиратися. А ще це не просто й для малюка. Новий заклад, нова група, нові вихователі.

«Дитина тільки місяць буде адаптовуватися, а потім знову її звідти забирати, – пояснює Вершиніна.А ще там збирається багато дітей із проблемних сімей, тому батьки і не хочуть віддавати туди свою малечу».

Тому викручуються хто як може. Бабуся, дідусь, село, хтось навіть най­має няню. «Ми минулого року зібралися з трьома мамами і по черзі сиділи з дітьми, цьогоріч нас уже п’ятеро, і знову будемо так робити», – каже Мар’яна.

А ще вони знову писатимуть листи до чиновників. Звісно, це не вирішує проблему повністю, але хоч трохи впливає. Так цього року садки закривають менше, ніж на два місяці, а минулого закривали на два з половиною.

Знайдіть для дитини час

«Ми просто реально аналізуємо, що немає потреби утримувати 33 дош­кільні заклади, використовувати воду, електроенергію і т. д., якщо у групах буде по 6-7 дітей», – говорить начальник міського управління освіти Наталя Микула.

Хоча насправді економія коштів – аж ніяк не першочергова причина, переконує Микула. На першому місці те, що діти мають право перебувати 75 днів на домашньому вихованні. Друге – заклади треба підготувати до нового начального року. Третє – педагоги теж люди і мають право на відпустку. А вже на четвертому місці стоїть та сама економія.

Ніякої страшної проблеми тут нема, запевняють в управлінні освіти, садки йдуть на канікули щороку і трьох чергових цілком вистачає. А цьогоріч навіть пішли назустріч батькам, канікули починаються з 1 липня, а не з 10 червня, як це було у 2013-му. До слова, запрацюють усі з 26 серпня.

«Скажу чесно, я три роки їжджу влітку по садках і нема там стільки дітей, як того ґвалту, – говорить Наталя Микула. – Я б так сказала, якщо побачимо, що ці три садки вщент переповнені, у групах буде по 35 дітей, то відкриємо ще один чи два».

Хоча запевняють, що попиту аж такого нема, та все ж підтверджують той факт, що перш за все у чергові садки братимуть тих малюків, батьки яких влітку зайняті на роботі.

«Батьки самі просили, аби дійсно ті садки були для працюючих, а та мама, яка не зайнята на роботі, то вже хай хоч влітку вона дитині казку прочитає, а не вихователька, – каже Микула. – З довідками про роботу вихователі себе просто страхують, аби таки дати перевагу працюючим батькам. Якщо мама не працює, то ми, звісно, візьмемо ту дитину, не лишати ж її на вулиці?! Але я тоді б спитала ту маму про її батьківські обв’язки».

Малюку важко адаптуватися в новому закладі? Так. А що поробиш – таке життя, говорить начальник управління освіти. «Спочатку ми йдемо у садок, потім переходимо у школу, ми ж не можемо дитину запакувати у коробочку та колисати її, – пояснює Микула. – Дитина має бути готова до змін».

Калуш і Коломия мають чергу

А яким чином вирішують це ж питання в інших містах Прикарпаття? Як розповідає Василь Вінтоняк, заступник начальника коломийського міського управління освіти, у них також закривають садки на літо. У Коломиї їх 13. Ітимуть на канікули почергово, хто на півтора, а хто на два місяці. «Але в будь-якому випадку протягом літа працюватимуть від одного до трьох чергових, – каже Вінтоняк. – Ми так робимо кожен рік і скарг від батьків поки що не було».

А от у Калуші ситуація інша. Остаточного графіку закриття поки що немає, але планують, що заклади «відпочиватимуть» тільки по одному місяцю.

«У місті 10 садків, половина закриватиметься на один місяць, а інша – на інший, – пояснює начальник міського управління освіти Любов Максимів. – Усе йтиме по черзі по мікрорайонах. Тобто якщо в мікрорайоні один садок закривається, то інший працює. І то це робиться не заради економії, а щоб підготувати заклади до нового навчального року».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.