Проблема стихійних автостанцій в обласному центрі стара, як світ. Хоча на околицях міста є три «законні» станції, приміські автобуси воліють ними не користуватися, створюючи собі у центрі міста альтернативі місця посадки та висадки пасажирів. То хто ж у цьому винен, і що робить влада?
Шум і гам
Тільки минулого тижня до нас двічі зверталися мешканці вулиці Марійки Підгірянки. Люди кажуть, що під вікнами їхніх будинків утворився ще один автовокзал – автобуси спокійно здійснюють посадку і висадку пасажирів. А мешканці жаліються – їхня колись тиха вуличка тепер переповнена галасом та метушнею.
Якщо пройтися цим районом, то можна надибати ще кілька таких стихійних стоянок. Для прикладу, на Лепкого та на Привокзальній – біля магазину «Фаворит». У центрі міста є й інші – так маршрутки на Богородчани відправляються з вулиці Тичини, а лисецькі – з Володимира Великого.
Чому автобуси оминають АС 2, 3 та 4 та прямують у центр, ми поцікавилися у ВАТ «Івано-Франківський ОПАС». Заступник голови правління Віталій Запухляк каже: «Думаю, що всі водії ознайомлені з тим, як має рухатися автобус, тобто, де він відстоюється перед рейсом і звідки має відправлятися». Та з іншого боку, Запухляк запевняє, що ОПАС не може вказувати водіям, де паркуватися. Тож порадив з цією проблемою звернутися до відповідних служб.
Близько і дорого
В одній із цих відповідних служб – територіальному управлінні Головавтотрансінспекції в області – про ситуацію зі стихійними стоянками знають більше, ніж в ОПАСі. Так, за словами начальника цього управління Богдана Свіщовського, справді, законом про автомобільний транспорт, а саме статтею 39, передбачено, які документи повинен мати водій при перевезенні. Одним із них є паспорт руху. І саме там вказано, на яку зупинку має прибувати автобус. Тож стихійна стоянка – це пряме порушення закону, за яке ця сама інспекція пише припис. І в разі його невиконання накладає штраф.
Але не все так просто. «Десь у липні було розпорядження ОДА щодо наведення порядку, – каже Свіщовський. – Тоді за тиждень роботи ми склали 68 актів». Але з цього виникла нова проблема. «Мешканці навколишніх сіл почали ходити в ОДА і скаржитись. Адже автостанції розташовані на околиці міста і їм, аби доїхати до центру, треба платити додаткові гроші. А у часи кризи це дуже б’є по бюджету кожного», – розказує Свіщовський.
Тому була домовленість, що ОДА разом з міськвиконкомом, ОПАСом та іншими причетними до цієї справами структурами, мають це питання вирішити і знайти компромісний варіант. «Для прикладу, мені відомо, що зараз є домовленість, що зран-ку та ввечері ці автобуси мають право заїжджати у центральну частину міста», – каже Богдан Свіщовський.
Тож із серпня це управління таких перевірок не робить, очікуючи на той самий компроміс.
Все в процесі
Начальник відділу транспорту міськвиконкому Ігор Гнатів розповідає: так, справді, питання активно обговорюється. «З цього приводу відбувалися наради, була навіть одна розширена за участю перевізників. Пропозиції усіх сторін надані в ОДА для опрацювання і створення програми руху приміських автобусів», – каже він.
За словами Гнатіва, зі свого боку місто пішло на поступки, дозволивши приміським автобусам зранку довозити людей у центр. Так само міська влада висунула пропозицію – об’єднати деякі маршрути. Для прикладу, Павлівка-Підпечери, такий автобус зможе проходити через місто, по визначених вулицях.
Виявляється, що у голови правління ВАТ «Івано-Франківське ОПАС» Зіновія Запухляка навіть була пропозиція збудувати ще одну станцію, у центрі міста. А точніше – навпроти лісокомбінату. «Але там дуже багато нюансів – залізна дорога, охоронна зона, невідомо, які комунікації проходять. Тож міське управління архітектури на це «добро» не дало», – каже Гнатів.
В ОДА підтверджують, що саме скарги мешканців ближніх сіл підняли цю проблему, і зараз питання реорганізації маршрутів – «у процесі».
Яким же буде кінцевий результат, поживемо-побачимо. Головне, за проблему, нарешті, взялися.
Comments are closed.