Уже кілька років в Україні заборонено курити у громадських місцях. Пиво теж прирівняли до алкогольних напоїв і вживати його на вулиці теж не можна. Натомість, кожного погожого дня від весни до осені іванофранківці споглядають веселі (чи сумні) компанії з пивом і цигарками. Як правило, у парках, скверах, на дитячих майданчиках…
Жорстокість чи недолугість законів компенсується їх невиконанням
Микола Карамзін
Закон не працює
Івано-Франківська молодь нині впевнена, що курити й пити пиво можна скрізь. І за це їм ніхто не зробить навіть зауваження. «Я постійно «відпочиваю» із друзями на лавці, повз нас ходять міліціонери та навіть не реагують на нас», – каже студент Андрій. Далі хлопець розповів, що в його житті був таки альтернативний випадок. Тоді вони компанією о третій ночі пили на стометрівці горілку, втрутилися міліціонери і зробили їм зауваження. «Правда, нас це дуже обурило, – каже Андрій. – Адже ми нікому не заважали, а випити не мали де. В Івано-Франківську всі заклади працюють до одинадцятої-дванадцятої години. Є лише два кафе, що працюють до другої ночі. Тож ми зробили вигляд, що збираємося йти. Міліціонери пішли, а ми розклалися знову».
За словами командира роти патрульної служби Івано-Франківського МВ УМВС Володимира Тимківа, українським законодавством пиво прирівнюється до спиртних напоїв і його вживання у громадських місцях заборонено. Те саме стосується й куріння.
Відтак виникає логічне запитання: чому не виконується закон? «До нашого народу нічого, окрім нагайки, застосувати не можна, – говорить Володимир Тимків. – Тим, хто цього не розуміє, ми робимо зауваження та попередження. Якщо ж люди не реагують, то їх затримують, доставляють у відділ і складають адміністративні протоколи».
Щоправда, голова адмінкомісії Андрій Лис, який працює на цій посаді останні кілька років, каже, що адмінпротоколів на людей за пиво й куріння у громадських місцях він не зустрічав.
Напевно, саме через це на початку 2010 року до законодавчих актів щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв увійшли зміни. Вони забороняють вживання будь-якого алкоголю (навіть пива, окрім безалкогольного) та куріння: у закладах охорони здоров’я, навчальних та освітньо-виховних закладах, громадському транспорті, на зупинках і підземних переходах, закладах торгівлі, у спортивних спорудах, ліфтах і таксофонах, на дитячих та спортивних майданчиках, у приміщеннях органів державної влади і місцевого самоврядування.
«Сире» питання
За новим законом у місцях, де куріння заборонене, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака і відповідного напису «Куріння заборонено!». А от у спеціально відведених для куріння місцях – «Місце для куріння. Куріння шкодить вашому здоров’ю».
Інша справа, що в законодавстві тільки теоретично прописані ті спеціально відведені місця. А як це зробити на практиці, ще не придумали. Нещодавно міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус дав доручення в. о. КП «Муніципальна інспекція з благоустрою» Степану Кукулі та першому заступнику начальника УЖКГ Василю Білику розробити вимоги щодо визначення місць для куріння.
«Куріння у громадських місцях заборонене, – сказав мер. Тому курці питають: а покажіть мені де можна курити? А таких місць у нас немає». Виглядає, що цим дорученням мер поставив перед комунальниками непосильне завдання.
Степан Кукула певен: попри те, що мер дав йому доручення, це в його обов’язки не входить. «Місця для куріння має розробляти управління ЖКГ разом із жеками, а я повинен контролювати виконання», – сказав Кукула. Правда, вважає він, це треба робити, бо тоді покращиться благоустрій.
Заступник начальника управління ЖКГ Михайло Вінтоняк говорить, що визначити такі місця непросто. «Приблизно два тижні тому ми дали відповідь у службу оперативного реагування про те, що не знаємо, за якими критеріями розробляти місця для куріння», – каже Вінтоняк.
Які саме критерії потрібні комунальникам, пояснила начальник ЖЕО № 2 Олександра Петрик. Мовляв, вони не знають, якою має бути відстань від зеленої зони, річки, балконів, зупинок для автотранспорту, дитячих майданчиків, лавочок тощо. І де взагалі можна палити, а де ні. «Я вважаю, що це треба зняти з порядку денного, бо ніхто цього й так дотримуватися не буде, – додала Петрик. – Пропоную робити щось реальне. А хто таке буде виконувати? Ми що, для галочки маємо це робити?».
Перший заступник начальника УЖКГ Василь Білик каже, що питання лише опрацьовується. «Ми ще порадимося та попрацюємо над цим, – сказав він. – У нас є доручення, але немає терміну виконання. Тож ми поки працюємо над пропозиціями».
А начальник ЖЕО № 5 Зіновій Карабін, у свою чергу, просто нагадав про шкідливість куріння. «От я не курю і мені нічого не бракує», – похвалився він.
Вади менталітету
До речі, у закладах громадського харчування має відводитися не менше 50 % площі торгових залів для обслуговування осіб, які не курять. Проте, і цього в Івано-Франківську недостатньо.
Кількість курців в Україні серед дорослого населення досі переважає. «Підтягуються» і діти. Бо, погодьтеся, більшість починає курити через те, що їх оточують курці, за компанію. Те саме і з пивом, яке стало для молоді символічним ритуалом. Сприяє цьому й реклама.
А от, наприклад, у США та багатьох інших країнах навпаки: пиво чи інший алкоголь у громадському місці пити можна, а от демонструвати його – ні. Переливай собі в баночку від «Кока-коли» або ховай у пакет. Пий – нікому не показуй.
Жорсткі заборони, яких ніхто не боїться, навряд чи змінять спосіб життя українців. Бо ті, хто має карати за порушення, теж є українцями, з відповідним менталітетом. То може нам орендувати для Франківська пару сотень американських копів? Здоров’я дітей дорожче.
Comments are closed.