Кожного дня людство перебуває у стані постійного наукового й технічного пошуку. Винахід чогось нового дивує тільки на початках. Бо дуже скоро теє досягнення сучасної науки адаптується в побуті, роблячи наше життя комфортнішим і зручнішим. Як результат – багато хто з нас не уявляє свого життя без речей, про які люди ще й гадки не мали 20-30 років тому.
Комп’ютери, мобільні телефони, мікрохвильові пічки, потужні кавомолки та електрофени стали для нас буденністю. А як часто ми задумуємося над тим, що ці прилади, наприклад, створюють електромагнітні поля, які впливають на наш організм? Звісно, є люди, які не припиняють повторювати, наскільки шкідливі мобілки для хлопців, які носять їх у кишенях штанів, і для дівчат, які тримають телефони на грудях. Хтось навідріз відмовляється користуватись мікрохвильовкою, хтось уникає енергоощадних лампочок. А що говорять про усе це спеціалісти?
Сертифіковане – дозволене
З’ясувалося, що в Україні такі побутові предмети мало хто перевіряє. Так, заступник генерального директора ДП «Івано- Франківський регіональний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» Володимир Соколовський каже, що вони не випробовують техніку на предмет електромагнітного випромінювання. Перевіряють обладнання тільки на електромагнітну сумісність. Тут теж є свої «проколи».
«Про це багато розповідати не треба, – каже Соколовський. – От, ви дивитеся телевізор, а чоловік на кухні ввімкнув кавомолку, і пішло по телевізору… скаче, тріщить. Це є класична електромагнітна сумісність. А ви уявляєте, якщо в якоїсь людини в серці стоїть кардіостимулятор? І в неї через це можуть бути проблеми зі здоров’ям? Те саме стосується радіотелефонів, якими користуються будівельники. Якщо у цей час ввімкнеться інший прилад з електромагнітною сумісністю, то на будові може статися небезпечний випадок». За словами Володимира Соколовського, електросумісність має відповідати певним вимогам, які вони й перевіряють.
До речі, «Стандартметрологія» випробовує на безпеку ноутбуки, пральні машини, електрогрілки, електроковдри тощо. «Буває, прилад ніби непоганий, але вилка чи шнур, тобто ті деталі, з якими контактує людина, можуть уразити її струмом, – каже Соколовський. – Тому є спеціальні вимоги до дроту, він повинен витримувати спеціальну температуру, згини… Бо, наприклад, дитина може зігнути дріт кілька разів, а тут уже й контакти стирчать».
А за словами завідувача комунальним відділенням обласної санстанції Юрія Здорового, перевірка побутової техніки санітарними вимогами не передбачена. «Товари сертифіковані, тому дозволені у використанні, – каже він. – Тож ми за ними контроль не ведемо. Так уже в нашій державі сталося, що на всю продукцію є технічні умови, потім видається сертифікат і нічого більше закон не вимагає».
Юрій Здоровий зазначає, що санстанція займається мобільним зв’язком і лініями передач, тобто місцями, де є радіохвилі, що можуть зашкодити людям.
«Якщо людина десь прочитала в Інтернеті, що їй шкодить користування мобільним телефоном чи мікрохвильовою піччю, то вона може її не купувати і нею не користуватися, – наголошує Здоровий. – Ми ж займаємося тим, на що споживачі впливати не можуть».
Все добре в міру
Слід наголосити, що івано-франківські медики від коментарів відмовились. Кажуть, що аргументовано пояснити, шкодить це здоров’ю чи ні, вони не можуть. Відтак, «Репортер» подався до науковців. Доцент кафедри біохімії та біотехнології Дмитро Господарьов каже, що мікрохвилі у пічках мають надійний захист, тому обґрунтовано говорити про їх шкоду здоров’ю доволі складно. Те саме стосується високочастотного радіовипромінювання від мобільних телефонів.
«Смажена їжа є більш небезпечною, ніж їжа з мікрохвильовки, – стверджує Господарьов. – Правда, в той самий час найкориснішою їжею завжди залишається свіжа, парена чи варена. У різних країнах світу поодинокі випадки реєструвалися, проводилися певні дослідження, але досі ніхто не сказав, що ці прилади загрожують здоров’ю чи призводять до виникнення пухлин».
Найбезпечнішими предметами з домашньої техніки Дмитро Господарьов називає комп’ютери. Правда, вони шкодять по-своєму – на зір. «Від того, що людина постійно дивиться в монітор, втомлюються очі, – каже вчений. – Бо хоча ми й не помічаємо, але картинка все одно повільно змінюється, а чим повільніше відбуваються зміни, тим більше шкоди для очей». До речі, комп’ютери псують зір значно менше, ніж старі телевізори. Добре, що їхня кількість наразі зменшується…
Без доказів
Енергоощадні лампи – окрема історія. Чим більше їх з’являється, тим частіше говорять про їхню шкідливість. Дмитро Господарьов зазначає, що в Інтернеті доволі часто зустрічається неперевірена або необґрунтована інформація, яка є наслідком інформаційних війн.
«Бувають випадки, коли одна фірма хоче зашкодити іншій, – говорить він. – Наприклад, той, хто продає звичайні лампочки розжарювання, поширює інформацію проти тих, що продають енергозберігаючі лампи, – говорять про їхню шкідливість та високу ціну. І навпаки. Тому краще не зважати на інформацію з Інтернету, а дивитися на дослідження науковців – фізиків чи біологів».
Та, на жаль, зауважує Господарьов, таких досліджень дуже мало як в Україні, так і за кордоном. А ті, що є, не виходять на світовий рівень, а залишаються у стінах певних університетів чи окремих лабораторій. Єдине, у чому солідарні науковці, – що вплив сучасних побутових приладів на здоров’я користувачів потребує ґрунтовніших досліджень.
«В будь-якому разі я вважаю, що зловживати будь-яким приладом, про який не дуже відомо, не варто, – каже Господарьов. – Наприклад, говорять про нагрівання тканини від мобільного телефону. Але тут же наголошують, що воно не перевищує допустимих меж. А от зловживання тим же телефоном може таки призвести до негативних наслідків. Це відомо, адже всі ракові хвороби пов’язані з постійною дією, впливом на якийсь орган».
Отже, виглядає, що вчені навіть якщо й мають певні докази того, що якась техніка є шкідливою, то мовчать. Поки вони мовчатимуть, ми можемо тільки обережно користуватися побутовими приладами і підозрювати, наскільки вони потенційно можуть бути шкідливими. Хтозна, чи науковці ще чогось не дослідили, чи, може, бояться нажити собі ворогів серед великих світових компаній і брендів?
Береженого, як кажуть в народі, і Бог береже. Та й багато з нас готові відмовитися від уже звичного комфорту? Навіть шкідливого.
Comments are closed.