«Збудуй хату з лободи, а в чужую не веди», – хто не чув цих рядків з народної пісні? А для скількох молодих пар сьогодні вони стали гіркою реальністю? Якщо немає власного житла, важко наважитися на народження дитини, непросто обійтися без сварок із батьками. А там і до розлучення недалеко. Купити квартиру, заробивши гроші найманою працею, – майже нереально. Кажуть, держава може допомогти. Цікаво, яким чином?
Усі на облік!
Аби отримати надію на допомогу держави, треба перш за все поставити її до відома про те, що ви потребуєте житла. Тобто стати на квартирний облік.
За словами начальника відділу обліку і розподілу житла Івано-Франківського міськвиконкому Тетяни Курилів, обов’язкових умов для постановки на квартирний облік за місцем проживання є дві – коли припадає не більше 6 м2 житлової площі на одну особу та коли маєте не менше трьох років реєстрації у місті.
Якщо ваш випадок відповідає цим умовам, тоді вперед – у Центр надання адміністративних послуг. Не забудьте про необхідні документи – заяву на ім’я міського голови, довідку про склад сім’ї, реєстрацію по формі жеку, довідку з ОБТІ про наявність чи відсутність власності в місті, ксерокопії паспортів дорослих членів сім’ї, свідоцтв про шлюб та про народження дітей, довідку з місця роботи. Це все мають розглянути на громадській житловій комісії і при її погоджені подати на розгляд виконкому.
Звісно, те, що ви стали на чергу, аж ніяк не означає, що ви просто так отримаєте омріяну квартиру. «Місто Івано-Франківськ давно перестало будувати житло і з фонду міськвиконкому отримати його майже нереально, – каже Курилів. – Загальна черга на сьогодні – 8374 сім’ї, а ще є 1142 сім’ї «позачерговиків».
Довідка потрібна для іншого – щоб мати можливість «зазіхнути» на одну із програм Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву.
Довгий кредит
Івано-Франківське регіональне управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву має три програми. Дві з них призначені виключно для молодих сімей та молодих одинаків (до 36 років). Третя – для всіх громадян незалежно від віку.
Програма перша – «пільгове довготермінове кредитування». Ви отримуєте кредит під 3% річних. Якщо ваша сім`я має одну дитину, то кредит стає безвідсотковим. Якщо дві – держава надає пільгу в розмірі 25% залишку кредиту, а якщо три – то пільга становитиме половину залишку. Термін – поки старший із подружжя не досягне пенсійного віку.
Тож можна спробувати. Ідете у регіональне управління фонду. З собою потрібно мати довідку про те, що стоїте на квартирному обліку. Там вам запропонують заповнити анкету: паспортні дані, ідентифікаційний код, місце роботи, з якого часу перебуваєте на квартирному обліку, житло якої площі бажаєте та в якому районі міста. От і все – вас реєструють кандидатом на отримання цього кредиту. Непогано? Єдина ваша біда, що багато сімей теж так вважають…
І тут вилазять перші «але» – черга там ой яка немаленька – близько 2000 осіб. І просувається вона, м’яко кажучи, повільно. «Усе залежить від тих коштів, які передбачені у бюджетах, – державному, обласному, місцевих, – каже Наталія Дикан, директор регіонального управління фонду. – Якщо говорити про 2009 рік, то у державному бюджеті коштів було закладено – нуль. У 2010 році справи пішли трохи краще. Передбачено: 2.5 млн. грн. – з держбюджету, 460 тис. – з обласного, 1.2 млн. – з місцевого. Але це тільки передбачено. З тим, що ми отримали, різниця велика. Рік уже підходить до кінця, а на сьогодні місто недофінансувало 700 тис., а область – 380 тис. грн.».
Отже, грошей, як завжди, менше, ніж охочих їх отримати. Відповідно, надання кредиту відбувається згідно з рейтингом, який розраховується по балах. «Рейтинг формує система, – каже Наталія Дикан. – Усе розміщено на сайті, людина за своїм ідентифікаційним кодом може подивитися, яка вона у черзі. Крім того, на сайті є рейтинговий калькулятор. Тож ви самі можете ввести свої дані та перевірити, скільки маєте балів».
Та навіть якщо черга врешті дійшла до вас, є ще ряд вимог. «Людина має внести попередній внесок – 6% вартості житла, – пояснює Дикан. – А також підтвердити свою платоспроможність. Вона розраховується таким чином: коли від сукупного доходу ми віднімемо прожитковий мінімум на кожного члена сім’ї, має залишитися сума на погашення кредиту».
До речі, сама сума кредиту обмежується. По-перше, вартістю квадратного метра, який щокварталу визначає Міністерство регіонального розвитку і будівництва. Сьогодні по нашій області він становить 3936 грн. Погодьтеся, квадратні метри такої вартості в обласному центрі велика рідкість. У районах ще якось може бути. Тож усе, що зверху, маєте сплатити самі. По-друге, є обмеження щодо площі. Так на одного вона – 41 м2, на двох – 62 м2, і на трьох – 83 м2.
Хоч і повільно, але програма працює і потроху набирає обертів. «Якщо у минулому році кредит отримали чотири сім`ї, то від початку 2010‑го – уже п’ять, а до кінця року буде вісім», – прогнозує Наталія Дикан.
Фонд має ще одну програму для молоді. Називається вона «часткова компенсація відсоткової ставки кредитів комерційних банків». Але зараз нових людей по ній не залучають, відшкодовують тим, що стали її учасниками раніше. «У 2009 році на відшкодування було виділено мало коштів, – пояснює директор регіонального управління. – У 2010 помаленьку надолужуємо. Думаю, до кінця року погасимо левову частку заборгованості, лишиться маленький хвостик на 2011 рік».
Доступне житло
Існує ще одна програма під назвою «Доступне житло». Програма молода, і тих, хто встиг її випробувати на власній шкурі, на Прикарпаття поки що немає. Але, як запевняє Наталія Дикан, ця програма – чи не найцікавіша з усіх і, може, найбільш реальна. До речі, вона не обмежується тільки молодими сім’ями. «Програма передбачає здешевлення будівництва житла шляхом сплати державою 30% його вартості. Тобто така собі безповоротна субсидія», – каже Наталія Дикан.
Аби потрапити у цю програму, потрібно не тільки перебувати на квартирному обліку. Ще треба, щоб орган місцевого самоврядування своїм рішенням включив вас у реєстр громадян, які мають право на доступне житло. Вписатися туди можна.
Потім – вперед до Фонду. Якщо маєте 70% вартості житла, то – без проблем. Для тих, у кого коштів вже і зараз немає, розроблена інша схема. «В нас є договір про співпрацю з «Ощадбанком», – розповідає Дикан. – Банк на пільгових умовах дає тих 70% у кредит, терміном до 20 років, під 16% річних. Єдине, що під заставу вторинного житла. Тобто заставляєте те, що вже маєте у власності. Або ви, або ваші поручителі».
І ще один великий плюс – у цій програмі немає черги. «Ми готові забезпечити всі сім`ї, які до нас звернуться, – стверджує Наталія Дикан. – Річ у тому, що наразі коштів у нас більше, ніж охочих».
Утім, і тут є проблема – у самих квартирах. «З районами легше, – пояснює директор управління. – А от з об’єктами по Івано-Франківську є питання – вони занадто дорогі. А граничний обсяг держав-ної підтримки – 4290 грн. за метр квадратний. Відповідно, якщо людина бере дорожче житло, то сплачує більше 70%. Нам би найкраще підходили об’єкти десь на околиці міста, за ціною 4‑4,5 тис. грн. за метр квадратний. Тоді б усе сходилося ідеально».
За словами Петра Гречанюка, начальника управління регіонального розвитку та будівництва ОДА, справа у тому, що участь у цій програмі можуть брати тільки об’єкти з готовністю 70% і більше.
«На сьогодні до цього переліку ми подали п’ять таких будинків по області (Івано-Франківськ, Калуш, Коломия), – каже Гречанюк. – Обговорюється і те, аби включити у програму будинки зі ступенем готовності понад 50%. Думаю, це буде дозволено. Також в області вже зарезервовано п’ять ділянок під будівництво доступного житла. Але туди треба вкласти чималі гроші. Треба розуміти, що програма ще дуже молода й знаходиться у стадії розвитку».
Ось і всі можливі на сьогодні варіанти. Звісно, все не так просто і не так дешево, якби нам усім хотілося. Але це хоча б якась надія отримати «знижку» на власний сімейний затишок.
Comments are closed.