Початкові аргументиПідвищення цін на картоплю відчули всі. Цінники на ринках і в супермаркетах вже просто лякають: у середньому 5 грн. за кілограм продукту, на брак якого область ніколи не скаржилася.
У продавців на це свої аргументи. Для прикладу, ринок на вулиці Хоткевича, продавчиня старанно складає на купку вже розфасовану у пакетах картоплю. Підходимо запитати, звідки врожай і чому так дорого. «Як чого? – дивується вона. – Картоплі ж нема. Ми собі на зиму лишаємо дрібнішу, на продаж веземо більшу. Тому й ціна така. Не хочете, не беріть. Дешевше і так не знайдете».
До прилавку підходить поважна пані, обдивляється з усіх боків той пакунок – 2 кг, 10 грн. Жінка сумно хитає головою, але купує. Каже, що на подешевшання не сподівається. «Ви що, не чули, по телевізору передавали, що в Росії картопля взагалі не вродила? От нашу і везуть туди. Тому й ціни такі».
Констатація фактів
Минулого четверга державна інспекція контролю за цінами в області проводила черговий декадний моніторинг. Факти не дуже втішні. Так, за словами Лесі Кос, начальника відділу державного контролю цін на ринку продовольства, картопля оптом коштує в середньому 4,20 грн., на ринку – 5 грн. А минулого року у цей же період її ціна коливалася у межах 2‑2,5 грн. Різниця очевидна.
Причин подорожчання пані Леся вбачає кілька. «По-перше, і це чи не основне, подорожчання спровоковане ЗМІ, – каже вона. – От витягаю з комп’ютера газетну статтю і там розписано, що, коли і скільки коштуватиме. Наприклад, в кінці року маємо: борошно по – 4,5 грн., м’ясо – 65 грн. Про це говорять і по радіо, і по телебаченню. І це піднімає ціну».
Друга причина, на думку начальника відділу, очевидна – цьогорічні повені. Як не крути, а великого врожаю після такого чекати не варто. І по‑третє. «Це – моя особиста думка, – каже Леся Кос. – Образно кажучи, та бабця, яка продає картоплю, має платити ще й за газ. А він, як відомо, подорожчав. От вона і піднімає ціну».
Ціна на картоплю, до речі, не підлягає державному регулюванню, і на ринках вона формується у вільному режимі. От і маємо… Попит породжує пропозицію. Якщо зчинився галас, і люди згодні платити за картоплю 5 грн., то її продаватимуть за такою ціною. Леся Кос пригадує дуже ілюстративний приклад ажіотажу навколо іншого продукту – солі. «Десь два роки тому пройшла чутка про подорожчання. І люди почали купували сіль мішками. Вона відповідно почала дорожчати. Потім ціна вернулася на місце, а люди лишилися чи не з пожиттєвим запасом солі».
Куди ж без політики?
Заступник начальника головного управління агропромислового розвитку ОДА Іван Андріїшин розповідає, що в області якраз відбувається збір урожаю картоплі. «От 1 жовтня ми завершимо процес і тоді будемо говорити – вистачає картоплі чи ні», – каже він.
Та вже попередньо оцінює: «Урожай буде трохи меншим, ви ж знаєте, що у червні-липні пройшли затяжні дощі, тож втрати є, безперечно. Але те, що ціна сьогодні так різко піднялася, – це все через надуману паніку. Чому? Та тому, що у нас в області завжди є перевиробництво картоплі. Завжди люди міняють лишки на цибулю чи кавуни».
Що різке підняття ціни спровоковане аж ніяк не втратами врожаю, вважає і голова ОДА Михайло Вишиванюк. На прес-конференції у суботу він сказав: «Буде урожай картоплі. Просто у нас завжди перед виборами починається ажіотаж. На війні немає стільки брехні, як під час передвиборчої кампанії. То з гречкою, ще урожай не зібрали, а вже зробили дефіцит, тепер з картоплею…».
Отже, відповідальні посадовці стверджують: не варто піддаватися ажіотажним цінам, чим би вони не були спровоковані, скоро зберуть урожай, закінчаться вибори, і картопля просто змушена буде подешевшати. Так кажуть чинов-ники. А ми подивимось…
Comments are closed.