Війна

Калуш міняє проблеми на гроші

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Калуські спеціалісти вибирають інвестора, який би допоміг розв’язати питання екологічної катастрофи у райцентрі. Нещодавно прикарпатська делегація відвідала Італію, де побувала на фірмі з переробки токсичних відходів. Там на одній з установок за дві години перетворили на екологічно чистий порошок тонну розсолів, привезених із Калуша.

Дві години – тонна

Після прийняття президентського указу про екопроблеми Калуша МЗС України звернулося до багатьох посольств і урядів за допомогою. Відгукнулися чимало іноземних фірм, декотрі спеціально відвідали місто та побували на проблемних об’єктах, зокрема, на Домбровському кар’єрі та двох хвосто­сховищах.

Своїми пропозиціями калушан зацікавили представники італійської фірми «Vomm», яка спеціалізується на переробці відходів з виробництв. Італійці запросили калушан оцінити їхні технології та поспостерігати за процесом переробки розсолів.

У п’ятиденну експедицію до Італії відправились заступник міського голови Калуша Василь Петрів, головний санітарний лікар районної поліклініки Богдан Пеленичка та секретар міськради Роман Боднарчук.

Тонну розсолів з кар’єру до Італії відправили завчасно, ще до від’їзду делегації. А коли калушани приїхали, їм продемонстрували роботу італійського обладнання.

«За дві години на наших очах із тонни соляних відходів ми отримали білий порошок солі. – розповідає Василь Петрів. – Утім, їхні технології нічого надзвичайного не становлять. Але вони є дуже потужними та енергоощадними».

Ціна питання

Натомість, перш ніж ставити італійську установку в Калуші, слід ще побудувати окрему лінію для розподілу солей. «Єдина проблема у наших розсолах, що при їх переробці отримуємо суміш – калійної та харчової солей, – каже Петрів. – Їх треба розділяти. Необхідні технології в Україні є. До речі, були і в Калуші, але вже дещо застарілі».

В результаті остаточної переробки можна отримати вигідний комерційний товар, продавати його та застосовувати на підприємствах. Особливо калійну сіль, якої відчутно бракує. Її застосовують в агропромисловому комплексі для виготовлення міндобрив. Калійні добрива досі доводиться закуповувати у Білорусії та Росії. На це з бюджету щороку витрачається 250 млн. доларів. До того ж, імпортний продукт – низької якості, адже містить хлор. Переробка калуських розсолів дозволила би Україні мати свою, якісну, калійну сіль.

«Італійська технологія є компактною, її можна розмістити у будь-яких приміщеннях, наприклад, колишнього калійного заводу, – продовжує Василь Петрів. – Також є позитив у тому, що вона монтується блоками. Потужність одного блоку – 3 млн. кубометрів розсолів на рік. Саме на такий обсяг щороку збільшується кількість розсолів від опадів. Якщо навіть поставити лише один блок, то ми можемо спинити приріст розсолів, але не позбудемось усіх відходів, що накопичилися. Тому слід поставити таких три блоки, щоби повністю висушити кар’єр. З такою потужністю це можна зробити за сім років».

До речі, ціна одного такого блоку – 27 млн. євро. Але обладнання варте таких грошей, стверджує заступник міського голови. За його словами, ця технологія дозволить остаточно вирішити екологічно-техногенну проблему Калуша.

Крім того, в Італії говорили про токсичні відходи гексахлор­бензолу, накопичення яких на калуському полігоні сягає критичної точки. Питання досліджували спеціалісти з італійського інституту проблем переробки токсичних відходів. Італійці запевняють, що сьогодні є й технологія з переробки гексахлорбензолу. В результаті можна отримати нетоксичний білий порошок, який зараз застосовують на хімічних виробництвах світу. Його також можна буде продавати, а Калуш нині має 11 тисяч тонн відходів гексахлорбензолу.

Німеччина забирає токсини

Свого часу Італія також мала проблеми з токсичними відходами. Але за допомогою новітніх технологій та серйознішого ставлення влади – з ними справились. А перероблені токсини віддали Німеччині.

«Ми спілкувались із виконробом, який займався заповненням німецьких шахт, – ділиться враженнями Василь Петрів. – Наприклад, у нас використані шахти засипають звичайними розсолами. А німці заповнюють їх переробленими та висушеними відходами. Їх засипають у мішки, викладають у шахтні виробки та зацементовують. Таким чином німці запобігають просіданню землі».

Українців зацікавили установки на очисних спорудах стічних водойм. Вони також переробляють мул у порошок, який згодом продають підприємствам з виробництва цементу. Стверджують, що така проблема існує і в Калуші.

Незабаром Калуш знову відвідають представники італійської фірми «Vomm». Вони привезуть підготовлену документацію та передадуть її до українських науково‑дослідних інститутів. Вибір інвестора ще не остаточний. До речі, до вирішення екопроблеми Калуша долучилась і німецька фірма з переробки відходів, яка взагалі запропонувала вивезти з території України токсичні відходи та переробляти їх у себе на підприємствах.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.