Акциз на паливо, тютюн і алкоголь піднімають для поповнення держбюджету. Споживачі, обіцяють, цього не відчують. Хочеться вірити…
Недостачею коштів у бюджеті вже нікого не здивуєш. Правда, те, що нинішній український уряд не вигадав нічого нового для його (бюджету) наповнення, а пішов «старим добрим» шляхом підвищення акцизів на тютюн, алкоголь і паливо, дещо таки здивувало. Самі ж бо критикували такі рішення…
А подали цю історію красиво. Так, за збільшення акцизу на бензин міністр економіки Василь Цушко пообіцяв ремонтувати дороги. Відтак, латати ями влада планує за наш з вами рахунок. Крім того, від вартості бензину залежить: доставка будь-яких продуктів, тариф на громадський транспорт, купа всякого-ружного. Бо зростає вар-тість палива – ціни на все автоматично лізуть догори.
Бідним буде гірше
Отже, у першому читанні змін до закону народні депутати планували збільшити акциз на паливо з октановим числом 80‑95 із 110 до 172 євро за тонну. А на бензин А-98 – до 200 євро. Якщо це перевести на наші рідні гроші, то українцеві це мало б коштувати додаткових 60 копійок на кожному літрі.
Начальник відділу транспорту і зв’язку Івано-Франківського міськвиконкому Ігор Гнатів впевнений, що, збільшуючи акциз на бензин, держава штовхає місто до збільшення тарифу на проїзд у громадському транспорті. «Я розумую, що ті, хто багато їздить, мають багато платити, і що ці кошти підуть на ремонт доріг, – каже Гнатів. – Але як бути автобусам громадського транспорту? Якщо зараз припустити, що дизпаливо зросте до восьми гривень, то тариф на міські перевезення треба буде ставити по три гривні».
Гнатів вважає, що уряд мав би розуміти: хто має власний транспорт, той може вибирати, скільки їздити – менше чи більше. А що ж робитимуть пасажири маршруток? Особливо це стосується тих, каже він, хто працює майже за мінімальну зарплату. «Таких людей у нас як мінімум половина, а то й більше», – говорить начальник відділу транспорту МВК.
До речі, про компенсацію витрат для перевізників влада досі мовчить. Хоча всі прекрасно розуміють – собі у збитки ніхто працювати не буде.
У межах розумного?
Так, поповнення до бюджету мало бути значним і так само воно б відбилося на гаманці українців. Тож, депутати у другому читанні, на щастя, передумали (хтозна, що їх більше переконало, – добробут пересічних громадян чи недалекі вибори) і збільшили акциз лише до 132 євро. Це рішення, на думку заступника голови Івано-Франківської ОДА Ігоря Зварича, мало би позитивно вплинути на економіку.
«Що стосується пального для сільського господарства, то воно дотується, – зазначив заступник губернатора. – Тобто щороку продається за пільговими цінами. Відтак, суттєвого впливу на ріст у ціні сільськогосподарської продукції не буде. Друге – що стосується транспортників, то вони більше потерпають від стану доріг, ніж від ціни бензину. А ці кошти якраз підуть на покращення доріг. І третє, що стосується акцизу на паливо: завжди, у будь-якому разі, відбувається перманентне підняття ціни на індекс інфляції».
Зварич певен – будь-яка ціна тяжіє до збільшення. А в цьому разі вона тяжітиме на користь держави, дороги, людини, а не просто працюватиме на продавців палива.
Отже, за прогнозами заступника голови ОДА, якщо так станеться і відбудеться підвищення тарифу у громадському транспорті, то воно буде незначне. Мовляв, у області є не тільки автобуси, а й електро- та залізничний транспорт, на який би ціна на паливо не мала вплинути. Зрештою, Зварич запевняє, що у громадському транспорті ціни регульовані. «Ми вміємо робити так, щоб ціни на перевезення були в межах розумного», – каже він.
Щодо загрози підвищення цін на продукти, Зварич говорить, що вона є завжди. Проте, цього теж не мало би статися. «Є державні резерви, – пояснює він. – І там зерна на випікання соціальних видів хліба є достатньо. Так, купуючи зерно у держрезерві, хлібопекарні не підвищуватимуть ціни».
Тож, за Ігорем Зваричем, тим, хто їсть лише хліб, нічого не загрожує.
Усім пощастило
Заступник губернатора Зварич впевнений, що система напрацьована – із роздрібними продавцями пального є відповідні меморандуми, тож подорожчання пального, якщо й буде, то незначне.
Правда, оператори ринку про меморандуми не згадують. Хоча теж кажуть, що ціни на пальне, скоріш за все, не зростуть. Так, прес‑секретар мережі заправних станцій «ОККО» Олександр Пограничний називає це рішення законодавців виваженим. Мовляв, підняли акциз лише на 22 євро, хоча спершу пропонували значно більше. Відтак, він вважає, що ціна на бензин не мала би підвищуватися через два чинники: нафту і долар.
Наразі ціна на нафту на світовому ринку дещо знизилася. Тож це мало би компенсувати підвищення акцизу. «Якби ціна на нафтопродукти не знижувалася, а була б така сама, то до вартості літра бензину треба було б додавати 20 копійок, – говорить Пограничний. – А оскільки це сталося, то воно дещо замортизує, і кінцевий споживач не дуже відчує підвищення».
Є й другий, амортизуючий чинник, каже фахівець, це – зниження курсу долара щодо гривні: «Нафта і нафтопродукти прив’язані до долара, а курс знизився».
До речі, коли урядовці заявили, що підняття акцизу не вплине на кінцеву ціну, то їм не повірили ані коаліція, ані опозиція. Адже акциз – це не звичайний податок, бо лягає на кишеню не операторів ринку, а на покупця, тобто кінцевого споживача.
«Водіям фактично ситуативно пощастило, – продовжує Пограничний. – І державі теж. Бо вона отримує додаткове надходження до бюджету, а водії та оператори ринку не відчують жодних втрат. Бо якщо немає змін у ціні, то й зменшення активності покупця не буде. Так ситуація усім лягла на руку».
Потрібні гості
Якщо вірити Ігорю Зваричу, то хоч дороги покращаться. «Готуємося до Євро-2012, – каже він. – Слов’яни завжди перед гарними подіями концентрували свої зусилля і робили порядок. Тобто, якщо хтось має до вас прийти в гості, то ви починаєте прибирати. Це майже у всіх так. І те, що до Євро буде суттєве поліпшення ситуації, можна гарантувати».
Отже, збільшення акцизу на бензин, цигарки, алкоголь мало би принести до бюджету додаткові 10 млрд. грн. Але як впорається із цим звичайний українець? Якщо він, наприклад, обере для себе менш якісний та не завжди легальний товар, то це може призвести до збільшення тіньової продукції на ринку. Цікаво, чи збільшаться тоді надходження до бюджету і що тоді скаже уряд?
Comments are closed.