Війна

Гроші для старанних лелек

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

За неофіційними даними обласного управління статистики (офіційні будуть в кінці серпня), за півроку в Івано-Франківську народилося більше тисячі дітей, по області – понад вісім тисяч малюків. Чи не щодня у відділ соціального забезпечення звертаються батьки новонароджених, щоб отримати відповідні виплати. Проте, цих грошей вистачає не всім.

Двійнятам – особлива опіка

Офіційна частина для призначення виплати при народ­женні досить проста. До відділу соціального забезпечення за місцем проживання слід подати копію свідоцтва про народження дитини, паспорт та ідентифікаційний номер одного з батьків і написати заяву.

«За даними міського пологового будинку, за перше півріччя 2010 року в Івано-Франківську народилися 1247 діток. За допомогою звернулися 1080 сімей, – каже начальник відділу соціальної допомоги міськвиконкому Василь Семенюк. – Ці цифри ніколи не будуть співпадати, тому що народження фіксують одразу, а на звернення дається 12 місяців. Тому, дехто може прийти по виплату і через 10 місяців після народження дитини».

За першу дитину платять 12 240 тис. грн., за другу – 25 тисяч. Коли в родині народжуються двійнята, то виплата встановлюється, як одразу за двох – 37240 грн.

«Такій сім’ї, крім законної допомоги на дітей, обов’язково надається ще й разова допомога у розмірі 10 тис. грн. – каже Семенюк. – Щороку в нас народ­жуються двійнята чи близнята. І така сім’я більше береться під опіку влади».

З перевіркою в кожну хату

Допомога не виплачується, якщо батьки відмовилися від дитини у пологовому будинку чи віддали її на державне утримання. Перехитрити управління соціального забезпечення неможливо. При ньому діє відділ державних соціальних інспекторів, який здійснює перевірку з цільового використання коштів на утримання дитини. Інспектори мають відвідати кожну домівку з новонародженим малям, і якщо бачать відсутність умов, яких потребує дитина, тоді виплата припиняється. В ході слідства таких батьків можуть навіть позбавити батьківських прав. Тоді дитину віддають опікунам, на всиновлення чи на державне утримання.

«Це поодинокі випадки, але вони таки траплялися. Цього року таких ситуацій не виникало, – каже Василь Семенюк. – Ми не можемо стверджувати на сто відсотків, що такого немає, бо перевірка проводиться вибірково. Спеціалісти не в силі обійти всі сім’ї одночасно. Тому до одних з перевіркою можуть прийти скоріше, а до інших – пізніше».

Часто людей цікавить питання щодо дітей, які народилися до прийняття цього закону про виплату допомоги при народженні. Отже, сьогодні, якщо у сім’ї вже є двоє повнолітніх дітей, а народжується третя, то допомога виплачується як на третю дитину – 50 тисяч грн. Утім, і тут є винятки. Наприклад, якщо мати була позбавлена батьківських прав щодо своїх дітей, а зараз у неї народжується інша дитина, то платять як за першу.

Лише на памперси

Діти, що народилися за межами України, мають таке ж право на отримання допомоги, як і народжені на її території. До речі, таких випадків дуже багато. Але буває, що матері відмовляються від цієї допомоги.

«Я народила в Італії, – розповідає колишня калушанка Галина Ханенків. – Італія протягом півроку виплачувала мені по 250 євро щомісяця. Цих грошей вистачило, щоб влаштувати дитину в ясла‑садок, піти на роботу та заробляти, щоб утримати себе і дитину. Мама неодноразово казала, щоб їхала жити в Україну та отримувала гроші від нашої держави. А в Україні, з нашими цінами, ми б, напевно, не витягли. Тому нехай я не приділяла багато часу своїй дитині, але зараз знаю, що можу забезпечити її всім необхідним».

Так само право на допомогу при народженні мають і іноземці, в яких є посвідчення постійного проживання на території України. Але це поодинокі випадки.

До речі, для багатодітних сімей з січня цього року, крім виплати при народженні, встановлена пільга з оплати житлово‑комунальних послуг. Така родина має 50 % знижки.

Проте, ті батьки, які вже звер­нулися за допомогою до відділу соціального забезпечення, одноголосно стверджують, що цих грошей і пільг не вистачає.

«До декрету я не працювала. Зараз щомісяця отримую на дитину 620 грн. – каже молода мама, франківчанка Оксана Гончар. – Цих грошей замало на новонароджену дитину. Лише на памперси йде 200 грн., залишається 400. Якщо їх розділити, то виходить по 100 грн. на тиждень. Їх не вистачає на харчування, якщо тим більше дитину не годують грудьми, та на одяг – 40 грн. коштує лише одна розпашонка».

«Наша держава себе надто любить і хвалить, що ось вони такі молодці та дають матерям допомогу, – каже юна мама Богдана Дутчин. – Але в реальності це – катастрофа. Грошей відчутно не вистачає. Мені одній з дитиною допомагають усі родичі».

Отож, грошей від держави не вистачає. І батькам таки доводиться, як кажуть, зі шкіри дертися, але забезпечити дитину усім необхідним. Та чи наважаться батьки за таких умов на ще одного потомка – невідомо.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.