Війна

Гаражні страсті

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Таких ситуацій сотні в кожному місті. Івано-Франківськ – не виняток. Хтось, незважаючи на сусідів, приліпив прибудовку. Хтось захопив спільну комірчину та має в носі усіх невдоволених. Інші скаржаться, а результату нуль. Від подібних «дрібниць» залежить життя всієї громади – комфортне або некомфортне. На жаль, у нас дуже часто перемагає варіант № 2. І виглядає, що нема на то ради.Типовий приклад: мешканці франківських будинків Сніжна, 22 та Довга, 26 скаржаться, що в їхньому дворі незаконно стоять 11 гаражів – прямо біля дитячого майданчика. Місцеві дітлахи постійно знаходять там використані шприци, їх лякають п’яні безхатченки та різні збоченці. Коли ж недавно у дворі з’явився ще один, новий гараж, а потім там упала і травмувалася дитина, це стало останньою краплею…

Власність однієї особи

«Проблемний» двір розташований одразу позаду міської поліклініки № 2 на вулиці Довгій. На великому подвір’ї трансформаторна будка, смітники, невеличкий дитячий майданчик під сонцем, а у тіньочку, під деревами – ті самі гаражі.

На лавочці сидять дві молоді мами. Довкола бігають кілька дітей, хлопчик і дівчинка катаються на гойдалках.

За словами мешканців, ці гаражі у дворі стоять уже роками. Люди надіялися, що їх таки заберуть, але два тижні тому привезли новий. Врешті, зрозуміли, що нічого з того не буде. І залишаться вони тут ще надовго. Може, ще й довезуть залізних коробок.

«Я мешкаю тут 35 років, – говорить Світлана Познік. – Гаражі стояли й раніше, але не було так багато дітей. Всі були чимось зай­няті. Зараз гуртки, секції порозпускали і всі діти у дворі. Тут розсадник бруду. Якби були нормальні умови на майданчику, то ті гаражі би так не муляли око. У нас каруселям уже 40 років, пісочниці порожні, гойдалки зламані. На два будинки – 200 квартир – лише дві лавки».

Ситуація досягла точки кипіння тоді, коли на тих гаражах травмувалася дитина. Хлопчик упав – дістав удар майже біля сон­ної артерії, але обійшлося.

Після гойдалок – до гаражів. Більше альтернативи у дітей нема

Тоді дві активістки – Марія Волосянко з Довгої, 26 та Аліса Васильєва зі Сніжної, 22 – разом із дітьми написали звернення до влади та зібрали підписи від мешканців, аби забрати гаражі. Активістки стверджують, що жодним із тих гаражів не користуються їхні сусіди, а от за прибудинкову територію платять саме вони. Але найбільша проблема – надто тісне сусідство з дитячим майданчиком.

«Гаражі за три метри від гойдалок, каруселі, – говорить Марія Волосянко. – От, дитина на гойдалці, а через секунду вже на гаражах. А там – бруд. Біля дитячого майданчика не раз була кров, розкидані шприци. Люди зробили там туалет, там сплять п’яні бомжі, бувають ексгібіціоністи, а діти на все це дивляться. Тому вже немає сили терпіти».

«У телефонній розмові керівник інспекції з благоустрою Степан Кукула сказав дослівно: гаражі встановлено незаконно, – розповідає Аліса Васильєва. – Говорить, що це – приватна власність однієї особи, а потім додав, що вони в цьому розбираються. Але довезли ще один гараж. А Кукула на них лише приписи клеїть – до 17 числа заберіть гаражі! І так не один рік».

Місцеві пліткують, що ті гаражі є власністю колишнього начальника ЖЕО № 2 Олександри Петрик.

Всі махнули рукою

У розмові з «Репортером» Олександра Петрик чутки заперечила. «Я є приватна особа і казати, що гаражі мої – не відповідає дійсності, – стверджує комунальниця. – Ми, наступники колишніх жеків, таких повноважень не мали й не маємо. Якщо мають на увазі старе жеківське майно, то там ніколи не було наших гаражів. І жодних дозволів на гаражі ми не давали. Люди поставили їх самовільно. Ще раніше, у 2007 році, до нас зверталась архітектура, також вішали якісь оголошення, аби люди з’явилися, здали документи. Але всі на то махнули рукою».

За словами Петрик, самовільно встановлений там і дитячий майданчик, мовляв, один із кандидатів у депутати захотів та й поставив. І взагалі та тому місці мала бути якась забудова.

«Це не жеківське майно – це гаражі якраз тих людей, які там і проживають, на Сніжній, 22 і Довгій, 26. Люди, які до вас звернулися, все це чітко знають», – запевнила «Репортер» Олександра Петрик.

На анонімки не реагують

Керівник муніципальної інспекції з благоустрою Степан Кукула про ситуацію на цих вулицях знає. І каже, як може, так і реагує. Єдина проблема, що люди звертаються анонімно.

«Звернення про те, що в тому місці стоять незаконні гаражі, що там брудно, я вже бачив. Його мені передала обласна прокуратура, воно було анонімне, – розповідає Степан Кукула. – Як зміг, прореагував – абсолютно на все. І на покіс, і на прибирання території, і на дитячий майданчик. А знести гаражі я не можу, бо то процедура не така легка. Треба шукати власників, спілкуватися з ними, дати припис, скласти адмінпротокол, передати в архітектуру на підготовку проекту рішення, аби їх демонтувати, якщо власники не зроблять цього самі. Це не так просто».

Такі приписи вже не вперше з’являються на самовільних залізяках. Без результатів

За словами Степана Кукули, мешканцям цих будинків треба написати письмове звернення, з яким можна звернутись у міліцію, аби вони виставили пост. Також обіцяє виставляти і своїх працівників, аби лише знайти власників.

Гаражі – лише інвалідам

За словами головного архітектора міста Володимира Гайдара, таких гаражів по місту багато, саме незаконно встановлених.

«Інспекція з благоустрою ці всі моменти перевіряє та в першу чергу реагує на ті адреси, де є скарги, – говорить Гайдар. – Якщо є скарга, тоді приходять, пишуть припис. Як я розумію, ті гаражі – давні. Тож у першу чергу туди має піти інспекція з благоустрою та знайти власників усіх тих гаражів. Вимагати від них інформацію про дозволи – якщо ж не мають дозволів, то написати припис. Ми можемо підняти дані, аби полегшити роботу інспекції благоустрою: чи є в нашому реєстрі рішення про встановлення таких гаражів. Якщо рішень не було, то найімовірніше, що їх усі демонтують. Але я не пригадую, аби ми давали якісь дозволи».

Цікаво, що за два роки рішенням івано-франківського виконкому демонтажу підлягали 19 гаражів. Наприклад, на Лепкого, 44-46 – три гаражі. Галицька, 124А, Гвардійська, 5А, Івана Павла ІІ, 17-28 – три гаражі. На вулиці Франка, 25 – п’ять штук, Чорновола, 21А – три, два гаража на Угорницької, 14 та один на Карпатській, 8. В архітектурі кажуть, що всі ці гаражі мали бути демонтовані, але чи демонтували їх – не знають.
Цікаво, що поставити новий залізний гараж на прибудинковій території багатоповерхівки сьогодні дозволяють лише особам, які мають інвалідність. Якщо раніше таке рішення готувала архітектура, то від 28 лютого 2012 року дозволи на встановлення гаражів для інвалідів видає департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради.

«Дозволи видаються тільки на гаражі, призначені для зберігання автомобілів людей, інвалідність яких пов’язана з захворюваннями опорно-рухового апарату, – каже директор департаменту Олександра Заклинська. – То соціальна пільга для цієї категорії. Цим людям, які вже мають дозволи, ми їх продовжуємо, а також розглядаємо ті, з якими звертаються вперше».

Від лютого 2012 року таких звернень є приблизно 15-20. І жодного з Довгої чи Сніжної…

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.