Аби зберегти дороги та зменшити затори Івано-Франківська міська влада планує скористатися столичним прикладом і обмежити на літо в’їзд в місто великогабаритного транспорту.
Розмови у виконкомі про це ведуться уже п’ятий місяць, а от на практиці нічого не просувається. Винних, як завжди, теж не відшукати. Чиновники показують пальцями на ДАІ, а ті — на чиновників.
Часу не вистачає
Секретар міської ради Микола Вітенко кілька разів піднімав це питання на оперативних нарадах. Мовляв, має задум обмежити з 8 до 20 год. в’їзд в місто транспорту, вага якого перевищує 3,5 тонни. Але таке рішення має затвердити сесія. Щоб його підготувати, пояснює Вітенко, слід поставити обмежувальні знаки при в’їзді в місто і не тільки.
«Було протокольне доручення ДАІ, — каже Вітенко, — щоб вони надали пропозиції по переліку знаків — які і де треба встановити. Але станом на 10 липня мені ніхто так нічого і не надав. А воно мені потрібне, щоб я зміг намалювати схему, яка буде йти в додатку до рішення».
Аналогічне рішення прийняли київські депутати кілька років тому. Правда, там обмеження стосуються транспорту вагою понад п’ять тонн. З його реалізацією також є питання, не всі підприємці згідні з ним, бо вважають, що воно шкодить їх бізнесу і т. д. Однак якось та й вдалося обмежити в’їзд транзитного транспорту з деяких вулиць та площ. Слухаються, принаймні, законослухняні водії.
Як каже Вітенко, від ДАІ він очікує інвентаризації знаків та пропозицій, які вулиці доцільно перекрити вночі, а які, навпаки, нема змісту чіпати. Аби не створити незручностей для доставки товару, який необхідно якось та довозити. Крім того, слід продумати пересування рятувального та ремонтного транспорту.
Цього року, каже Микола Вітенко, це навряд чи можна буде зробити. Бо часу до кінця літа залишається обмаль. А от до наступного літа можна якраз встигнути владнати питання з паперами та підготовкою.
Між ДРЕУ та ДАІ
Отже, Вітенко чекає на ДАІ. Що ж говорять в інспекції? Старший інспектор з організації дорожнього руху Івано-Франківська Віталій Царьов каже, що ще в травні цього року ДАІ спільно з КП ДРЕУ провели інвентаризацію вуличної мережі міста.
За словами Царьова, такі комісійні інвентаризації вони роблять двічі на рік: весною та восени. Мовляв, разом із представником КП ДРЕУ їздять і дивляться, де добрі знаки, де погнуті, де замальовані, а де взагалі відсутні. Потім складають акт, в якому вказують, скільки знаків треба встановити чи відремонтувати. Решту ж роботи за міською владою.
«Ми не відповідаємо за дорожні знаки, а тільки погоджуємо їх розташування, — переконує Віталій Царьов. — Бо всі знаки належать виконавчій владі, яка повинна стежити за їхнім станом і наявністю. Нас включають в комісії, бо ми є органом інспектуючим і контролюючим, але ми не зобов’язані робити схеми чи тим більше ставити знаки. Бо це робота КП ДРЕУ».
За словами Віталія Царьова, ДАІ вже давно тисне на виконавчу владу, аби ті зробили паспорт вулиць. Тут мають бути зафіксовані не тільки наявні знаки, а й дорожня розмітка. Однак, місто не може віднайти на це гроші.
Головний інженер КП ДРЕУ Богдан Яцишин інформацію ДАІ підтвердив. Каже, вони спільно дійсно склали акт обстеження. Згідно з ним, треба встановити приблизно 400 дорожніх знаків. Проте цього року на знаки їм дали тільки 160 тис. грн. Відтак вони зможуть зробити тільки половину. Із них 49 уже навіть поставили.
«Якби дали більше коштів, — говорить Яцишин, — то ми могли б зробити і всі. Але поки тільки 200, які, сподіваюся, до кінця цього місяця встановимо».
Водії починають звикати?
«Організація дорожнього руху — завдання виконавчої влади, — зауважив Віталій Царьов. — А ми можемо або погоджувати, або не погоджувати їхнє рішення. Згідно із правилами дорожнього руху, в’їзд вантажного транспорту, який обслуговує будови в місті, дозволяється. На якій підставі ми можемо не пускати машини, якщо вони везуть пісок чи гравій?».
А от в’їзду транзитного транспорту через місто, переконує старший інспектор, нема. По-перше, ДАІ за цим слідкує і не дозволяє, а, по-друге, це не вигідно самим водіям. Правда, є й погоджені транзитні маршрути. Наприклад, бензовози — вони їздять по об’їзних вулицях, але тільки якщо температура повітря не перевищує 28 градусів.
Нагадаємо, вже третій рік поспіль влітку в Україні обмежується рух великовагового автотранспорту на дорогах загального користування. При підвищенні температури повітря понад 28 градусів забороняється їздити транспортом загальною вагою понад 24 тонни і навантаженням на вісь більш ніж 7 тонн з 10.00 до 22.00 год.
За словами старшого інспектора з профілактичної роботи обласної ДАІ Мирослави Белдик, ДАІ стежить за тим, щоб водії дотримувалися правил обмеження руху. Якщо ж на дорогах у спекотну погоду виявляють транспорт, якому заборонено пересуватися, то водіям радять перечекати. Для цього затверджені спеціальні місця: СТО, заправки, території готелів, узбіччя тощо. Здебільшого водії нормально це сприймають, бо такі речі є й за кордоном.
«Перевіряємо документи і вантаж, — зазначає Белдик. — Якщо вантаж завеликий, то водії стоять і перечікують, продовжують рух, коли знижується температура. А якщо трапляється спірна ситуація і водій заперечує, то машини вивозять на ваговий комплекс».
Ймовірно й вдається уникнути такого контролю, але нам про це — невідомо. Як каже Белдик, сподіватися на це водіям нема змісту. Бо якщо в одному місці його не побачать і він проїде, то в наступному його все одно відсторонять від продовження руху.
А командир дорожньо-патрульної служби калуського взводу Роман Дмитрів наголошує, що на пунктах зважування працюють не тільки ДАІ, а й працівники облавтодору. Якщо ж встановлюється перевищена допустима норма ваги, то водія притягають до відповідальності. За здійснення перевезення вантажу, який перевищує встановлені нормативи, доведеться заплатити штраф від 510 до 680 грн.
* * *
Як бачимо, теоретично вантажівки обмежувати можна. Була би ще політична воля. А ще — бажання підприємців її виконувати. Бо, знаючи українських бізнесменів, можемо припустити, що вони підуть до суду. Наступного року поспостерігаємо?
Comments are closed.