На Прикарпатті, як і на всій Україні, вже тиждень говорять і думають тільки про грип
Тиждень тому на вулицях Івано-Франківська значно поменшало людей. Пересувалися тільки ті, кому конче потрібно. В марлевих пов’язках, замотані шаликами або у светрі, натягнутому до очей. Втім були й такі, що ходили містом з відкритим обличчям.
Вже тиждень ми живемо в карантині. Хтось вірить в епідемію, хтось – ні, але в будь-якому разі кожен прислухається до своїх дітей і до себе – чи немає кашлю, нежиті, температури? Стає трохи моторошно. Сім днів. Лише тиждень. Навряд чи українці вже зможуть так само байдуже ставитися до звичайної застуди.
Середа, 28 жовтня
Міністр охорони здоров’я України Василь Князевич заявив, що версія про поширення «каліфорнійського грипу» не підтвердилася. Втім, за його словами, пневмонія, яка косить людей у західних регіонах, є вірусною. Міністр звертає увагу на підступність недуги. Вона починається як легка застуда, а за день людина в тяжкому стані опиняється в лікарні.
Інформація про смерті в Тернополі все більше поширюється Івано-Франківськом.
Четвер, 29 жовтня
Прикарпатці вдягли пов’язки. Одні бережуться, аби не захворіти, інші ставляться скептично. В аптеках майже немає масок і противірусних препаратів. Розкупили.
Перший заступник міського голови Івано-Франківська Зіновій Фітель дає прес-конференцію. З ним — головний лікар міста Тарас Масляк та головний міський санітарний лікар Микола Недоступ. Фітель говорить, що центральній міській клінічній лікарні не вистачає транспорту. Відтак, на прохання міської влади таксисти погодилися виділити десять автомобілів.
Як інформує Недоступ, в Івано-Франківську вірусологічної лабораторії немає, за штатом. «Є лабораторія в обласній санепідстанції, — каже він, — вони б мали зробити аналізи, але в них нема розхідних матеріалів, з дня на день чекають із Києва». Тарас Масляк стверджує, що медичні заклади міста до ситуації, яка склалася, готові, міська влада виділила додаткові кошти на медикаменти. Мовляв, всього вистачає.
Івано-Франківські виші оголошують карантин.
Ввечері цього ж дня на території України підтверджено наявність хворих на грип особливої модифікації — А / H1N1 або «каліфорнійський».
П’ятниця, 30 жовтня
Василь Князевич: «За попередніми результатами, ми констатуємо, що Україна увійшла до світової пандемічної зони, і (в країні) починається епідемія каліфорнійського грипу, або грипу A / H1N1». Він додає, що створюється надзвичайна протиепідеміологічна комісія. Того ж дня Кабмін запровадив у дев’яти областях (Івано-Франківській, Тернопільській, Львівській, Закар-патській, Чернівецькій, Рівненській, Хмельницькій, Вінницькій, Волинській) карантин і заборонив проведення масових заходів по всій країні.
В аптеках міста продовжується ажіотаж. Ціни на маски різко зростають: від 0,8 до 5 грн. Навіть з такими цінами вони дуже швидко зникають з прилавків. Головка часнику на базарі коштує 5 грн. Містом поширюються чутки. Одні говорять про те, що до виборів йде винищення Західної України. Інші кажуть, що все це робиться з подачі уряду — аби потім Тимошенко мала можливість сказати: я вас врятувала.
Іванофранківці помічають, що над їхніми головами доволі часто літають літаки-«кукурузники». Голова Івано-Франківської ОДА Микола Палійчук спростовує інформацію, що чимось кроплять. «Я гарантую, в області ніхто не літає і не розпилює ніяких засобів, — говорить він. — Є делегації від прем’єр-міністра. Літає багато літаків, але не для розпилювання».
Субота-неділя, 31 жовтня – 1 листопада
Вихідні — вдома. Сидимо, чекаємо, прислухаємося. За словами Миколи Палійчука, в церквах заборонили вінчання. Втім, тим, хто таки має бажання обвін-чатися, він радить викликати священика додому. У храмах Івано-Франківська виступають медики, роз’яснюють, що потріб-но робити, аби не захворіти, і як діяти, якщо є симптоми.
В Івано-Франківську закрили театри. Дискотеки працюють.
Як сказав у понеділок міський голова Віктор Анушкевичус, попри те, що в Івано-Франківську оголошено карантин, жодних офіційних документів, які б це підтверд-жували, з Києва не поступило. Відтак, в мера немає юридичних підстав для закриття дискотек. «Ми проводили роз’яснювальну роботу на території закладів, — каже Анушкевичус. — Багато хто поставився з розумінням. А з іншими будемо розбиратися після того, як усе подолаємо»
На недільному брифінгу Микола Палійчук розповідає, що розпочинається пошив марлевих пов’язок. «Зі складів матеріального резерву області марлю завезли на швейні фабрики Коломиї, на фабрики обласного товариства глухих. І в понеділок зранку розпочинає пошив підприємство «Галичина», — зазначає губернатор. — Завтра плануємо запустити цехи Болехова, Снятина, Тлумача, інших міст.
Станом на неділю в області вже померло 10 осіб, 44 — у реанімації.
Понеділок, 2 листопада
До центральної міської клініч-ної лікарні (ЦМКЛ) приїжджає Арсеній Яценюк, привозить медикаменти. Каже: перше, що його вразило, — це фаховий рівень українських медиків, тому що виключно вони справляються з пандемією. «Я би назвав цю проблему не тільки медичною, а й політичною епідемією, тому треба боротися й з тим, і іншим», — каже Яценюк. Він підкреслює: гуманітарна допомога, яку він привіз, є волонтерською, і зібрана вона громадськими організаціями, в тому числі й «Фронтом змін». Залишається загадкою одне — звідки волонтери взяли медикаменти, якщо в Україні всі склади порожні, і чому саме Яценюк вирішив її привезти? Напевно, волонтери більше нікому не довіряли.
Головний лікар ЦМКЛ Тарас Масляк на політичні запитання відповідати відмовляється. Втім, лікам дуже втішений. «Сьогодні в місті є проблема з антибіотиками, з противірусними препаратами. Ці ліки є доцільними», — каже Масляк. Він повідомляє, що Івано-Франківську небагато «перепало» від області — лише 60 упаковок «Таміфлю». Це попри те, що область отримала 4500 упаковок.
Віктор Анушкевичус заявляє, що ситуація під контролем, є позитивна динаміка спаду захворюваності. «Працівники медичної галузі без зайвого галасу та політики просто і чесно робили свою роботу, і їм треба віддати належне», — каже мер. Мер скаржиться на те, що облдержадміністрація виділила місту лише 4 тис. пов’язок. А щоби забезпечити тільки медперсонал, треба 10 тис.
Рівно на три тижні в Україні закрито ВНЗ, школи, дитячі садки. На Прикарпатті оголошено епідемію грипу найвищого рівня небезпеки. Таке рішення ухвалила обласна протиепідеміологічна комісія. Головний лікар облсан-епідстанції Микола Яворський каже: в області захворюваність зростає, але жодного випадку каліфорнійського грипу не виявлено. За словами Яворського, при вживанні «Таміфлю» — препарату, на який нині в Україні ледь не остання надія, — обов’язково треба читати складники та протипоказання. Тому що він має багато побічних дій.
Вівторок, 3 листопада
На брифінгу Микола Палійчук оголошує приємну новину: за добу жодна людина не померла, кількість загиблих від пневмонії в області залишається незмінною — 12 чоловік. «За період від початку епідемії до восьмої ранку 3 листопада до медиків звернулося за допомогою 54 407 людей», — повідомляє Палійчук. Губернатор підкреслює: область отримала достатню кількість «Таміфлю». «Всі наші медичні заклади будуть ним забезпечені», — каже Палійчук.
Він спростовує чутки, що епідемію оголосили спеціально до виборів. «Кожного року вмирали люди, але такого швидкісного перебігу хвороби не було, — пояснює Микола Палійчук. — Крім того, вмирали або бомжі, або люди з неблагополучних сімей». Також він стверджує: медики області прекрасно розуміють, що ці хвороби не можуть бути ані чумою, ані тифом.
Облдержадміністрація організовує пошиття марлевих пов’язок (200 тисяч). Їх планують передати виключно працівникам охорони здоров’я, освіти, торгівлі та водіям. Пов’язки з Кабміну безкоштовно роздають по районах. Окрім того, маски по місту роздає БЮТ. Певне, без піару. Але черга збирається чималенька. В місто приїхала Тимошенко…
P. S. Напевно, не варто доказувати, що в нас усе буде добре. Всі й так це знають. Хто би що не казав. Бо не вмерла і не вмре.
Comments are closed.