Війна

Час курити «контрабас»?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Чергове підняття акцизу на тютюнові вироби мало б відчутно поповнити державний бюджет. Натомість виробники сигарет говорять про тінізацію ринку, зростання обсягів контрабанди та скорочення легального виробництва
 

 

 

Здоров’я та гроші

Наприкінці жовтня Верховна Рада прийняла закон про внесення змін до держбюджету на 2009 рік, яким підвищила ставки акцизного збору на тютюнові вироби. Закон передбачає підйом акцизу до 36 % відносно обсягів реалізації продук-ції. Якщо Віктор Ющенко підпише цей документ, то, наприклад, ставки акцизного збору з одиниці товару будуть такими: на сигарети з фільтром — 80 грн. за 1000 шт., сигарети без фільтру — 44 грн. за 1000 шт., сигари — 80 грн. за 100 шт., тютюн для куріння — 44 грн. за 1 кг, жувальний і нюхальний — 12,50 грн. за 1 кг.

Це буде вже четверте підвищення акцизу з осені минулого року. Що воно означає для звичайних українців, які досі не спромоглися позбутися пагубної звички? За прогнозами фахівців, ціна на дорогі марки сигарет має зрости приблизно на 3 грн., а на найдешевші — на 2 грн.

Народні депутати прогнозовано аргументують збільшення податкового навантаження на тютюновий ринок додатковими надходженнями до бюджету й турботою про здоров’я громадян. Противників здоров’я, звісно, немає. А от щодо економічних переваг є питання. Виробники й дилери з величезним сумом прогнозують падіння обсягів легального виробництва/продажу, стверджуючи, що новий закон більше працює на тіньовиків і контрабандистів, ніж на державу і громадян. Без сумніву, дехто кине курити. Натомість завзятіші курці або не пошкодують грошей на улюблену марку, або перейдуть на дешевшу. А найнижчу ціну завжди пропонує «тінь», контрабанда (дистриб’ютори між собою звуть її контрабасом).

«Легальне виробництво тютюнових виробів у 2009 році впало майже на 14 %, — стверджує президент західноукраїнського регіонального дилера ТзОВ «Волиньтабак» Олександр Сухомлин. — Це за дев’ять місяців. А з 1 травня, після 40 % підвищення, — майже на 22 %. Тіньове виробництво сигарет активно відроджується. До кінця цього року його частка становитиме близько 10 % ринку — до 50 млн. пачок сигарет щомісяця, а щомісячні додаткові прибутки тіньових виробників становитимуть близько 100 млн. грн.».

 

Сума не міняється

altЗа даними операторів ринку, після травневого підвищення акцизу та відповідного зменшення виробництва і продажів, українські виробники спромоглися заплатити лише 65 % податків. Тобто держава на акцизному зборі ніби виграла, а в усьому іншому — не дуже…

«Як кажуть, від перестановки доданків сума не міняється. Натомість це відчутно шкодить і тютюновій галузі, і бюджету. Звісно, якщо ми говоримо саме про легальний бізнес, — каже Євгенія Лазар, менеджер тютюнових виробів ТзОВ «Прикарпатський торговий дім». — Чи підпише президент той указ до Нового року, ніхто не скаже. Але виробники вже перестрахувались і протягом тижня завантажили нас місячним обсягом. Як вони працюватимуть надалі — невідомо. Через подорожчання, що було у травні, виробництво і продаж тютюнових виробів упали на 20 %. Певна кількість людей кинула курити, а дехто перейшов на нелегальні сигарети. Вони потрапляють до нас з Молдови та Росії — у Хмельницьку та Чернівецьку області, а звідти вже розходяться по всій Україні. Більшість контрабанди споживають східні регіони».

За словами Євгенії Лазар, Прикарпаття щомісяця скурює близько 40 тисяч коробів сигарет (у коробі — 50 блоків по 20 пачок). Контрабанди на Івано-Франківщині майже немає, область є доволі законослухняною. Натомість через такий стрімкий і неодноразовий стрибок цін є шанс, що скоро на базарах і вокзалах знову з’являться спритні бабці з широким асортиментом російських і молдовських сигарет. З першого погляду такий «бізнес» є дріб’язковим. Але за цими сигаретними пенсіонерками насправді стоять достатньо організовані структури, що займаються контрабандними поставками.

 

Найгірше — дітям

За словами Світлани Селепій, начальника Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в області, за 10 місяців цього року на Івано-Франківщині виявлено 51 порушення на тютюновому ринку. Сума накладених фінансових санкцій — 103,4 тис. грн. Порівняно з минулим роком це фактично удвічі більше.

«Найприкріше те, що іноді продають сигарети неповнолітнім, — каже начальник департаменту. — І тут динаміка також є наростаючою — 12 випадків проти минулорічних восьми. За таке ми анульовуємо ліцензії».

В момент підвищення акцизного збору збільшується кількість порушень і в реалізації. Від початку цього року до травня — 10 порушень, а до 1 листопада — 40. В основному це пов’язано з тим, що продавці реалізовували попередньо отриманий товар за новою ціною, а не за зазначеною МРЦ (максимальна роздрібна ціна, її встановлюють виробники, вона вказана на пачці знизу). Тобто торгували залишками з попередніх партій за новими, підвищеними цінами.

 

***

Прихильники зростання цін на тютюн, крім всього іншого, аргументують тим, що в Європі вартість сигарет значно вища. І тут дуже хочеться спитати — а зарплати? Натомість, хтось із тих, що кинуть курити, може прожити довше. І напевно, це добре для всіх. Але цікаво, що скажуть із цього приводу деякі працівники українських тютюнових фабрик, які опиняться під загрозою звільнення? Давня гуцульська приказка каже: спочатку три рази відміряй, а потім уже… піднімай акциз.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.