На розі франківських вулиць Дністровської та Галицької щосекунди ходить і їздить стільки люду, що там уже давно не діють жодні правила дорожнього руху. А скоро буде ще цікавіше – у підвалах універмагу «Прикарпаття» планують відкрити гіпермаркет.
Центр будь-якого міста завжди є ласим шматком бізнесу. А універмаг «Прикарпаття» (вул. Дністровська, 3) є одним із «найсмачніших» у Івано-Франківську. У тамтешніх підвалах нині планують влаштувати магазин «Сільпо». Попри те, що зараз маємо в тому місці кілька базарів і купу крамниць, вистачить місця і для гіпермаркета. Інша справа, що там уже давно просто катастрофічна ситуація із транспортом. І наскільки поява великого магазину збільшить затори, наразі можемо тільки здогадуватися.
Казка для всіх
Спочатку трохи історії. Зі здобуттям незалежності колектив універмагу створив ВАТ «Універмаг «Прикарпаття». А у 2006 році магазин викупила потужна кіпрська компанія «Венсімарс Менеджмент Лімітед» (юридична адреса – місто Лімасол). Тоді ж вони взяли в оренду для обслуговування торгово-виробничих будівель частину землі (0,67 га). А кілька років «підприємці-кіпріоти» зібралися купити ще землі біля універмагу та побудувати там підземний паркінг. Рішення двічі розглядалося на сесії міської ради. Проте депутати так і не наважилися віддати землю. Боялися, що власники універмагу побудують не тільки підземну автостоянку, а й наземну споруду. А її бачити на тій площі нікому не хотілося.
Хоч і нині площа біля універмагу виглядає, м’яко кажучи, не ідеально, трохи тішить, що вона досі не забудована вщент. Відтак, є надія, що колись її таки доведуть до пуття, незважаючи на сусідство з двома базарами. Натомість, зараз про це ще не йдеться. Бо говоримо не про доведення до ладу того, що є, а про відкриття нового, привабливого.
А затори? Це перехрестя – одне з найгірших у місті, якщо не найгірше. Автобуси зупиняються у кілька рядів, на світлофори практично ніхто не зважає… Додати тут ще «Сільпо» – це смачно прикластися до заторів. Бо попит у споживачів точно буде.
Так, на думку першого заступника міського голови Зіновія Фітеля, ідея облаштування тут гіпермаркету є привабливою не тільки для власників приміщення, а й для пересічних іванофранківців.
«Там високий і гарний підвал, – каже Фітель. – І якщо там влаштувати такий магазин, то це буде казка як для власників, так і для людей. Правда, тільки у тому випадку, якщо ми зуміємо вирішити проблему парковки».
Отже, за словами Зіновія Фітеля, щоб відкривати гіпермаркет, треба робити відповідні розрахунки, прогнозувати навантаження на торгову площу: кількість відвідувачів, пішоходів, автомобілів тощо. А крім цього, ставити умову – будівництво парковки. І хоч цим проблему заторів остаточно не вирішити, можна буде зняти хоча б додаткове навантаження від появи «Сільпо».
Логіка бізнесу
До речі, згідно із Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», жодні погодження від міської влади для проведення будь-яких будівельних робіт власнику приміщення не потрібні.
Підприємству, що має у власності землю чи нерухомість, треба лише звернутися із заявою у дозвільний центр для отримання містобудівних умов і обмежень. До документів вони долучають свої майнові папери та наміри. Департамент містобудування та архітектури розглядає документи, і якщо наміри відповідають містобудівній ситуації, а департамент не бачить підстав заперечувати, то вони виписують ті умови та обмеження. Саме з ними підприємство звертається у Держархбудконтроль і отримує дозвіл на початок робіт.
«Те, що їм було потрібно від нас, вони отримали, – говорить заступник директора департаменту містобудування та архітектури Ігор Олесневич. – Тепер вони мають взяти в інспекції декларацію на початок робіт, робити та вводити в експлуатацію. Це їхні власні підвальні приміщення, й вони мають право це робити».
Олесневич запевняє: наміри власників універмагу «Прикарпаття» не суперечать законодавству. Більше того, вони є логічними, бо немає резону, аби такі приміщення стояли порожніми. Мовляв, на місці власників універмагу кожен робив би те саме.
Логіка бізнесу – це добре. А транспорт у центрі міста, а затори, автобуси, машини, пішоходи? «Звичайно, що парковка потрібна, – каже Ігор Олесневич, – але там зараз і так немає місць для паркування. То що тепер зупиниться життя чи що? Значить машини будуть паркуватися десь в іншому місці…». Цікаво, яке місце він мав на увазі?
Рух по-новому
Зрозуміло, що «Сільпо» не спричинить нової, а тільки поглибить стару проблему заторів у тому місці. Адже транспортні потоки і до цього не витримували навантаження: у пікові години робота практично блокується, зупинки громадського транспорту не обладнані заїзними кишенями, а робота світлофорів не скоригована. Майже десять років в ІваноФранківську говорять про зміну схеми руху…
Останні роки її вже виготовляють і намагаються втілити у життя. Нову схему поділили на три етапи. Перший – найголовніший, це впровадження першого центрального кільця. Тут передбачається зворотний (проти годинникової стрілки) односторонній рух по кільцю Січових СтрільцівФранка-Василіянок-ДністровськаНовгородська-Пилипа Орлика-Січових Стрільців. Середина кільця має бути пішохідною. У 2008 році рішенням виконавчого комітету схему першого кільця затвердили.
Правда, до впровадження не дійшли – коштів забракло.
Тоді замовником схеми руху було міське УЖКГ. Натомість, цього року рішенням сесії міськради ці обов’язки передали управлінню капітального будівництва (УКБ). Саме їм зараз доводиться вивчати цю справу, а в майбутньому і впроваджувати. За словами головного інженера міського УКБ Миколи Халака, зараз розробляється робоче креслення малого кільця. Так, нова схема організації дорожнього руху пропонує зробити автостоянку перед універмагом, розширити вул. Галицьку в напрямку моста ще на одну смугу (є чотири, буде п’ять) і збудувати заїзну кишеню для автобусів.
«Якщо дивитися на схему, то бачимо, що буде влаштована автостоянка, – розповідає Халак. – Там і зараз стоянка є, але вона йде паралельно з вул. Галицькою. Тепер пропонують розширити її до базару, а вздовж Галицької зробити заїзну кишеню, щоб розвантажити ту частину вулиці, де є згромадження транспорту».
Та щоб «запустити» перше кільце, треба починати з розширення вулиць та світлофорного регулювання. Його планують ввести на перехрестях, де перетинаються найбільш потужні транспортні потоки: вул. Галицька-Дністровська, Новгородська-Тичини, Новгородська-Бельведерська, Січових Стрільців-Мазепи, Січових Стрільців-Шевченка, Січових Стрільців-Чорновола, Січових Стрільців-Коновальця, Січових Стрільців-Франка-Незалежності, Франка-Гаркуші, Гаркуші-Грюнвальдська-Грушевського, Василіянок-Вовчинецька та Василіянок-Тарнавського.
На деяких із цих перехресть світлофори зараз є, а на інших вони взагалі відсутні. Відтак, їх треба ставити та влаштувати автоматизовану систему керування.
«Всі світлофори будуть об’єднані в пункті управління та працюватимуть автоматизовано, – стверджує Микола Халак. – Крім того, буде людина, яка їх контролюватиме і в разі непередбачуваних ситуацій зможе зрегулювати в ручному режимі».
Якщо будуть кошти
Отже, наразі івано-франківський філіал науково-дослідного інституту проектування та реконструкції розробляє схему світлофорного регулювання на перше кільце. Це коштуватиме міському бюджету 162 тис. грн. А от будувати світлофори і потім їх комп’ютеризовувати буде значно дорожче. Загалом під реалізацію впровадження першого кільця у бюджеті розвитку на 2012 рік передбачено 4,625 млн. грн. Відтак, каже Халак, уже через кілька тижнів можна було би починати його реалізовувати. Якщо будуть кошти. А тут, як завжди, питання.
Адже передбачити кошти у бюджеті розвитку – одне, а виконати бюджет, щоб їх реалізувати – геть інше.
Для порівняння згадаємо минулий рік. У квітні міська рада планувала бюджет розвитку майже на 60 млн. грн. Проте, в кінці року апетит зменшили і виконали його тільки на 26,9 млн. Цього року бюджет розвитку запланували виконати на 47,3 млн. грн. Виконають? Напишемо з оптимізмом – хтозна…
А перше кільце нової схеми руху? Та так само… Чомусь так виходить, що бізнес в Україні – логічний і правильний. Тільки влада за ним не встигає. Але папери іноді погоджують – аж гай шумить.
Comments are closed.