Минулого тижня депутати івано-франківської міської ради проголосували за заборону продажу алкоголю в роздрібній торгівлі у нічний час. За задумкою ініціаторів, це мало би зменшити кількість любителів випити та забезпечити громадський порядок. Але ж спиртним у нашому місті торгують не тільки магазини, оковиту без проблем можна купити й на так званих «точках»…
Уже традиції
Купити горілку з рук в обласному центрі давно не є проблемою. Кому з городян не відомо про бабусь, які на Привокзальній площі постачають нею тамтешній невибагливий контингент? При цьому чи не кожен іванофранківець знає у своєму районі, де торгують саморобним спиртним.
Одна наша знайома, пані Наталка, погодилася допомогти нам купити «самороб». Бо чужим там, за її словами, можуть не продати. По дорозі на «точку» розповідає: «Колись їх було значно більше. Розплодилося ще в ті часи, коли горілку видавали по талончиках, одну-дві пляшки на місяць. А народ випити хотів. Зараз їх менше, у нас на вулиці лишилося десь дві чи три». Одразу ж задумуєшся, якщо на одній маленькій вуличці їх дві, то скільки у місті?
Підходимо до непоказного особнячка. Жінка каже, що, за переказами, його колись збудував засновник спиртзаводу для своїх робітників. Видно, справу предків тут передають із покоління в покоління. «Вони вже років з сімнадцять як торгують, – говорить пані Наталка. – Сусідам від того ані холодно, ані тепло. Колись народ таки травився, бо додавали у горілку метиловий спирт, аби більше «брала». А зараз – хіба ввечері їхні клієнти ходять вулицями похитуючись, та раз чи два на місяць хтось спить під парканом».
По дорозі зустріли ще одного «місцевого». Петро якраз ішов купувати горілку. Пані Наталка коментує: «А що йому, там зараз і сто грам потягне, на закуску ще й хліба з цибулькою дадуть».
Петро повернувся хвилин через п’ятнадцять з пляшками для себе і для нас. Тара – з-під мінеральної води. Рідина відчутно відганяла спиртом. Ціна – 12 гривень за півлітра.
Три смерті на місяць
Звісно, ціна приваблива. Але і співвідносна з якістю продукту. Цю рідину ми віддали на експертизу одному з виробників горілчаних виробів в області. І от перше розчарування для поціновувачів цього напою – міцність нашого зразка була всього 34 %. Крім того, встановили, що рідина має трохи сивуватий відтінок і неспецифічний для горілки присмак. Але в лабораторії запевнили – ми знайшли ще непогану точку, бо інколи до них на перевірку таке привозять…
Та пити саморобну горілку, то як грати у російську рулетку. Раз на раз не попадає. За словами Ігоря Пулика, завідувача відділенням анестезіології та інтенсивної терапії обласної клінічної лікарні, отруєння алкоголем для Прикарпаття – не рідкість. Напливи йдуть періодично. «От, у вересні просто нашестя якесь було п’яних, і білі гарячки, і отруєння, – каже він. – І воно ще не закінчилося».
Далі лікар пояснює: «Є отруєння чистим алкоголем – передозування. Якщо людина випиває, грубо кажучи, більше, ніж півлітра 40 % алкоголю, у неї починає розвивається алкогольна кома. Якщо вона не перестає пити, ця кома може дійти до свого критичного рівня і призвести до смерті».
А друге – люди труяться сурогатами, коли до чистого алкоголю додають домішки. «В основному найнебезпечнішим є технічний (метиловий) спирт, – каже лікар. – Якщо людина випиває від 40 до 80 мл., вона сліпне назавжди. Якщо більше, то у неї, крім сліпоти, розвивається гостра ниркова недостатність». Полюбляють додавати в горілку і ацетон.
Контингент тих, хто потрапляє до лікарні з алкогольним отруєнням, Ігор Пулик характеризує так: «Це люди не надто благополучні. Чоловіки – середнього віку, зрідка жінки – віком десь до 30 років. Буває, що ці випадки закінчуються трагічно. В нашій області щомісяця від отруєння в середньому помирають три людини».
«От просто переді мною на столі історія, – додає лікар. – Чоловік, 50 років, привезли 8 жовтня у непритомному стані, з переохолодженням. Ми перевели його на штучну вентиляцію легень, зробили обстеження і маємо отруєння сурогатами алкоголю, які разом з цим переохолодженням і пневмонією призвели до смерті».
Бабки та гроші
За словами Івана Пулика, отруєння алкоголем почастішали, відколи подорожчала горілка. Лікар не виключає, що із забороною продажу спиртного вночі, збільшиться й кількість клієнтів цих точок, а відповідно і пацієнтів у лікарнях.
Противник «сухих ночей» депутат міської ради Богдан Федьків одним зі своїх аргументів також називає збільшення кількості неякісної продукції. «По-перше, від цього постраждає бюджет, – каже він. – Бо там, де вводили заборону алкоголю, різного роду ділки все одно його продавали, лише податки за це ніхто не платив. По-друге, це широке поле для діяльності тих точок, де гонять фальсифікат, розбавляють спирт, роблять всяку джуму і труять цим людей. А виконання рішення поклали на міліцію, знову зробили їх крайніми. А в міліціонера завжди є спокуса задуматися над тим, чи складати протокол».
У міліції ж запевняють – з неякісним алкоголем борються. Так, за словами Василя Гультайчука, голови ЦЗГ УМВС в області, цього року порушили вдвічі більше кримінальних справ у сфері боротьби зі злочинами, пов’язаними із незаконним виготовленням, зберіганням та реалізацією алкогольної продукції, ніж минулоріч. На сьогодні – 76 справ. Гультайчук наводить цифри: «Від початку року з обігу вилучено 45 тисяч 783 пляшки фальсифікованих горілчаних виробів, 45 тисяч 439 підроблених марок акцизного збору та 1700 літрів спирту».
Але разом з тим визнає – полюють на великі партії. А от із «точками» на квартирах та «бабками на вокзалі» справа складніша. Такі дії кваліфікуються за частиною першою статті 204 Кримінального кодексу. Покарання – штраф від 500 до 1050 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Погодьтеся, суми суттєві.
«Але оштрафувати ту ж бабцю з вокзалу доволі складно, потрібне рішення суду, – каже Гультайчук. – А щоб порушити кримінальну справу, треба вилучити у неї чимало товару». Отже «алкогольні бабці» зазвичай відбуваються усним попередженням.
Читачам радимо одне – від 28 жовтня, якщо на вечір чекаєте гостей, то зробіть запас «легітимного» та надійного алкоголю. Бо хто не ризикує, той має шанси прожити довше. А взагалі – можна час від часу прислухатися і до попереджень Мінздоров’я…
Comments are closed.