Історія Відео

У Франківську хочуть створити музей стародруків – деяким понад 500 років (ВІДЕО)

Google+PinterestLinkedInTumblr
У бібліотеці Івано-Франківської академії Івана Золотоустого зберігають унікальну збірку стародруків, окремим із яких – понад 500 років.

Ці старовинні видання – із колекції Андрея Шептицького. На початку 20-го століття він передав їх духовенству Станиславова, чітко прописавши обов’язки читачів і бібліотекарів, та умови зберігання літератури, йдеться у сюжеті Канал 402.

«Андрей Шептицький подарував Станиславівській єпархії свою власну бібліотеку великої вартості, – говорить Іванна Стрихар директор бібліотеки Івано-Франківської академії Івана Золотоустого. – За документом вказано, що кількість книг становила 3871 примірник. Також в документі додано, що ще було 3600 волюменів – це пергаментні сувої».

Пергаментні сувої зникли у радянські часи. Не дорахувалися бібліотекарі і частини книг. Та все ж левова частка фонду збереглася. Нині у колекції – майже три тисячі стародруків. Найбільш унікальні – інкунабули – видання, створені від початку книгодрукування до 1500-го року.

Більшість видань – релігійного спрямування: святе письмо, часослови, твори отців церкви. Щоб прочитати їх, знадобиться допомога мовознавців.

«Переважно всі книги латинню, але зустрічається старогрецька, готична латинь, – розповідає Іванна Стрихар. – їх перекладати важко, бо інкунабули не містили титульної сторінки. Інформацію про книги ми знаходимо на останній сторінці в колофоні, якщо вона збережена. Там має бути прописано назву книги, про що вона та рік видання».

У цій бібліотеці, кажуть науковці, можна написати не одну дисертацію. Оскільки кожна книга – унікальне джерело для досліджень. Тому хочуть оцифрувати стародруки.

У перспективі науковці хочуть створити міні-музей із стародруками, щоб показувати їх під час екскурсій. Втім, для цього необхідно організувати відповідні умови, адже зберігати ці раритетні видання можна лише за певної температури та вологості, тож поки що стороннім відвідувачам до книгосховища – зась.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Реклама партнерів:  

Comments are closed.