Соціум

Візи чекатимуть літа. Які результати голосування за безвізові закони

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Весь минулий тиждень Верховна Рада провела у справжнісіньких баталіях навколо законів із так званого безвізового пакету. Це частина вимог, які ставив перед Україною Європейський Союз. Нардепи голосували за них у три заходи, на ходу міняли тексти, а коли зайшлося про секс-меншини, то добалакалися мало не до загрози впровадження одностатевих шлюбів. І чим серце заспокоїлося?

Міграція та корупція

Перші закони з безвізового пакету Рада почала приймати ще 5 листопада. Першим пішов «міграційний блок» і пішов, треба сказати, без великих проблем. Так прийняли закон про права трудових мігрантів, там зокрема говориться, що вони мають права на «належні умови праці, винагороду, відпочинок і соціальний захист». Розібрались і з тим, що має робити Україна у разі виявлення нелегальних мігрантів – «адміністративні суди негайно розглядають справи про примусове видворення чи затримання з метою їх ідентифікації».

Плюс у Цивільному кодексі з’явилася норма, яка регулює отримання документів самими українцями, які живуть на окупованих територіях. Тепер вони можуть отримати українське свідоцтво про народження чи смерть за спрощеною процедурою.

«Для цього буде достатньо звернутися до суду на території, контрольованій українською владою. Протягом 24 годин суд повинен прий­няти відповідне рішення, зареєструвати яке можна буде в будь-якому відділі РАЦСу», – пояснив міністр юстиції Павло Петренко.

kp_29.09.2011

А далі справа дійшла до антикорупційних законів і тут голосування пішло не так оптимістично. Може, тому що кожен приміряв, як ті закони можуть відбитися на його власній шкурі? Тож 5 листопада в нардепів не вийшло прийняти жодного з тих законів. «Антикорупційний пакет» розглядали вже 10 листопада. Хоч і зі скрипом, але прийняли.

Серед важливого тут законопроект №2541а – щодо конфіскації власності корупціонерів, яка записана на третіх осіб. Згідно з ним, конфіскації підлягають гроші та цінності, які знаходяться на зберіганні в банках, і були передані корупціонером якійсь третій особі безплатно чи за мізерну суму. Ну, як у нас буває – на тещу чи кума двоюрідного брата. Також прийняли законопроект №2540а, що дозволяє арешт власності, яка може бути засобом злочину, його доказом чи отримана злочинним шляхом. На додачу до цього проголосували й за створення довгоочікуваного агентства з повернення і управління активами, які нажиті незаконним шляхом. Чим воно має займатися? Зберігати арештовані активи і керувати ними через обраних на конкурсі представників.

Геї та дискримінація

Та найбільшим викликом перед нардепами стало прийняття антидискримінаційної правки до Трудового кодексу. В ЄС твердо дали зрозуміти, що вісім країн наполягають на прийнятті цієї правки і без неї українцям безвізового режиму не бачити. Але, як у нас вже повелося, саме слово «секс-меншини» викликало цілу хвилю популізму й запеклої боротьби за християнські цінності. Ту правку ставили на голосування разів шість, і навіть коли вже всі інші закони були проголосовані, вона ще висіла у повітрі. Найзапеклішими її противниками були депутати з «Опозиційного блоку» та радикали. До слова, лідер радикалів Олег Ляшко з трибуни взагалі заявив, що ніякий безвізовий режим простим українцям не потрібен:

«Хто поїде в ту Європу при середній зарплаті 40 доларів у місяць? Баба, яка у 40-50 років згорблена ходить, бо їй лікуватися немає де? Не дуріть людей».

Говорили дуже багато, та, нарешті, минулого четверга проголосували й ту правку. Що в ній такого страшного? Вона забороняє дискримінацію на роботі не тільки за кольором шкіри, політичними та релігійними переконаннями, як це у нас було раніше, але й за сексуальною орієнтацією. От і все.

Голова ВР Володимир Гройсман не раз наголошував – на сімейні цінності українців ніхто не зазіхає, а «ця поправка лише вирівнює права всіх людей перед роботодавцями. Жодних інших наслідків – легалізації одностатевих шлюбів тощо – ця поправка не матиме».

Чи сподобається Європі?

Отже, безвізовий пакет рада таки спромоглася прийняти. Чи справді таким чином вона виконала всі вимоги ЄС? Представники провладних партій в один голос твердять – Україна має всі шанси отримати той безвізовий режим вже у 2016 році. Тішить і реакція представництво ЄС в Україні. Одразу після прийняття «антикорупційного пакету» посол Ян Томбінський запевнив, – на його думку, прийняті зміни відповідають вимогам ЄС.

Але, звісно, це далеко не вирішальна заява. 24 листопада у Брюсселі має відбутися засідання групи високих посадових осіб ЄС, яка зробить технічний висновок про виконання Україною умов візової лібералізації. На основі цього висновку Європейська комісія до 15 грудня має винести остаточний позитивний чи негативний висновок щодо надання Україні безвізового режиму.

Далі – якщо висновок буде позитивним, питання розгляне Рада ЄС, куди входять міністри внутрішніх справ усіх 28 країн-членів. Рада має прийняти одностайне рішення – тобто всіма 28 голосами. Потім це рішення повинен простою більшістю ратифікувати Європарламент. Прогнозують, що це може статися у січні-лютому.

Якщо все для нас складеться найкращим чином, то скасування віз до Європи можливе для українців вже влітку 2016 року.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.