У п’ятницю, 23 травня, у «Карпатському шпиталі» презентували унікальну «Стіну пам’яті» на честь медичних працівників, які загинули у російсько-українській війні з 2014 року до сьогодні. Меморіал складається з 507 фанерних дощечок із випаленими на них портретами загиблих. Проєкт ініціював і реалізував командир команди «Карпатського шпиталю» Євген-Роман Ліщинський — лікар-терапевт, який служить у ЗСУ з 2016 року, пише Репортер.
Ідея створити такий простір памʼяті виникла у командира «Карпатського шпиталю» на початку 2025 року. Протягом п’яти місяців Євген-Роман самостійно збирав і систематизував дані з відкритих джерел, перетворював фото у векторні зображення та випалював їх лазером. У проєкті взяли участь й інші військові — вони закупили фанеру, нарізали заготовки, аби також долучитися.
Перші 50 табличок були готові до 28 лютого. А на Великдень, коли кількість дощечок сягнула 170, стіну освятили. Наразі «Стіна пам’яті» налічує понад 500 імен.
На стіні вшановано не лише військових лікарів, а й бойових медиків, санітарів, представників добровольчих формувань як от «Госпітальєри», поліції, ДСНС, Першого добровольчого мобільного шпиталю (ПДМШ) та цивільних медиків. Окремий ряд – для медиків, що загинули у період АТО–ООС.
Відкривають дошки локально, але ЗСУ – єдині, країна – єдина і медицина не має прив’язки до якогось регіону. Хотілося відобразити безпосередній внесок медицини. Думав почати виключно з лікарів та медичних сестер, але розумію, що ніякої евакуації не може бути без водія санітара і бойового медика, який не має медичної освіти, і забезпечує евакуацію з червоної зони в жовту. Тому вирішив розширити перелік. Це збільшило обсяг роботи майже вдвічі, але було важливо зробити усіх, — розповідає Євген-Роман Ліщинський.
Формат таких табличок був обраний, аби наповнювати стіну пам’яті поступово. Найбільше часу займає збір інформації – по деяких героях інформацію можна швидко знайти, по деяких треба було шукати багато часу.
Командир каже, серед загиблих на «Стіні пам’яті» – близько 150 медиків, з якими перетинався особисто під час служби з часів АТО.
Микола Ільїн був одним із переможців змагань з тактичної медицини серед медиків бригад. Це було ще в часи АТО. Загинув під час евакуації в населеному пункті Зайцеве. Це була резонансна справа. Запросили евакуацію пораненого, три дні не могли дістатися до військового, а евакуаційну групу росіяни розстріляли, – згадує Ліщинський своїх побратимів. – Старший матрос Сергій Майборода – ми з ним пересікалися по службі. Капітан медичної служби Юрій Письменний. Сержантка Шевченко – її евакуаційний екіпаж розстріляли з ПТУРа. З Василем Яковенком ми знайомі ще з Революції Гідності. З Валентиною Пушич знайомі з часів АТО. Вона була на стабпункті, загинула під Києвом в Броварах.
На жаль, деякі таблички на «Стіні пам’яті» – без фото, оскільки у відкритих джерелах їх віднайти не вдалося. Євген-Роман пояснює, що свідомо не звертався за допомогою до військових частин, адже у них зараз у багато важливішої роботи.
Найперше, що ми маємо пам’ятати — це вдячність, честь і шана тим, хто віддав життя за волю та гідність нашої держави. Ця стіна нагадує нам, що є люди, які, рятуючи інших, самі віддали життя. Вони — справжні герої, – каже військовий капелан о. Роман Винничук.
Презентацію стіни приурочили до Дня Героїв, аби кожен міг побачити обличчя тих, хто рятував життя інших — ціною власного.
Читайте також: Прикарпатець розігрує особливі фото на операцію для побратима
Авторка: Ольга Суровська
Comments are closed.