Тарифи на газ та електроенергію регулярно зростають. Тож у Франківську, в університеті нафти і газу, провели тренінг з енергоефективності – щоб розібратися з платіжками і навчитись економити.
У кожного із понад 20 слухачів – своя ціль, та об’єднало їх бажання витрачати менше енергії у своїх квартирах, будинках чи ОСББ. 53-річна Марина Цвєткова розповідає, що спершу планує спробувати енергоефективні заходи у своїй квартирі. А потім уже, маючи конкретний результат, об’єднати мешканців будинку в ОСББ.
«У мене, як і всіх, є платежі, і буває, що я справляюсь з ними, а буває – ні. І мені хочеться знайти відповідь спершу для себе, а тоді на власному прикладі ділитися з іншими, – говорить Марина. – Нині такий час, коли людям самим доводиться вирішувати свої проблеми. Цієї зими я відвідала Швейцарію – там вже все зручно і налаштовано. А коли приїжджаєш сюди, то бачиш, що попереду море роботи. Практичні знання нам уже надають, залишилося навчитися ними користуватись, незалежно від віку».
Олександ Ціхоцький – власник приватного будинку. Його в першу чергу цікавить встановлення сонячних панелей і зелений тариф.
«Хочу довести будинок до пуття, – пояснює Ціхоцький. – Він спроектований добре, утеплений, є твердопаливний котел, але ефективний лише при мінусових температурах».
Франківчанка Ірина Мороз лише планує будівництво енергоефективного будинку, щоб потім не сплачувати тисячні рахунки.
Голова ОСББ на Набережній, 32 Сергій Шевченко має великі плани на тепломодернізацію будинку – планує і аудит, і заміну дверей, навіть ліфт на фотоелементах.
«У квітні зареєстрували ОСББ і з червня вже господарюємо, – розповідає Шевченко. – Нині беремо кредит на перехідні балкони. Шість дверей уже встановили минулого року, але на більше забракло грошей. Також ми замінили в під’їзді лампочки на led – споживання зменшилося в рази. Субсидій завтра може й не бути, тому треба ще з опаленням щось робити».
Керівник наукового містечка «Нова енергія» директор НДІ нафтогазової енергетики та екології, професор ІФНТУНГ Максим Карпаш наголошує, що перший крок до енергоефективності – це змінити власні звички.
«Результат від навчання можна отримати, коли є інтерес, воля й віра, – пояснює Карпаш. – І з волею – найважче, бо потрібне додаткове зусилля. До прикладу, в Данії середня температура в квартирі для сну – 16 °C, а в нас – 22. Ми не звикли вдягати на ніч теплі піжами. А вони знають, що ключ до вдалого літнього відпочинку – економія на комунальних платежах».
Можна почати з того, щоб завжди вимикати світло, а для провітрювання встановити рекуператор – витяжну вентиляцію, яка дозволяє не втрачати тепло. А щоб зрозуміти, наскільки ефективними є впроваджені зміни – заміна ламп, вікон, встановлення багатозонних електролічильників, утеплення стін – варто вести облік витрат енергії, радять лектори. Для цього підійде навіть звичайна Excel-таблиця.
Що ж стосується утеплення, то нині вимоги до термоізоляції будівель в Україні є на рівні європейських 2002 року. Тож, якщо прагнути світових стандартів, треба використовувати значно дорожчі матеріали.
Доцент кафедри економічного менеджменту і технічної діагностики ІФНТУНГ Андрій Яворський наголошує, що система утеплення – це не лише пінопластові панелі, а й клей, дюбеля, штукатурка, армувальна сітка і навіть фасадна фарба. Всі ці складові радить обирати від одного виробника. Тоді не буде ризику, що утеплення відвалиться від стіни. Ну і, звісно, не слід забувати про дотримання температурних режимів. Адже роботи з утеплення можна виконувати при температурі до 5°C.
Важливо зважати на якість матеріалів, їх безпечність та умови виконання робіт. А фахівці порекомендують, яке утеплення підійде саме вам.
«Грамотне утеплення – це утеплення всієї будівлі, – розповідає Яворський. – Клаптикове утеплення наносить значну шкоду. Перш за все, призводить до істотних температурних коливань і руйнування стін. Коли ви утеплюєте лише свою квартиру, то збільшуєте теплове навантаження на підлогу та стелю – тепло тікає туди. Не варто забувати і про гідроізоляцію даху, цоколю, фундаменту і залізобетонних конструкцій, які витягують тепло».
Максим Карпаш додає, що в Україні – дуже сприятлива ситуація із сонячною енергією. Він, зокрема, першим на Тлумаччині встановив сонячні батареї на свій будинок та уклав договір на постачання енергії за зеленим тарифом. Каже, документи на зелений тариф можна зібрати орієнтовно за тиждень, а встановити сонячні батареї – взагалі не проблема. До того ж, тариф прив’язаний до євро, тож дає можливість розрахувати окупність обладнання і це нівелює інфляцію гривні.
«У нас на 20 % більша інсоляція (потрапляння сонячного світла) ніж у Німеччині, – говорить Карпаш. – Так, в ІФНТУНГ обладнали сонячний комплекс потужністю у 100 кВт для підігріву води у басейні. Ця інсталяція дозволила підтримувати басейн цілий рік. Установка окупилася за чотири роки».
Карпаш зазначає, що плоский дах – це ідеальна потенційна ділянка для заробляння за зеленим тарифом для ОСББ і великих торгових центрів.
«Україна споживає енергії, як шість європейських країн, – додає Андрій Яворський. – І тарифи у нас надалі лише зростатимуть. Ключ до економії – зменшення споживання енергії. А більша половина житла, яке нині будуть у Івано-Франківську, зовсім не енергоефективна. Тепловізор показує, що ми втрачаємо тепло всюди – через вікна, стіни, дахи, горища. І це перше, на що потрібно звертати увагу».
Відтак лектори акцентують на енергоаудиті, який не лише покаже, де ваша оселя втрачає тепло, а й запропонує реальні кроки з енергоефективності. І «Нова енергія» береться навчити основам енергоаудиту на майбутніх безкоштовних курсах для атовців та їхніх сімей.
«Атовці отримають практичні завдання і прослухають лекції як франківських, так і закордонних фахівців, – розповідає Ігор Рибіцький, доцент кафедри економічного менеджменту і технічної діагностики ІФНТУНГ. – Плануємо курси як соціальну реабілітацію учасників АТО. Але дехто зможе після цього розпочати власний бізнес. Ми дамо сертифікати про завершення курсів, і нині цього цілком достатньо, щоб проводити енергоаудит».
За три години учасники тренінгу дізналися, як провести енергоаудит, із максимальною вигодою утеплити й термомодернізувати житло та як уникнути помилок. На завершення всі охочі мали змогу випробувати роботу тепловізорів, особисто поспілкуватися з лекторами.
Comments are closed.