У Верховній Раді України зареєстрували проект закону, який передбачає повну відміну процедури технічного огляду автомобілів для приватних осіб. Автором законопроекту став Анатолій Гриценко. Це вже не перша спроба відмінити таку клопітку та дорогу процедуру. Минулого літа парламентарі вже відхилили аналогічний законопроект. Однак позитивом є хоча б те, що проблема таки удостоїлася широкого обговорення.
Тепер, коли законопроект поданий автором повторно, цілком можливо, що його приймуть. Принаймні, в цьому впевнений Анатолій Гриценко. В одному зі своїх інтерв’ю він заявив, що багато політичних сил можуть бути зацікавлені у спрощенні процедури.
Проект пропонує повністю відмінити необхідність проходження техогляду автомобілів, які зареєстровані на фізичну особу. Обов’язковим це залишиться лише для спеціалізованих автомобілів і тих, що використовуються у комерційних цілях.
Також ініціатива передбачає відміну процедури подання в ДАІ документів, які свідчать про наявність полісу обов’язкового страхування, внесення обов’язкових платежів, сплати штрафів і проходження медичного огляду.
Безумовно, якщо такі новації вступлять в силу, життя автолюбителів стане значно простішим і приємнішим. Однак противники законопроекту говорять, що це може призвести до збільшення на дорогах кількості несправного, небезпечного для життя транспор-ту, неадекватних і нездорових водіїв, які, до того ж, не мають поліса страхування громадянсько-правової відповідальності.
Натомість, автор законопроекту переконаний, що це не так. За його словами, ці норми врегульовані іншими законами. Так Закон України «Про дорожній рух» передбачає, що поліс обов’язкового страхування водій повинен мати при собі постійно. Цей же закон містить вимоги до стану здоров’я водіїв – передбачений систематич-ний медичний огляд.
До слова, автовласники давно вже нарікають, що техогляд є не більше ніж корупційною нішею і державним побором. Тому що він жодним чином не гарантує справність і безпечність транспорту на дорогах. Процедура техогляду давно вже спрощена в країнах Європи.
У будь-якому разі справність автомобільного механізму знаходиться у сфері відповідальності власника, а ось справність процедурного механізму – це уже в площині компетенції законодавців. Хотілося б гарантій забезпечення і того, й іншого.
До теми
Техогляд за кордоном
У більшості європейських країн поліція не має стосунку до техогляду. Існують лише ліцензовані майстерні. Процедура техогляду в середньому займає півгодини та коштує близько 70 євро.
• В Ірландії техогляд нараховує 82 пункти перевірки. Без техогляду неможливо оформити страховку на авто.
• У Польщі послуга техогляду є доповненням до автосервісу. Під одним дахом можуть бути салон з продажу авто, центр техобслуговування, кузовні та малярні роботи, мийка, і на додачу техогляд.
• В минулому році техогляд передали приватним компаніям і в Латвії. Ці послуги паралельно з автоінспекцією надають авторизовані сервісні центри відповідних марок авто.
• У більшості штатів США техогляду взагалі немає – лише перевірка вихлопних газів (вартість – 5 доларів). У 2001 році у штаті Техас встановили вартість техогляду 12,5 долара. Натомість СТО все одно конкурували за ліцензію, адже вона значно підвищує авторитет автосервісу.
Comments are closed.