Екс-президент України Леонід Кучма в інтерв’ю журналу «Человек и закон» заявив, що нинішня політична еліта України себе вичерпала.Прокоментувати заяву екс-президента погодились відомі українські політики та політологи, відповівши на ряд запитань:1. Чи вважаєте Ви, що українській політиці потрібні нові обличчя? Якщо так, то звідки вони повинні взятись?2. Що буде з Україною, якщо ключові в політиці особи залишаться ті самі?
Тарас Возняк,
політолог, м. Львів:
«1. Не зважаючи на те, що цю фразу зі зловтіхою сказав Леонід Кучма, трійка наших політичних лідерів і ті політичні сили, які вони репрезентують, на жаль, нікуди Україну не ведуть. Вони вже вичерпались самі собою. Важко сказати, звідки з’явиться нова сила. Якби хтось із цих трьох пророків це знав, він одразу би туди перелився. Їх поява просто неминуча. Можливо, це буде генеративна зміна.
2. Буде стагнація або втрата державності чи суттєве ущемлення суверенітету України, що зараз і відбувається. Причому ущемляють суверенітет України не тільки росіяни, але й інші зацікавлені сили».
Євген Золотарьов,
член президії політради Партії вільних демократів:
«1. Насправді Леонід Кучма правий, адже вся нинішня політична еліта є тією чи іншою мірою його дитиною. Навіть якщо хтось із нинішньої політичної еліти не визнає себе генеалогічно похідним від кучмівської політичної системи, то насправді вони такими є. Всі вони — влада й опозиція — вийшли з тієї кучмівської шинелі.
Стосовно появи нових облич або, в ширшому сенсі, нової політичної еліти, то вона може влитися тільки з середовища неурядових організацій. Молоді політики, які зараз є у Верховній Раді чи керують «молодіжками» в лоні політичних сил, навряд чи можуть стати такою контрелітою, бо вони пройшли вже ганебну соціалізацію дорослої політики і, мабуть, не здатні до нових проривних ідей та нових підходів. Тому неурядові організації, я думаю, є тим живильним середовищем, з якого мають з’явитися нові політики. В будь-якому випадку нові політики — це, швидше за все, будуть люди, які до цього не займалися політикою в тому чи іншому вигляді.
2. На жаль, і Україна буде та сама. Буде країна, в якій не дуже комфортно житиметься, країна, якою важко буде пишатися».
Інна Богословська,
народний депутат України, Партія Регіонів:
«1. Я взагалі є прихильником зміни політичних еліт в Україні і дуже довго робила все для того, щоб саме суспільство відповіло на це запитання. І команда «Озимого покоління» як політичний проект, і партія „Віче», яка вже стала осередком середнього класу й нових облич і, дай Боже, розвиватиметься так і надалі, — це ті проекти, які стали реальними проектами нових еліт в Україні. На превеликий жаль, суспільство виявилося неготовим до прийняття нових політичних еліт в ті часи.
Але сьогодні, коли абсолютна нездатність владних структур і лідерів управляти країною і певна криза яскравих нових ідей в лоні опозиції, яка зараз існує, переведення всього життя у штопання дірок в режимі он-лайн призводить до того, що все більше людей розуміють, що в Україні повинні з’явитись нові фігури, нова якість політики. Якщо ви пам’ятаєте лозунг партії «Віче»: Україні потрібні нова якість політиків і політики.
Я продовжую на цьому стояти і в лавах Партії Регіонів, яка бачить необхідність модернізації політичних еліт. Думаю, Партія регіонів демонструє суспільству, як це робиться всередині великих партій.
2. Якщо в найближчі часи не буде зміни політичних еліт і представлення нових облич як всередині великих політичних партій, так і нових, які можуть і повинні з’явитися та набрати сили (наприклад, партія «Віче»), то Україна, на жаль, приречена до великої системної кризи, наслідком якої може бути навіть втрата незалежності і єдності України».
Андрій Шевченко,
народний депутат України, БЮТ:
«1. Потрібні не нові обличчя, а нові підходи. Життя, на жаль, показує безліч прикладів, коли молоді політики переймають у старших найгірші принципи.
2. Якщо найближчим часом ключові особи в українській політиці залишаться ті самі, буде дуже погано».
Василь Марчук, політолог, м. Івано-Франківськ:
«1. По-перше, нинішню політичну еліту важко назвати політичною елітою. Рада Європи зараз розробляє кодекс поведінки політичного лідера. Якщо взяти хоча б кілька елементів з цього кодексу, у нас мало хто відповідає європейським нормам політичного лідерства. Безумовно, потрібні нові обличчя. Я вже два роки подорожую Європою й можу сказати, що Україну врятують тільки нові обличчя. Скажіть, будь ласка, звідки взявся Арсеній Яценюк? Ці нові обличчя є, їх надзвичайно багато, їм дуже тяжко вийти на перші ролі. Треба продумати механізм, з допомогою якого молоді талановиті люди приходили до влади в Україні.
2. Нічого не буде. Ще покійний Лобановський говорив, що незамінних людей немає. Це стосується не тільки футболу, а й політики. На зміну прийдуть інші люди, якщо це можливо. Ми звикли вірити у доброго царя, гетьмана, який вирішить все за нас. Європейський досвід показує, що люди здатні самі все вирішувати, але в такому випадку потрібно навчити їх з молодих років брати відповідальність на себе і виконувати справу, якій служиш, доводячи її до логічного результату. У нас із цим завжди була проблема, це закладено в нашому менталітеті. Зараз, у час великих інформаційних змін, це можливо поправити».
Дмитро Корчинський,
лідер партії «Братство»:
«1. Безумовно, Кучма має рацію. Українській політиці потрібні нові обличчя, і взятися вони можуть через антиконституційний переворот, тому що будь-яка справжня сильна еліта — дитя конфлікту, війни або перевороту. Одержати нову якісну еліту через еволюційний спосіб і поступове оновлення існуючої еліти неможливо. Так ніде не буває.
2. Буде продовжуватися те саме. Україна, безумовно, не зникне. Як показує досвід, українська держава здатна існувати попри небажання українців вкладатися в її існування. Вона може існувати й без українців. Існує ж Білорусія без білорусів. Раніше таке було неможливо, але зараз світ змінився і багато що тримається на інерції».
Comments are closed.