Статті

Зима за календарем. Чи надовго сніг та як зміниться клімат на Прикарпатті у найближчі роки

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Цьогорічна зима виявилася на диво пунктуальною і стійкою. Грудень триває всього тиждень, але холод і сніг, здається, не збираються припинятися. Це ніби реванш після дуже теплої осені, коли у вересні температура була майже літня, пише Репортер.

То чи чекати відлиги найближчими днями та чому в наступні роки клімат може ще потеплішати?

Спекотна осінь і сніжна зима

Як розповідає очільниця відділу гідрометзабезпечення Івано-Франківського обласного центру з гідрометеорології Тетяна Атаманюк, минула зима була аномально теплою, а 1 січня 2023 року навіть зафіксували температурний рекорд за весь період спостережень. Цьогоріч незвичної погоди не було.

Є гуцульська приказка, що Михайло приходить на білому коні – за старим стилем 21 листопада, – каже Тетяна Атаманюк. – На гірській території сніг з кінця листопада – це нормальна ситуація. Щодо рівнинної території, то сніговий покрив на початку грудня зазвичай нестійкий і тане через день-два. Цьогорічна зима трохи здивувала своєю стійкістю і наполегливістю. Але це не є аномалією.

Все ж, навіть зважаючи на сніговий початок, загалом зими на Прикарпатті можна охарактеризувати як м’які, з частими відлигами. А останні 20 років теплішає щороку.

З 2020 року діють нові кліматичні норми. Вони дещо змінилися, температури у нас підвищилися. Але насправді наявна температура часто перевищує норми навіть за цими підвищеними кліматичними показниками, особливо восени, – каже Тетяна Атаманюк.

Цієї осені метеорологічне літо (коли температура вища за 15 градусів) тривало весь вересень. Загалом, цьогорічна календарна осінь була найтеплішою за весь період спостережень. А середньомісячні температури у Франківську та Долині перевищили історичні максимуми. Перевищення температури фіксували у вересні й у високогір’ї, на станції Пожижевська.

Читайте: Зарядитися й утеплитися. Як пережити зиму 2023 в Івано-Франківську

Також осінь 2023 року була дуже нерівномірною за кількістю опадів. Коли на рівнині, зокрема в Івано-Франківську, їх було трохи замало, то у передгір’ї та горах показники були близькими до норми. А на високогір’ї ця осінь була однією з найбільш зволожених, зокрема через дощовий листопад.

Специфіка нашої області – це зональність, – говорить Тетяна Атаманюк. – Ці чотири зони – рівнина, передгір’я, гори і високогір’я – відрізняються за кліматом. І якщо на рівнину вже приходить весна, у горах вона може початися й на місяць пізінше. Але буває й що в горах тепліше, ніж на рівнині, коли теплі маси спускаються згори.

Температура б’є рекорди

Про глобальне потепління говорять уже давно і клімат дійсно міняється. Зокрема, через вплив людини. Впливають і бойові дії на сході України, які забруднюють атмосферу. Крім того, в найближчі роки прогнозують ще більше підняття температур по всій планеті. Про це, зокрема, звітувала завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України Віра Балабух.

За її словами, у наступні роки Україну можуть чекати теплі зими й спекотні літа з суховіями. Також, враховуючи недавні аномальні температури у багатьох країнах Європи, не варто виключати й те, що й у нас температура влітку може сягати понад 40 градусів.

Ми входимо у період циклічного підвищення температур, – каже Тетяна Атаманюк. – Відомо, що клімат має певну циклічність. І ці цикли – різної тривалості. Раніше ми перебували у більш прохолодному періоді. У наступні роки очікується підвищення температур – і це окрім аномальних явищ через антропогенний вплив.

Якщо говорити про Прикарпаття, то не лише осінь 2023 року виявилась дуже теплою. Весною та влітку середньодобові показники температури теж перевищували норму. Винятком став лише квітень, коли температура була нижчою від стандартної для цього періоду.

Все ж, навіть враховуючи, що клімат стає більш непередбачуваний, його можна досліджувати і прогнозувати, розповідають в Івано-Франківському обласному центрі з гідрометеорології. Зокрема, сюди звертаються фермери, які планують вирощувати якісь нові культури і хочуть знати кліматичну характеристику регіону. Такі ж дані замовляють й інвестори, особливо іноземні, які планують розпочинати бізнес на Прикарпатті.

Читайте: Назавжди під водою. Археологи повертають пам’ять про села, затоплені при будівництві Бурштинської ТЕС і Дністровської ГЕС

А от посадовці та деякі бізнесмени кліматичною ситуацією цікавляться менше, ніж мали б, кажуть у центрі.

Наприклад, у нас на Франківщині переважає західний вітер. Враховуючи це, забудовники могли б споруджувати будинки з більшою енергоефективністю. Наприклад, зі сторони, де є менша кількість вітру, будувати глуху стіну, без вікон, – каже Тетяна Атаманюк. – Крім того, ми – паводконебезпечний і зливонебезпечний регіон. Прикро, що цього не враховує наша влада. Якщо б на це зважали при побудові доріг і дощоприймачів на вулицях, ми б не ходили по кісточки у воді в центрі міста.

Наступного тижня потеплішає

Загадувати, чи холодною буде ця зима, у центрі з гідрометеорології не беруться – такий прогноз не буде правдивий. Найточніший – на три дні, максимум до п’яти.

Тож, у добу 8 грудня погоду по області обумовлює тил циклону з центром над Чорним морем, а 9 грудня прийде антициклон з центром у Румунії.

У суботу, 9 грудня, на Прикарпатті прогнозують мінливу хмарність без істотних опадів, на дорогах ожеледиця. Вітер південно-східний, 5-10 м/с. Температура вночі 5-10 градусів морозу, вдень – 1-6 морозу. У високогір’ї Карпат – 7-12 градусів уночі й 3-8 удень.

Читайте: Ремонти і графіки. Як прикарпатські енергетики готуються до зими

У неділю, 10 грудня, передають хмарну з проясненнями погоду, теж без опадів, але з ожеледицею. Зате потеплішає всюди, крім високогір’я: вночі мінус 3-8 градусів, вдень – до плюс 2.

На понеділок, 11 грудня, прогнозують хмарну погоду, невеликий сніг, ожеледицю. Вітер південний 5-10 м/с. Температура вночі 1-6 градусів морозу, вдень – від мінус 2 до плюс 3. У високогір’ї вночі температура опускатиметься до мінус 10, вдень максимум 1 градус морозу.

У вівторок, 12 грудня, знову буде хмарно з мокрим снігом, місцями ожеледиця. Вітер південно-західний 7-12 м/с, місцями пориви до 15-20 м/с. Температура вночі від мінус 3 до плюс 2 градусів, удень – 1-6 градусів тепла. На високогір’ї уночі та вдень – 1-6 градусів морозу.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.