Очікується, що майбутній опалювальний сезон буде найскладнішим за весь час незалежності України. Перш за все через те, що значна частина інфраструктури країни зруйнована і до настання холодів її відновити, на жаль, не вдасться. Ще й платоспроможність людей через війну значно знизилась. Ну і, звісно ж, загроза ракетних ударів нікуди не поділася.
Втім франківські чиновники запевняють, що місто готове до будь-яких надзвичайних ситуацій, пише Репортер.
Котельні готові
На сьогодні в Івано-Франківській громаді до централізованого теплопостачання підключені 624 будинки з 2600. Їх обслуговують 37 котелень. За словами заступника головного інженера ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» Івана Кедика, всі котельні до початку опалювального сезону готові. Залишилось завершити ремонт магістральних трубопроводів і заповнити водою внутрішні системи будинків.
«Наразі наші працівники спільно з управляючими компаніями проводять ті чи інші роботи, аби можна було подати тепло, коли похолодає, – говорить Іван Кедик. – Як правило, опалювальний сезон починається 10-15 жовтня, коли середня добова температура падає нижче восьми градусів. Якщо буде тепло, то будемо цей процес відтягувати. Єдине, можливо, швидше підключимо лікувальні заклади й заклади освіти».
Читайте: Мамі й дитині – як у Загвізді облаштовують «Прихисток»
Хоч усі міські котельні – газові, одночасно їх вивести з ладу неможливо. Адже на восьми з них встановлені також твердопаливні котли, що працюють на деревині – трісці, колодах, палетах. Тобто, навіть якщо у місті зникне газ, частина будівель буде з теплом.
«В основному твердопаливні котли обігрівають заклади бюджетної сфери. Це кілька лікарень і шкіл, близько 15 закладів. У випадку надзвичайної ситуації буде можливість забезпечити їх теплом, – каже Іван Кедик. – На жаль, на всіх котельнях встановити твердопаливні котли ми не можемо, бо це дороге обладнання й необхідна велика кількість деревини».
Наприклад, на котельні на вулиці Тролейбусній був встановлений 4 МВт твердопаливний котел, який працює на деревній трісці. Він забезпечує теплом цілий мікрорайон. У холоди котельня може споживати до 100 кубів тріски на добу. Це великий об’єм, але «Теплокомуненерго» запаслося деревиною. Також є домовленість з підрядниками щодо постачання матеріалів в разі потреби.
«Окрім того, ми подбали про аварійний запас. Він дещо більший, ніж в минулі роки, бо ситуації можуть бути різні, – розповідає Кедик. – Запаслися трубами різного діаметру, запірною арматурою, засобами для зварювання, паливом, інструментами. А ще закупили спецодяг, бо під час воєнного стану є дещо проблеми з логістикою».
Газ треба економити
Попри те, що в «Теплокомуненерго» запевняють, що проблем з теплопостачанням не буде, мер міста радить франківцям закуповувати електрообігрівачі. Мовляв, одночасно подати тепло до усіх будинків у Франківську не вийде. До того ж газ доведеться економити.
«Газу вистачить. На сьогодні маємо певний запас і розуміння, що східна та південна частини України не будуть споживати стільки палива, скільки раніше. Але мусимо трохи економити, трохи буде холодніше», – говорить міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Читайте: Ансамбль «Випіканочка». Як у Тисменичанах господині печуть смакоту на передову (ФОТО)
Зокрема, уряд зобов’язав міста скоротити споживання газу на 10% порівняно з минулим роком. Наприклад, франківська громада має зекономити 4 млн кубів. Через це мінімальна температура в оселях буде не 18-20, а 16 градусів.
«Ми вживаємо всіх заходів, аби не допустити зайвих витрат, – каже Іван Кедик. – Наразі чекаємо офіційного документу від Мінрегіону про те, що дозволяється зменшити температурний режим».
Також у бомбосховищах комунальних закладів і будинків, які перебувають на балансі комунального підприємства «Комфортний дім», облаштовують пункти обігріву. Там люди можуть бути і в безпеці, і в теплі.
«У місті є 24 бомбосховища – вони автоматично будуть і пунктами обігріву, – розповідає керівник міського управління з питань надзвичайних ситуацій міськради Ігор Влізло. – Десь поставимо електрообігрівачі, десь, якщо можливо й безпечно, – буржуйки. А у бомбосховищах, які вміщують до двох тисяч людей, плануємо встановити бензинові генератори. Також доручили ОСББ і «Комфортному дому» придбати економні електрообігрівачі у будинки, де є підвали».
Електромережі можуть не витримати
Втім зловживати електрообігрівачами теж не варто. За словами технічного директора АТ «Прикарпаттяобленерго» Олега Сеника, якщо всі перейдуть на електрообігрівачі, то мережі можуть не витримати.
«Якщо взимку не вистачатиме газу для опалення й усі мешканці повністю перейдуть на електроопалення чи постійно користуватимуться електрообігрівачами – аварійних вимкнень не уникнути. На таке навантаження електромережі, на жаль, не розраховані», – пояснює Олег Сеник
За його словами, норми, відповідно до яких прокладали мережі житлових будинків, приватних і багатоквартирних, вираховувались із розрахунку на те, що електроприлади вмикатимуться не одночасно. Наприклад: чайник, мікрохвильову піч чи телевізор використовують почергово і не цілодобово. Тому розрахункова потужність для стоквартирного будинку є 100 кВт. Пропускна здатність внутрішньобудинкових мереж і кабельних вводів у такому випадку теж розрахована на цю величину.
Читайте: В своїй хаті. Як війна змінила життя оселі для людей з інвалідністю в Обертині
«За нормальних умов цього цілком достатньо для повноцінного функціонування електромережі, – говорить Олег Сеник. – Якщо у кожній квартирі в будинку облаштують електроопалення, яке працює одночасно в усіх квартирах, або ж увімкнуть хоча б один-два електрообігрівачі потужністю 1-2 кВт– мережі не впораються».
Найвразливішими для перенавантажень є внутрішньобудинкові мережі, особливо якщо вони мають неполадки або виконані за старими нормами з алюмінію. Тоді або вимикаються автоматичні вимикачі («горять пробки»), або ж пошкоджується сама проводка. Також можливі аварійні пошкодження кабелів вводу до будинку. І звісно – вихід із ладу трансформаторів, якщо до нього будуть під’єднані кілька таких будинків.
«Мережі АТ «Прикарпаттяобленерго» захищені від перенавантажень автоматичними системами захисту. Тому за найменшої загрози недопустимого перенавантаження обладнання спрацюють автоматичні вимикачі чи запобіжники, і лінія знеструмиться, – розповідає Олег Сеник. – Звісно, ми готові до такого сценарію, але хотілося б звернутись до населення і попросити завчасно підготуватись до важкої зими, звернувши особливу увагу на збереження тепла в оселі».
Зокрема енергетики радять утеплити й загерметизувати вікна та двері, утеплити стіни, підвали й горища. Варто перевірити домашню внутрішньобудинкову проводку. Звісно, для цих цілей підійде лише спеціаліст, адже втручатись в роботу проводки самостійно – небезпечно. А якщо все ж доведеться використовувати електрообігрівач, то треба вмикати його не на повну потужність, циклічно, до прикладу, раз у пів години.
Час пожити в селі
Найгірший сценарій – це якщо в місті зникне світло, газ та вода одночасно. І хоч це малоймовірно, план на такий випадок в міста теж є.
«Надіюся, в Івано-Франківську все буде гаразд, і опалювальний сезон почнеться вчасно, – каже Руслан Марцінків. – Втім, ми визначили 50 місць тимчасового перебування людей на випадок надзвичайної ситуації. Це, як правило, наші комунальні заклади – школи, клуби – де люди зможуть переночувати, якщо будуть значні проблеми з теплопостачанням. Але ми говоримо лише про людей, яким немає куди подітися, тобто 5-7 тисяч. Бо ж розуміємо, що левова частина населення може поїхати в село чи деякий час пожити у родичів».
Наразі адреси цих місць не повідомляють. Мовляв, містяни отримають інструкції, якщо справді буде біда.
Щодо водопостачання, то з цим в Івано-Франківську точно не буде проблем, переконує Руслан Марцінків. Мовляв, комунальне підприємство «Івано-Франківськводоекотехпром» запаслося альтернативними видами електрики й забезпечуватиме подачу води та роботу каналізації у будь-якому разі.
«Насправді вивести систему з ладу дуже важко. Хіба на Вовчинецьких горах стоятиме артилерія і валитиме прямою наводкою, – каже Марцінків. – Та на всяк випадок в нас є колонки, і хоч там вода технічна, на перший час її вистачить для задоволення всіх потреб. Загалом є десять свердловин у різних мікрорайонах».
Разом з тим «Івано-Франківськводоекотехпром» просить франківців погасити борги перед підприємством, які на сьогодні становлять 80 млн грн. Це зможе пришвидшити закупівлю обладнання для ліквідації аварій.
«Аби швидко відновити водопостачання та водовідведення у випадку надзвичайної ситуації, нам потрібні кошти, – каже начальник відділу по роботі з споживачами контакт центру КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Володимир Шпег. – Зараз ми не знаємо, куди може прилетіти ракета ворога. Відповідно, не можемо заздалегідь спрогнозувати, яке обладнання нам буде потрібне. Але ми продовжуємо працювати, не дивлячись на те, що більшість наших працівників наразі в лавах ЗСУ».
Авторка: Ірина Гаврилюк
Цей матеріал створено завдяки ГО «Інтерньюз-Україна» у межах програми «Український фонд швидкого реагування», яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю «Репортера» і не обов’язково відображає погляди Державного департаменту США та IREX.
Comments are closed.