Команда «Ясні очі» за три роки навчила близько 2500 людей нищити ворога за допомогою дронів. За їхніми плечима бої в Авдіївці, Часовому Яру, Роботиному, Торецьку. Нині вони доєдналися до 13 бригади Нацгвардії «Хартія», добирають людей у підрозділ. «Репортер» побував на тренуваннях «Ясних очей» на Харківщині.
Щось таке милозвучне
Перший рік повномасштабки ми були волонтерами-партизанами, – розповідає командир «Ясних очей» Георгій Волков. – Тоді я у Дніпрі збирав ініціативних людей, що хотіли працювати з дронами. За перший тиждень ми зросли до сотні людей. Десь 45 були водіями, ще 45 – дронарі, а ще з десяток людей – організаційна структура.
Назву Георгій придумав одразу. Каже, не хотів, аби було щось мілітарне. Хотів таке, аби передавало діяльність і було милозвучне, співуче, патріотичне.
Перші два тижні «Ясні очі» у Дніпрі працювали з поліцією та СБУ. Допомагали швидко виявляти у місті якісь події. На середину березня стало зрозуміло, що у Дніпрі боїв не буде. Георгій запропонував перебиратися ближче до фронту.
Зі ста погодилися 10. Далі знайшли людей, які займалися дронами ще в АТО. Ті їм усе розказали та показали. Тоді «Ясні очі» систематизували ті знання у методичку, аби вчитися далі та вчити інших.
У 2022 році «Ясні очі» їздили у зону бойових дій та вчили армійців працювати з дронами. Паралельно й самі напрошувалися виконувати бойові завдання.
Наприкінці року формувалась нова сухопутна бригада і «Ясні очі» зайшли туди з нуля збудувати аеророзвідку. Зробили. Нині там понад 300 навчених фахівців. А загалом за три роки «Ясні очі» навчили на фронті близько 2500 людей.
Зірки працюють в команді
Кілька місяців тому «Ясні очі» перейшли в «Хартію» і зараз добирають бійців у підрозділ.
Критерій один – бажання, – говорить Георгій. – У нас літали і літають дівчата й хлопці з дуже різним бекграундом. Хтось реально був технар і йде по цій галузі, а хтось взагалі не був дотичний, максимум записував якісь події в календарі на телефоні. Але роздуплився і навчився.
За словами командира, вони намагаються максимально багато вкладати в знання. Каже, це дуже співпадає з «Хартією», адже у бригаді також багато навчання, підготовки, планування.
Ми не вчимо просто літати. Літати дуже легко, правда, – стверджує Волков. – Робота пілота, звісно, важлива, але це тільки 20-25% усього. Пілот може бути зіркою, як Криштіану Роналду в футболі, але без команди він не впорається. Важче навчити координатора, людину, яка приймає рішення, яка правильно комунікує, правильно планує логістику, позиції. Навчання триває від трьох до чотирьох місяців. У наших людей, які зараз на позиціях, менше трьох місяців підготовки ні в кого немає.
До речі, тая методичка від «Ясних очей» актуальна й нині. Вона інтерактивна, оновлюється кожні три тижні.
До теми: Командир «Француз». Як у «Хартії» воюють іноземці
Уявіть, за три роки скільки було оновлень? – каже Георгій Волков. – Наприклад, у травні 2022 року це було так. Тіпи на якомусь «ніссані», у них якийсь мавік з вісьма батарейками, з флешками. Старлінків немає. Ти пультиш на витягнутих руках. Завершив роботу і з флешками летиш у село на штабчик, аби подивитися, що назнімав. Флешку в комп’ютер – а він не тягне. Треба в інше село їхати, а вже 22:30, а в 04:00 виїзд. У другому селі відкрив, подешифрували, знайшли що треба, поїхали. Нині ж є 20-30-метрові кабелі, ми під землею сидимо і пультимо. Це все онлайн стрімиться, відразу дешифрується, плюс аналізується, плюс тебе коригують, куди летіти, що робити. Це вже мережево-центрична війна.
Вигадують кожен день
За словами Волкова, дрони – це тема цивільних людей, не військових. Раніше агродронами обприскували поля, були перегони на дронах, але ніхто не воював, бо не треба було.
І зараз, коли цивільні опинилися на війні, вони постійно щось вигадують, аби вижити, – говорить Волков. – І ми вигадуємо. Кожен день.
Кадрових військових у підрозділі «Ясні очі» нема. Геннадій, наприклад, до вторгнення займався бізнесом. Розказує про побратима з позивним «Петстеп». Той за фахом інженер, винахідник, а паралельно – діджей. «Джонні» був на заробітках у Польщі, то повернувся, щоб захищати Україну. Є в них і свій дизайнер, і свій психолог.
Також у підрозділі є аграрій Євген «Парус» – людина дуже гарно розбирається в погоді, в полях, в мапах, ґрунтах. У тому, коли ти кинеш, як воно впаде й куди полетять осколки, – розказує командир. – Ми це все випробовуємо. Коли ти з бажанням і тобі цікаво, то все вдається. Наш старший інструктор Віктор «Автор» – кандидат наук, фаховий викладач, має пару вищих освіт і ще пише музику. Він – автор усіх наших методичок.
Читайте також: «Сподобається тим, хто любить відеоігри». Як дронарі «Хартії» нищать ворога
У бійців на руці – плетений браслет з металевою емблемою підрозділу. Такі браслети хлопцям подарував товариш, який довший час тренувався у команді «Ясні очі», але через проблеми зі здоров’ям не зміг продовжувати.
Це наш дуже великий друг, волонтер, громадський діяч. Він нам подарував перших пару таких браслетів. А потім ми почали їх робити для членів підрозділу, котрі дуже багато зробили супроти кацапської діяльності, – пояснює Волков.
Читайте також: Вахтанг Кіпіані: «Ми – нація-марафонець, у нас немає вибору втомитися»
За словами Георгія, нині на війні БПЛА – це наймінливіша галузь. Порівнює, коли був контрнаступ на Приютному у 2023 році, то уражень безпілотниками було десь 10-15%. А зараз 80-85% уражень – це дрони.
Якщо раніше ми мали літати під артилерію, то зараз часто літають під FPV, – каже Георгій Волков. – Тобто артилерія, може, й стрельне, але не факт. Просто ми з консервної бляшанки можемо зробити засіб ураження, а артилерії ще треба допомогу від західних партнерів.
Авторка: Світлана Лелик
Comments are closed.