Статті

Якщо хтось робить – і я зможу. Андрій Якубенко втратив на війні руку, але здатен віджатися 40 разів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Андрій Якубенко недавно переїхав до Івано-Франківська з дружиною та сином. Вони з Херсона, але повертатись у рідне місто поки що не планують. У Франківську Андрій хоче допомагати військовим реабілітовуватися через спорт.

Незважаючи на високу ампутацію лівої руки, Андрій активно ходить у спортзал і працює на тренажерах, пише Репортер.

Руки нема, а ногу врятували

Після того, як Андрій Якубенко 24 лютого 2022 року пішов у військкомат, вдома він уже не був. Через два дні у складі 59 бригади відправився обороняти Миколаїв. У квітні біля Снігурівки отримав важке поранення. Нині в нього повністю ампутована ліва рука, а ліву ногу врятували лікарі.

Дружина Юлія та 11-річний син Ігор лишалися в Херсоні, деякий час були в окупації. Коли Андрія перевели в одеський госпіталь, він зміг їм зателефонувати. Тоді рідні вирішили виїжджати. Через знайомих знайшли волонтерів. На щастя, тоді ще була можливість виїхати, окупанти пропускали автобуси з жінками та дітьми.

Андрій каже, дружині навіть вдалося вивезти його речі й документи.

Потім Якубенки разом поїхали в Румунію на реабілітацію. Саме там дізналися про визволення Херсона. За словами Андрія, це був найкращий день з початку повномасштабного вторгнення.

Ми звечора слідкували за інформацією у телеграм-каналах, що ось уже, – пригадує Андрій Якубенко. – А наступного дня, десь в 10-11, побачили вже всі ці відео, як наші зайшли у Херсон, яка це була феєрія, скільки радощів!

Після Румунії було протезування та реабілітація у Дніпрі. Протез Андрію поставили у листопаді 2023 року. А зараз має два – механічний тяговий і міоелектричний, обидва Дніпровського державного протезного заводу. Обома задоволений, але більше користується механічним, каже, він йому зручніший.

Читайте до теми: Святий четвер для лучників. Як у Франківську поранених реабілітовують стрільбою

Маленькі діти іноді задивляються: «Мама, дивися, а що це таке?». І це нормально, – говорить Андрій про реакції перехожих. – Старші діти, до речі, вже розуміють, бо батьки, думаю, розказують їм про це. Я не відчуваю якогось дискомфорту, коли роздивляються. Був випадок, грався з племінником товариша – йому десь 6-7 років. То малий лише через годину помітив, що в мене протез.

Козаки з Херсонщини

До речі, Андрій сам придумав собі шеврон. На ньому козак з металевою рукою. Саме таким був його позивний – «Козак». Каже, так повелося ще з його роботи в Польщі. Там хлопці також давали один одному якісь характерні імена.

Мене там прозвали Козаком. Тому, коли на бойових сказали придумати собі позивний, то я вже мав, – говорить Якубенко. – Козаки – це воїни, які з давніх часів також боролися за нашу землю. Тож для мене цей позивний значущий. У підрозділі нас було декілька з такими позивними. Ще один мій побратим «Козак» так само був поранений у тому ж бою, що й я. Йому вирізали частину легень, але зараз він знову у строю. Такі у нас козаки з Херсонщини!

Андрій за фахом історик. Довший час займався наукою, був співробітником відділу археології Херсонської обласної інспекції з охорони пам’яток. Їздив по експедиціях, область знає, як свої п’ять пальців. Проводили розкопки, дослідження. Каже, зараз йому боляче, бо дуже багато пам’яток знищені.

На розкопках

Фактично лівобережжя Херсонщини зараз під окупацією, там є пару пам’яток, які я безпосередньо виявляв, – розповідає Якубенко. – Новозборівське поселення – пам’ятка епохи бронзи, зольник Велика Кардашинка – теж пам’ятка бронзової епохи.

Розповідає, що з товаришем знайшли давнє поховання жінки біля Чорнобаївки й тоді дуже багато експонатів передали у Херсонський музей. Коли місто окупували, то багато цінного росіяни вкрали й вивезли.

Стараюсь робити все сам

У кожному місті Якубенки завжди ходять у краєзнавчий музей. У Франківську ще не були. На Прикарпатті вони налагоджують своє життя, долучаються до різних ветеранських ініціатив. Зокрема, КП «Дім воїна» запросив Андрія поділитися своїм досвідом з працівниками мережі «23 ресторани». Для них провели тренінг: «Особливості комунікації з людьми, які пережили бойовий стрес. Базові правила коректного спілкування».

Вони часто стикаються з ситуаціями, коли приходять люди з інвалідністю або учасники бойових дій, – говорить Якубенко. – Бувають, можливо, й конфлікти. Питали мене, як краще виходити з них та й просто – як звертатися, як поводитись. Особисто я з непорозуміннями не стикався. Для мене немає якихось червоних ліній. Коли пропонують допомогу, якщо дійсно потрібно, я можу її прийняти.

Андрій Якубенко на тренінгу ділиться своїм досвідом

 

Але стараюся робити все сам. Можу зав’язувати шнурки однією рукою. Це може бути повільніше, може виглядати якось нестандартно, може, й незграбно. Та якщо людина справляється, то вона має право відмовитися від допомоги. І вам це треба прийняти.

За словами Андрія Якубенка, незважаючи на інвалідність, він звичайна людина, яка робить звичні речі, наприклад, ходить у спортзал. У Франківську він познайомився з нацгвардійцем Юрієм Гапончуком, який запросив Андрія в зал, де займаються інші військові та ветерани, готуються до змагань.

Вода камінь точить

Андрій Якубенко сам винаходив вправи для себе, які б підходили для високої ампутації руки. Бо, каже, інформації не було ніде.

Навіть фізичні терапевти, з якими працювали в Одесі, акцентували більше на праву руку і займалися більше ногою, а з лівим боком було проблемно, – пригадує Андрій. – А мені хотілося, аби права й ліва сторона розвивалися рівномірно, щоб не було якоїсь асиметрії, перевантаження. Це ж велике навантаження на хребет, якщо на один бік все робити.

В інтернеті шукав людей зі схожими ампутаціями, в першу чергу – спортсменів. Першим, кого знайшов, був французький бодібілдер Міхаель Лувель. Він втратив руку в ДТП.

Зараз йому за 50 років і він займається спортом, – говорить Андрій Якубенко. – І він такий не один. Олександр Терещенко – кіборг, ветеран. У нього ампутація двох кінцівок, пошкоджений зір, але це супер-людина! Це супермен, який своїм прикладом, завзятістю та оптимізмом надихає таких, як я. Так само й Вадим Свириденко – радник президента у справах реабілітації.

За його словами, це яскраві приклади, як не втрачати надії, не опускати рук, а просто брати й робити. Переступати через себе, через біль, через лінь.

Можна сказати, що заняттями у спортзалі я поставив себе на ноги, – каже Андрій. – Тому буду рекомендувати всім хлопцям і дівчатам з травмами – як би не було важко, але треба займатись. Потрошки, потрошки – вода камінь точить.

Поки що Андрій Якубенко тренується сам, але готовий ділитися досвідом. Каже, хотів би знайти себе у цій сфері, можливо, ще піти вчитися. Коли ще був на протезуванні, то радив іншим хлопцям, як і що робити.

Дружина зробила мені сторінку в Інстаграмі та знімала мене під час занять у залі, – говорить Якубенко. – Ті відео є у відкритому доступі, люди можуть зайти й щось для себе взяти. Можуть написати мені й поділитися своїм досвідом.

На тих відео Андрій працює на тренажерах, робить різні вправи з гирями, гантелями, резинками. Віджимається на одній руці 40(!) разів. Він ще в Одесі пішов у фітнес-зал і пробував відтискатися під кутом, аби призвичаїти тіло, навчитись не перекручуватися. І так щоразу нижче й нижче.

На перспективу хочу ще підтягуватись, – каже він. – Я бачив, як людина без руки підтягується – отже, це можливо. А якщо хтось таке робить, то й я зможу!.

Авторка: Світлана Лелик

Ця стаття продовжує серію матеріалів “Після поранення” за підтримки Платформи “Тепле Місто”. 

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.