Статті

Вступ знову в умовах війни – чи вдалося франківським вишам набрати достатньо студентів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В Україні завершилася вступна кампанія, виші набрали студентів. Сьогодні, 2 вересня, першокурсники вперше пішли до обраних університетів.

Франківські виші також завершили вступну кампанію. Хоч війна щороку додає нових викликів, там кажуть, що із завданням мінімум справились, пише Репортер.

Вступ знову в умовах війни - чи вдалося франківським вишам набрати достатньо студентів

Університет нафти і газу: “приліт” не вплинув на вступну кампанію

Цього року в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу набрали понад 1200 студентів на бакалаврат і близько 1000 – на магістратуру. Це менше, ніж минулого року, але падіння цифр було очікуваним, зважаючи на те, що все більше абітурієнтів виїжджають на навчання за кордон. А щодо магістратури, то також вплинув і новий закон від міністерства освіти і науки, який стосується старших чоловіків, що давно закінчили бакалаврат.

Порівняно з минулим роком по бакалаврату цьогоріч набрали менше на понад 200 студентів, а по магістратурі – на понад 400, – каже відповідальний секретар приймальної комісії ІФНТУНГ Олег Фафлей.

Найбільше цьогоріч набрали студентів, які вивчатимуть інженерію програмного забезпечення – це комп’ютерні спеціальності та автоматизація.

Також популярними були освітні програми, які стосуються нафтогазової інженерії. На третьому місці – енергетично-будівельний сектор. Тенденція щодо найпопулярніших спеціальностей зберігається протягом останніх років, – говорить Олег Фафлей.

У червні 2024 року ІФНТУНГ відчув на собі російський ракетний удар. Найбільше постраждали корпуси кафедра інформаційно-комунікаційних технологій і систем та кафедра нафтогазових машин та обладнання. Втім, це не відлякало абітурієнтів, каже Олег Фафлей. Групи, які здобувають спеціальності, що належать до цих кафедр, добре укомплектовані.

Нових спеціальностей цьогоріч в університеті немає. Втім, з минулого року існує магістерська освітня програма, спільно з британським London South Bank University, на яку цього року виділили 25 грантових місць. Тож ті, хто вступив на платну форму і потрапив у ці 25 місць, зможуть отримати повну оплату навчання.

Це дуже багато – 25 місць, – говорить відповідальний секретар приймальної комісії ІФНТУНГ. – Тому буде додатковий набір у вересні, з нього вже закриємо усі місця. Додатковий набір триватиме з 13 по 26 вересня і на бакалаврат, і на магістратуру, а студентів зарахуємо наприкінці вересня. Вони влиються в уже наявні групи й додатково отримають інформацію на доопрацювання матеріалу, який вони пропустили.

Також цього року, за словами Олега Фафлея, досить багато абітурієнтів погано склали мультипредметний тест і не змогли вступити в університет. Але вдалося закрити багато державних місць – близько 530 на бакалавраті.

Медуніверситет: менше фармацевтів, більше реабілітологів

В Івано-Франківському національному медичному університеті цьогоріч набрали 844 студенти. За словами ректора Романа Яцишина, це – успіх, зважаючи на складну ситуацію.

Звісно, ми б хотіли максимально заповнити всі наші місця. Але зрозуміло, що в цей час це важко, бо є багато абітурієнтів, які виїхали з України, а ще немало тих, які не набрали 150 балів, – говорить Роман Яцишин. – Такий прохідний бал завжди був на “лікувальну справу” і на “стоматологію”, а цьогоріч його ввели ще й на “фармацію”. Тож на цю спеціальність не набрали достатньо студентів по всій Україні. Піднімалося питання про створення заочної форми навчання на цю спеціальність. На мою думку, оптимальною буде дуальна форма – коли людина працює і паралельно здобуває освіту.

Зараз в університеті вже є немало студентів, які на магістратурі працюють і навчаються за індивідуальними планами. Зокрема, таких студентів багато на спеціальності “фізична реабілітація та ерготерапія”. В уряді вже створили пілотний проєкт про дуальну форму навчання для цієї спеціальності.

Читайте: Вадим Сулима: «Наступні 40-50 років буде багато роботи з реконструкціями кінцівок у військових»

Традиційно для франківського медуніверситету найбільше студентів набрали на “лікувальну справу”. Також багато вступників зарахували на “фізичну реабілітацію та ерготерапію”, яка зараз є дуже актуальною.

Цього року ми відкрили нову бакалаврську програму по “медсестринству” – “косметологія”, – каже ректор університету. – Вона у нас також мала попит, ми повністю набрали студентів. Також багато вступників було на “парамедицину” та “прикладну лінгвістику” (медичний переклад).

Щодо іноземних студентів, яких до повномасштабної війни в університеті було багато, то тепер їх набрати дуже важко. Зокрема, для громадян Індії, Пакистану та інших азійських країн є проблема в логістиці – щоб добратися в Україну, треба летіти через ЄС, а там потрібна віза.

Вступ знову в умовах війни - чи вдалося франківським вишам набрати достатньо студентів

Та й не кожні батьки відправлять свою дитину навчатися в країну, де триває війна, – додає Роман Яцишин. – Але ми підписали запрошення для громадян Болгарії та Польщі. Зокрема, з Польщі очікуємо до 20 студентів, це буде найбільше за всі роки.

Прикарпатський університет: більше студентів, ніж минулого року

У Прикарпатському національному університеті кажуть, вдалося набрати на 300 студентів більше, ніж минулого року. Загалом уже 3430 вступників стали студентами ПНУ. Крім того, з 11 вересня стартує додатковий набір, який триватиме до 1 жовтня.

Набір на магістратуру триває до 6 вересня. Зараз уже маємо цифру на рівні минулого – 1580 людей. Тому ми вийшли на рівень минулого року, навіть дещо покращили показники, – каже відповідальний секретар приймальної комісії університету Едуард Лапковський. – Лідерами набору є спеціальності економічного факультету. Це “фінанси і банківська справа”, “страхування та фондовий ринок” і “маркетинг”. Також – “облік і оподаткування” і, звичайно, факультет іноземних мов – “англійська мова та література”. А ще – психологічні спеціальності, які завжди були популярними.

Також у лідерах – спеціальності ІТ-спрямування, зокрема “інженерія програмного забезпечення”. Також непоганий набір цього року був на факультет туризму, фізичного виховання і спорту, в юридичний інститут. А традиційно відстають фізично-математичні та природничі спеціальності.

Також цього року по Україні загальний бал вступників був нижчий, ніж минулого року. Та, за словами Едуарда Лапковського, у ПНУ середній бал – на рівні з минулим роком.

Були вимоги до певних спеціальностей. Наприклад, щоб поступити на “право” чи на “міжнародні відносини”, вступник мав мати щонайменше 150 балів за НМТ, – каже Едуард Лапковський. – Але в університеті є нова спеціальність – “правоохоронна діяльність”, де не було обмежень по балах. Тому ті, хто не вступив на юридичний, пішов туди. Там ми повністю закрили всі місця – набрали 100 студентів.

Серед інших спеціальностей у Прикарпатському університеті цього року – “польська мова та література і англійська мова”. Вона замінила колишню “польську мову та літературу”, яка не мала великої популярності. А на магістратурі з’явилася нова спеціальність – “біоінформатика”.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.