Літо в розпалі. І, напевно, кожен хоче відволіктися від робочих справ, позасмагати й покупатися. Море далеко, але у Франківську є аж дві річки та одне велике озеро.
Але щодо безпеки на цих водоймах є питання, пише Репортер.
Сумний дайджест
З початку року на Прикарпатті потонули 20 людей, троє з яких – діти. Наразі останній випадок трапився 1 липня на міському озері Івано-Франківська. Молодик, який плавав в озері, натрапив на труп випадково, зачепивши його ногою.
Як каже начальник аварійно-рятувальної маневрової групи Ігор Кочанський, рятувальники прибули до місця події за 30 секунд після того, як люди здійняли галас.
«Чоловік, який виявив тіло, самостійно тягнув його до берега. А з води жінку витягували вже ми, – розповідає Кочанський. – Вона була непритомна, без ознак життя, але ми все одно почали реанімацію. Водночас викликали швидку допомогу».
Приїхавши на виклик, медики констатували смерть. На березі поліція знайшла сумку та одяг утоплениці. Серед речей жінки знайшли й паспорт 45-річного чоловіка, якого поряд не було.
За словами начальника міського відділу поліції Івана Кавінського, наразі відкрили кримінальне провадження за статтею 115 Кримінального кодексу України (Умисне вбивство). Проводяться експертизи. Також встановлюють особу потопельниці.
А три тижні перед цим, 13 червня, так само на міському озері втопився 15-річний хлопець. Рятувальники стверджують, що він купався у забороненому місці, якраз під час перезмінки.
Готель «Україна», переговорка, трикотажка. Як заплутати туриста у Франківську (ФОТО)
«О 8:30 черговий пішов з того квадрату, бо о дев’ятій мала бути перезмінка, – розповідає начальник обласної рятувально-водолазної служби Микола П’ятковський. – О 8:40 трапився цей нещасний випадок. Але це сталося не на плесі, а в забороненому для купання місці – біля басейну».
Саме після цього на озері нібито посилили охорону. За словами начальника Івано-Франківського управління з питань надзвичайних ситуацій Ігоря Влізло, щодня з десятої ранку й до опівночі берегову зону патрулюють працівники Муніципальної варти. Крім того, з четверга по неділю міське озеро патрулють нацгвардійці та поліцейські.
«Ми вирішили залучити до охорони порядку в зоні відпочинку всі сили, – говорить Влізло. – Крім того – посилили відповідальність водолазів-рятувальників. Тобто, наряд не повинен сидіти на станції, вони мусять бути в зоні купання людей. Бо поки вони допливуть, то втрачається час».
За статистикою, сьогодні на міському озері щодня відпочивають приблизно 400-500 людей. Зона для відпочинку займає приблизно 640 квадратних метрів. Саме в цій зоні, за угодою між КП «Центр розвитку міста та рекреації» та обласним управлінням ДСНС, мусять чергувати рятувальники. На жаль, розставити їх уздовж всього берега нині можливості нема, а знаки «Купатися заборонено» людей не зупиняють.
У Франківську працівників шукають з лупою. Чому людям не потрібна робота?
«Якщо у прибережній зоні трапляються порушення, зокрема розпиття алкогольних напоїв, то викликається поліція і на порушників накладають адміністративні стягнення, – розповідає Ігор Влізло. – Але, на жаль, сьогодні немає механізму покарання людей, які купаються в забороненому місці. Законодавство навіть штрафів не передбачає – от в чому проблема! А ми кожен день стикаємось з фактами, коли серйозні люди на зауваження не реагують».
Неофіційно, але безпечно
За словами директора житлової комунальної політики та благоустрою Михайла Смушака, окрім міського озера, в Івано-Франківську є ще чотири відпочинкові зони: на Бистриці-Надвірнянській – в районі вулиці Хоткевича та позаду ресторану «Легенда», та дві на Бистриці-Солотвинській – навпроти вулиці Флотської і біля Німецького озера.
«Наше завдання – зробити там відпочинок комфортним, – каже Смушак. – Ще з минулого року на Бистриці-Солотвинській зберігся пісок, бо ми насипали його на підвищенні, є «грибочки», трава покошена. З боку вулиці Пасічної є волейбольне та футбольне поля. На Бистриці-Надвірнянській, з боку «Легенди», також є «грибочки», і ми там встановили тренажери. Найбільша проблема – з пляжною зоною на Хоткевича, бо вода піднімається і змиває частину пляжу. Минулого тижня ми замовили пісок, який мають завезти туди з дня на день. Але загалом «грибочки», роздягальні та смітники збережені».
Зі свого боку рятувальники подбали, аби відпочинок не закінчився порізаними ногами та розбитими колінами. Напередодні купального сезону вони обстежили річки в районі облаштованих відпочинкових зон та очистили дно міського озера.
«З озера ми витягли понад 60 кг сміття: биті пляшки, колеса, арматуру, – розповідає Ігор Влізло. – В річках було значно менше. Але це не тому, що люди не насмітили, а тому, що весняна повінь все знесла».
Фахівці Держпродспоживслужби також вважають, що франківські пляжі безпечні для відпочивальників. За їхньою оцінкою вода у міському озері та річках відповідає усім санітарним нормам. Експерти обіцяють перевіряти водойми двічі на місяць і в разі виявлення якихось інфекцій – одразу повідомлять про це франківців.
Gorgany Race і 100 кілометрів пригод. У Карпатах відбулися екстремальні гірські перегони (ФОТО)
Та при цьому жодна з відпочинкових зон на Бистрицях не вважається офіційно відведеною для купання. Сертифікованим є лише пляж на міському озері.
«На жаль, ми не можемо офіційно визнати береги Бистриць місцем для купання, – пояснює Ігор Влізло. – Адже дно акваторії пляжу мусить бути рівним і очищеним. Межі запливу мають позначатися буйками, а заборонені для купання зони – відповідними написами. На самому березі треба класти рятувальні пости й радіоточки. Поки цього немає, такі місця для купання вважаємо стихійними».
Разом з тим, ставити рятувальників там, де вода по коліна, немає сенсу. Тим більше, у служби надзвичайних ситуацій бракує людей та ресурсів. Зокрема, днями рятувальному посту мають передати 500 літрів бензину для човна – пальне купили за кошти з міського бюджету.
«Позаяк озеро на балансі міста, то нам треба думати про те, аби створити міський рятувальний загін, – каже Влізло. – Але треба знайти досвідчених хлопців, поставити гідні зарплати. Відповідно, з них і за роботу тоді можна буде спитати».
З іншого боку, жоден досвідчений водолаз вас не врятує, якщо нема особистої відповідальності. А тут усе просто: випив – не лізь у воду, не вмієш плавати – не лізь у воду, бачиш знак «Купатися заборонено» – не лізь. А головне – пильнуйте дітей.
Comments are closed.