Наталія Вишневецька переїхала в Івано-Франківськ у 2014 році з Донеччини. Через рік заснувала громадську організацію «Д.О.М.48.24», яка успішно функціонує до сьогодні. У першу чергу тут допомагають жінкам, які перебувають у кризових ситуаціях, а зокрема і внутрішньо переміщеним на Прикарпаття.
У них, на відміну від переселенок 10 років тому, свої запити і проблеми, пише Репортер.
Бути фінансово стабільними
ГО «Д.О.М.48.24» має кілька основних фокусів роботи. Перший – захист і підтримка жінок у кризових ситуаціях, захист постраждалих від насильства. Другий – поширення принципів гендерної рівності та фемінізму. Третій – розвиток жіночих ініціатив і жіночого руху на Прикарпатті. Саме під ці цілі намагаються шукати гранти.
Важко працювати з аудиторією, щоб творити зміни, – каже Наталія Вишневецька. – Проводити майстеркласи – не проблема. Але важливо, що вони дадуть аудиторії. Наприклад, ми вчимо англійську – а для чого? Просто, бо людям подобається і весело проводити час? А якщо ця англійська конкретно для жінок, які хочуть іти в ІТ, або для іншої професійної діяльності, щоб забезпечувати себе – тоді це має сенс. Але таких жінок треба шукати.
За словами громадської активістки, для жінок дуже важливо – бути фінансово самостійними. Бо тоді вона може подбати про себе у будь-якій ситуації.
Згідно з нашими дослідженнями, жінки часто тяжіють до того, що гроші має заробляти чоловік. У цьому ніби немає нічого поганого, поки не стається якась кризова ситуація, – каже Наталія Вишневецька. – Наприклад, чоловік тебе б’є, а ти маєш терпіти, бо не маєш заробітку і як прогодувати дітей. Або чоловік загинув на війні, а ти не працювала і не маєш ніяких компетенцій – і не знаєш, що робити далі. Жінка має бути самодостатньою.
Саме для цього у «Д.О.М.48.24» з 2023 року організовують курси для жінок – з надання послуг манікюру, масажу, корекції брів. З початку ініціативи уже близько 50 жінок скористалися такою можливістю. Декому вже вдалося відкрити власний салон після завершення курсів і практики у б’юті-коворкінгу, який теж відкрила ГО «Д.О.М.48.24».
Читайте: Кав’ярня з душею. Тетяна Васильєва з Маріуполя відкрила у Франківську вже другий заклад
Пральня й салон краси
Щоб громадська організація була самодостатньою, потрібно заробляти гроші на її утримання. Для цього «Д.О.М.48.24» має кілька бізнес-проєктів. У першу чергу, це простір «Вдома», який можна орендувати. Крім того, саме там організація проводить багато своїх подій, а також дає приміщення у безкоштовну оренду для деяких соціальних проєктів.
Також у Франківську, за адресою Курбаса, 4, діє б’юті-коворкінг – невеличкий салон краси. Працівниці та клієнтки – як ВПО, так і місцеві. Це теж сприяє інтеграції, адже люди знайомляться між собою.
Спочатку простір працював безкоштовно. Жінки, які приїжджали до нас, мали фах, але не було обладнання чи клієнтської бази. Ми допомагали і з тим, і з тим, – розповідає Наталія Вишневецька. – А далі ми почали проводити курси перенавчання або навчання з нуля. Деякі майстрині працюють у нас або самі на себе, а хтось працевлаштувався у салоні. Ми ставимо невисокі ціни, адже працюємо з сегментом жінок, які наразі не можуть собі дозволити надто дорогі послуги.
Ще одна сфера соціального бізнесу, який курує Наталія Вишневецька, – професійна пральня. Вона обслуговує ресторани, готелі, хостели та інше. Працюють тут двоє чоловіків – бо деякі обов’язки потребують великої фізичної сили і на них поки не знайшли жінку, яка б підходила.
Читайте: Бабуся готує для всіх. Як переселенці з Херсонщини відкрили у Франківську сімейний бізнес
На третьому робочому місці працює жінка, воно періодично змінюється і беремо ще когось, – каже Наталія Вишневецька. – Це соціальне підприємництво для жінок, які потребують швидкого заробітку, але іноді не можуть знайти роботу в силу різних причин. Наприклад, ті, які постраждали від домашнього насильства, жінки з грудними дітьми, жінки з інвалідністю, які теж не можуть стабільно працювати.
Починати спочатку
Важливою сферою діяльності «Д.О.М.48.24» є допомога внутрішньо переміщеним жінкам, адже Наталія Вишневецька сама була в такій ситуації. За її словами, тоді було ще важче через упередження, які панували у суспільстві.
Коли ми переїхали у Франківськ, однією з проблем були стереотипи щодо «східняків», тобто «донецьких і луганських», – говорить жінка. – Ми тоді, як ГО, намагалися подолати ці стереотипи. Тоді про «донецьких і луганських» думали як про зрадників і сепаратистів, а тепер, на мою думку, люди набагато краще зрозуміли, що відбувається. Крім того, мені здається, у 2014 році не було такої глибокої травми, або ми від неї відгородилися. Тоді ми могли повертатися, забирати речі, відвідувати близьких. Зараз люди, які виїхали з окупації, не мають шляху назад. Це зовсім інший рівень психологічної травми.
Крім того, зараз у переселенців змінилися потреби. Зокрема через те, що багато хто з них був змушений переїхати уже вдруге, а то й утретє.
Іноді людям не так треба допомоги, щоб відновити бізнес, але вони просто психологічно до цього не готові. Одна дівчина, яку ми консультували, почала плакати і сказала, що третій раз не готова починати бізнес спочатку. І таких людей багато, – говорить керівниця «Д.О.М.48.24».
Що стосується ведення громадської діяльності в Івано-Франківську, тут є свої плюси і мінуси. І ті, й інші пов’язані з більшою традиційністю суспільства, ніж на сході України.
Читайте: Почати знову. У Франківську «Д.О.М.48.24» допомагає переселенкам знайти роботу та підтримку
В Івано-Франківську суспільство більш згуртоване, тут важливу роль відіграє традиційність і залученість до церкви. І тут людей менше, вони мають більші зв’язки одні з одними, – ділиться Наталія Вишневецька. – Наприклад, спочатку мене вразило, як людина пише у соцмережах, що водій її висадив з маршрутки, і на наступний день його вже звільняють. У Донецьку це неможливо – ну, написала одна людина, а у місті їх мільйон. Але ця згуртованість створює інші проблеми, наприклад, закритість. Хоч усі ввічливі й посміхаються, та не завжди довіряють, якщо ти не є частинлю цього суспільства.
ГО «Д.О.М.48.24» продовжує свою роботу. Зокрема, зараз стартують безплатне навчання для підприємиць зі створення власного онлайн-курсу. Зареєструватися можна тут. Також продовжують організовувати ресурсні зустрічі для жінок, які пережили складні ситуації, теж за реєстрацією.
Також у «Д.О.М.48.24» продовжують допомагати жінкам, які постраждали від домашнього насильства. У 2024 році до організації з такою проблемою звернулася 91 жінка. Допомога у такому випадку різна – від роботи з психологом і сприяння з юридичними консультаціями до допомоги з пошуком роботи, квартири чи іншими адресними зверненнями.
Авторка: Ольга Романська
Матеріали виготовлено в рамках Проєкту «Посилення стійкості медіа в Україні», який впроваджується Фундацією «Ірондель» (Швейцарія) та IRMI, Інститутом регіональної преси та інформації (Україна) за фінансової підтримки Фонду «Швейцарська солідарність» (Swiss Solidarity)».
Comments are closed.