Люди Статті

У гонитві за рекордами або Як франківці отримали бануш і видовище (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Цими вихідними у Івано-Франківську встановили одразу два рекорди.

Один гастрономічний – майже півтори тонни банушу, а другий святковий – 660 різдвяних зірок в одній ході. Здавалося, на подію вийшло все місто, бо людей на вулиці, крізь холод і вітер, було дуже багато. «Репортер» теж рахував зірки і куштував бануш.

 

Однакових не було

Хода стартувала з чотирьох точок: від монастиря Христа Царя на Майзлях, від храму Різдва Христового (Мазепи), від монументу Вознесіння Христового (Вали) й від Архикатедрального Собору Воскресіння Христового. Біля катедри було дуже людно – перехожі зупинялися, роздивлялися, фотографувалися. Перші, хто прийшов встановити рекорд, застали ще теплу погоду, було сонце. Тому, довго не думаючи, розпочали колядувати «..бо прийдуть до тебе три празники в гості».

Через півгодини тут вже було чимало людей, але й зима далася в знаки – почався мокрий сніг. Звісно, це не завадило колядникам зібратися і зробити колону– 130 різдвяних зірок біля катедри. А людей, здавалося, стало вдесятеро більше.І то такі кольорові – червоні, помаранчеві, коричневі, жовті. З тими, хто тримав зірки, в ході йшли й випадкові перехожі, які приєдналися задля забави і коляди.

Ходу формував Ігор Максимчук, директор міського департаменту освіти і науки.

«Біля катедри зібралися люди з усієї області, які представляють наш департамент. Ці 130 зірок зробили учні, вихователі, викладачі. До нас завітали навіть люди з інших областей, а також з Румунії та Іспанії», – розповідав він на камеру.

А й справді, на рекорд ледь не випадково потрапили й представники Слобожанщини. Правда, було їх небагато, але красиві – всі у кептарях і вишиванках, дівчата нарум’янені, з довгими косами й хустинами, і говорили чистою українською.

Максим Кривуля, високий енергійний хлопець із Харкова, трохи соромлячись, розповів, як потрапив на рекорд.

«Ми навчаємось у Харківському вищому коледжі мистецтв, а у Івано-Франківськ приїхали, щоб показати культуру Слобожанщини, – каже Максим. – Будемо танцювати, наш хор буде співати. Дізнались про те, що буде рекорд, вже в дорозі, а коли приїхали до Франківська – місто нас просто вразило! Дуже атмосферне, затишне, тут шанують культуру і традиції. Коляда для цього міста – видовище масове, влаштовують цілі фестивалі, збираються діти, дорослі».

Колона сформувалась перед входом у катедру, спереду стояли дві жінки, які тримали дві зірки – жовту з помаранчевим і коричневу із фіолетовим. Одна із них – Наталія Ліктей – розповіла, що представляє франківську бібліотеку №4, а зірку їй допомагали робити відвідувачі.

«Наша зірка по-своєму унікальна, зроблена переважно із пінопласту, – каже Наталія. – Скручували, клеїли, паличка бамбукова, вийшло оригінально. Всередині образок з народженням Христа. Зверху прикрашена помаранчевим дощиком».

Інша жінка з зіркою також виявилася працівницею бібліотеки – центральної міської. Завідувачка відділу обслуговування Ольга Кицта похвалилась, що її фіолетову зірку також робили прямо у бібліотеці, й то сиділи над нею шість годин.

Хода рушила під колядку «Во Вифлеємі нині новина». Мокрий сніг завершився, почався сильний вітер. Але зірки тримали міцно. Та зірки, які несли люди – були незворушні, навіть під поривами. Поки хода переходила на стометрівку, поліція перекрила вулицю. Тут вже й підійшла інша група, що виходила від храму Різдва Христового. Зірок там було в рази більше, ніж біля катедри, і теж жодної однакової, бо кожну люди робили на власний розсуд.

Зустрілися усі на Вічевому. Теплі розмови, усі щось бубоніли й колядували. До сцени не протиснешся. Таке враження, що вийшов весь Франківськ. Які там проблеми, будні, тарифи, політика? Коляда!

Мер Руслан Марцінків привітав усіх зі святом і додав, що така хода у місті відбулася вперше. За його словами, таким чином створили нову традицію і відтепер хода буде відбуватися кожного року.

Читайте: Як нині живуть косівські керамісти та що змінить підтримка ЮНЕСКО (ФОТО)

Далі під оплески на сцену вийшла експертка зі встановлення рекордів Юлія Бичай. Вона підтвердила, що Івано-Франківськ встановив національний рекорд за кількістю Вифлеємських зірок. Також додала, що Івано-Франківськ є найбільшим містом за кількістю встановлених рекордів України і зафіксувала рекорд «Масова хода з різдвяними зірками і колядою» – 660 штук.

Після цього на Вічевому майдані до ночі була коляда і концерт, про погану погоду ніби й не пам’ятали. А, ще був бануш.

Нагодували всіх

Якраз коли зірки готували до рекорду, на Вічевому майдані, позаду фонтану, встановлювали ще один рекорд. Від дев’ятої ранку до обіду, шість годин поспіль, у великому казані варили бануш. Казан на локомотиворемонтному виготовили спеціально для цієї події. Тут навіть крізь мороз і вітер було спекотно – від пари, яка не вщухала. Довкола казану були розкидані дрова, а на столі лежали інгредієнти для страви.

Шеф-кухар Дарвін Седеньо розказав, що у своєму житті ще ніколи не готував такої великої кількості каші.

«Робили калькуляцію, все чітко рахували, – говорить Дарвін. – На тонну банушу нам знадобилось: 240 л сметани, 60 кг масла, 450 л молока, 500 л води, 15 кг солі і 300 кг крупи».

Крім основних інгредієнтів, на столі були й додатки – бринза, гриби, м’ясо, шкварки. Ними займалась інша команда кухарів – з Верховини. І, звісно, одягнені чоловіки були в кептарі й вишиванки. Крім них, біля казану стояв відомий стронгмен Назарій Павлів, ще з двома відчутно неслабими чоловіками. Він у цьому дійстві виконував надважливу роботу – перемішував страву великою лопатою, схожою на весло. Навіть на вигляд це було непросто – а повеслуйте тонну банушу, дізнаєтесь.

На годиннику бехнула третя година, довкола казану зібрався натовп. Водночас на майдані зійшлися дві ходи зірок. Поки всі біля сцени слухали про один рекорд – оголосили інший, гастрономічний. Отож, Івано-Франківськ встановив національний рекорд – 1420 л банушу. Попередній подібний рекорд був лише 113 л, тоді бануш варили в «Буковелі», ще у 2013 році.

 

Першими бануш спробували три дівчинки. Найменша, років шість, сказала, що смачний, і твердо обіцяла прийти на наступний рекорд. Наступним бануш спробував міський голова і… також похвалив.

Читайте також: Легенди Станиславова. Повернення Аполлона

А далі роздавали всім охочим. І тут трохи суму – люди накидалися так, що організатору ледь не довелося викликати поліцію, аби поставити охочих у чергу. Лізли – як скажені. Свята ж довгі, певно, зголодніли.

Але якось обійшлося, нагодовані були всі, страву роздавали до ночі. Бануш й справді виявився смачний, особливо з грибами і шкварками. І навряд у тих, що відчайдушно рвалися до казана першими, він був кращим.

Автор: Богдан Мисюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.