Статті

Тут їздили карети. У Франківську мешканці самі ремонтують пам’ятку архітектури

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Питання пам’яток архітектури для Франківська болюче. Переважно кам’яниці перебувають у приватній власності, тож реставрувати пам’ятку повинні самі мешканці, а коштує це дуже дорого.

Мешканці кам’яниці на Січових Стрільців, 7 вирішили брати справу в свої руки. Зараз відновлюють арку, через яку колись карети в’їжджали у внутрішній дворик. Також взялися за відновлення столітньої дерев’яної бруківки – чи не єдиної, яка збереглася у місті, пише Репортер.

Пам’ятка на Січових Стрільців, 7, неподалік зупинки “Пошта”

Хто скільки може

Ще до війни мешканці ОСББ на Січових Стрільців, 7 реставрували аварійні балкони й карнизи. Бо, якби на когось із перехожих обвалилася частина ліпнини, винуватими були б власники квартир.

Потім справа дійшла до внутрішніх робіт.

Читайте: Пам’ятку – в приватні руки. Що чекає колишню школу на Гординського (ФОТО)

Ми скидалися з мешканцями, хто скільки зможе. Так зробили електрику, поміняли дерев’яні перекриття, – каже голова ОСББ Людмила Яворська, ініціаторка реставрації. – Ще один чоловік споруджував собі будинок й хотів зробити сходи з балясами (фігурні стовпчики під поручнями – авт.). Відлити їх вирішив з наших, які є у під’їзді. Ми домовилися про бартер: за це він нам доробить кілька десятків балясів, яких не вистачає.

Тепер взялися за арку, яка вже була аварійна. А також вирішили поміняти бруківку під нею, бо був випадок, коли провалився автомобіль. Як зняли верхній шар, побачили стару бруківку.

Людмила Яворська

Ми єдині у Франківську маємо таку бруківку. Хоч історики кажуть, що ще є десь, – розповідає голова ОСББ. – Ми думали відновити частини бруківки, яких не вистачає, щоб зробити все полотно. Але це дуже дорого. Відшліфувати теж не виходить, бо вона розвалюється. Тому вирішили автентичну бруківку поставити всередині, а довкола – сучасну гранітну, щоб витримувала навантаження машин. Можливо, стару бруківку законсервуємо.

Будинок на Січових Стрільців, 7 був споруджений на початку ХХ століття. Тут жив багатий власник. До нього квадратом примикає інший будинок, зараз це вже інша адреса – Вічевий майдан, 2. Друга споруда не вважається пам’яткою і значно простіше оздоблена. Все тому, що тут жили слуги, а на першому поверсі була конюшня.

Бруківку на в’їзді у двір вистелили, щоб було менше чути стукіт копит, коли заїжджали карети.

У Франківську мешканці самі ремонтують пам’ятку архітектури
Стара бруківка зараз у поганому стані

Недешева реставрація

В історичній кам’яниці лише 10 квартир. Тому на міських програмах, наприклад, «Бюджет участі», зібрати багато голосів не вдавалось. Довелося все робити самим.

Усі мешканці долучилися. Ніхто прямо не говорив, що проти. Хіба казали, що війна і це не на часі, – розповідає Людмила Яворська. – У нас знімає приміщення супермаркет «Близенько», який теж виявив бажання долучитися. Це львівська мережа, тож вони, напевно, знають, як це – працювати у пам’ятці. Є мешканці, які готові скинутися більше, але основна частина – пенсіонери. Я й так дуже вдячна, що вони здають по 100 грн на прибирання. Вимагати від них більшого – смішно.

Всередині в будівлі – сходи з балюстрадою, на стелі – гарна фреска. З часом її планують законсервувати, хоч поки вона – не перша в черзі на реставрацію.

Читайте: Пам’ятки бувають жебраками. Історія одного будинку із 500 в Івано-Франківську

У Франківську мешканці самі ремонтують пам’ятку архітектури
Всередині у під’їзді – красива фреска на стелі

Ми все робимо з дозволу департаменту архітектури, – говорить голова ОСББ на Січових Стрільців, 7. – Навіть роботи з електропроводкою я узгоджувала, хоч, теоретично, на це дозвіл не потрібен. Але мені так спокійніше. Щодо реставрації спочатку роботи оцінюють архітектори, затверджені управлінням архітектури. Майстрів ми вже шукали самі. Головне – погоджувати зовнішній вигляд і сам процес відновлення.

Роботи з реставрації недешеві. За словами Людмили Яворської, лише на ремонт арки та бруківки уже пішло 50 тис грн і це ще не кінець. З часом планують відновлювати фасад, але таки надіються на допомогу від міста. Бо там, за попередніми розрахунками, сума сягатиме від 800 тис грн.

У Франківську мешканці самі ремонтують пам’ятку архітектури
Частини балюстради вдалося відновити завдяки одному з мешканців

Порадою, а не грошима

Як розповідає начальник франківського відділу з питань охорони культурної спадщини Володимир Ідак, будинок на Січових Стрільців, 7 – одна з окрас міста.

Будинок розташований у центрі й належить до квартальної забудови, – розповідає Володимир Ідак. – Це чітке прямокутне каре з орієнтацією на вулицю Січових Стрільців і Вічевий мадан. Сторона з Січових значно імпозантніша, виконана у псевдокласичному стилі: багато декоровані балкони, пілястри, карнизи, ліпнина на фасаді.

За словами Ідака, місто підтримує ідею мешканців використати стару бруківку в новому мощенні під час реставрації будинку.

Роботи в арці планують закінчити вже незабаром

У цьому випадку це допустима річ, ми погоджуємось з таким рішенням, – каже Володимир Ідак. – Під цим під’їздом є підвали, тож потрібне укріплення, щоб роззосереджувати навантаження. Тут ним служить стяжка. На ній буде встановлена нова гранітна плитка і вмонтований фрагмент посередині цієї бруківки. У всякому разі добре, що це накрите приміщення й тому не вразливе до опадів. Це допоможе зберегти бруківку надовго.

Підтримують у владі й рішення мешканців відновити фасад пам’ятки. Допомогти обіцяють усім – крім грошей.

Читайте: Пам’ятки втрачають обличчя. Що чекає колишній елітний район у Франківську (ФОТО)

У місті були започатковані програми охорони культурної спадщини, де місто включалося в саму реставрацію. Зараз кошти виключно йдуть по інших призначеннях, тож грошей на реставрацію немає, – говорить Ідак. – Тому мешканці повинні самі збирати кошти, залучати спонсорів. Але ми будемо сприяти у плані нагляду, консультацій, прийняття технічних рішень, залучення фахівців.

За словами Володимира Ідака, у Франківську є ще кілька випадків, коли мешканці пам’яток самі збирають кошти, щоб їх відреставрувати. Всім, хто хоче зробити так само, радить звертатися у департамент архітектури. Тут обіцяють допомогти з паперовою тяганиною й спростити тривалу процедуру отримання всіх документів на ремонт пам’ятки.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.