ТОВ «Трансформери» утворилося як філія київського підприємства, яке займається бронюванням автомобілів. Тут у буквальному сенсі рятують життя, адже їхні авто стійкі до прямих влучань кулі чи ударів.
Репортер відвідав підприємство під час престуру, організованого регіональним відділенням Асоціації міст Україні та побачив, як звичайні автівки стають майже супергеройськими.
Авто для критичної інфраструктури і на фронт
На початку повномасштабного вторгнення підприємство, яке займалося сервісним обслуговуванням спецтехніки, релокувалося з Києва у Надвірнянську громаду. Тут почали співпрацювати з місцевими фахівцями й поділилися досвідом. Після звільнення Київщини засновники повернулися додому, а дочірнє підприємство на Надвірнянщині реорганізувалося в самостійне.
Наразі ми займаємось переоснащенням автомобілів різної категорії чи спеціалізації. Це можуть бути рефрижератори, аварійно-ремонтні, інкасаторські та броньовані автомобілі, – розповідає заступниця директора фірми Анна Тухта. – Наразі всі авто, які тут випускають, сертифіковані. Зокрема, інкасаторські або броньовані автомобілі – по певному класу захисту.
Зараз основний замовник товару – Сили оборони України. Не завжди це прямі замовлення, інколи через автосалони, які співпрацюють із ЗСУ. Також «Трансформери» виробляють автівки для установ, аварійних служб і підприємств критичної інфраструктури.
З початку утворення компанії у жовтні 2022 року тут випустили понад 100 спеціалізованих авто.
Нам все одно, чи це новий транспорт з автосалону, чи вживаний – це ніяк не вплине на той клас захисту, який хоче встановити замовник. Маючи конструкторський та технологічний потенціал, ми можемо виконати будь-яку потребу, – каже Анна Тухта. – Наприклад, це авто – від Нацгвардії. Після того, як воно отримало від нас відповідний клас захисту, виконувало бойові завдання на Кремінському напрямку.
Броня береже життя
До броньованого автомобіля є певні вимоги. Спочатку для нього виробляється капсула.
Відповідно до держстандартів України, є певні класи захисту. Їх визначають за супротивом матеріалів, – пояснює Анна Тухта. – Готову броню прострілюють певним калібром, залежно від класу захисту, й вона має витримати цей вид зброї. Перевірку здійснюють сертифіковані установи і вже вони дають свій висновок про відповідність наших автівок певному класу захисту.
Інколи виробники отримують реальні приклади того, як їхня робота стає в пригоді у небезпечних зонах.
Оця машина була розбита на війні, – показує директор з виробництва Дмитро Катрич. – У ній всередині є капсула, яку ми встановили, – і тим самим зберегли п’ять життів. Авто потрапило в ДТП на фронті й капсула витримала. Усі живі, лише в одного травмована нога. Без бронювання, шансів у пасажирів не було б.
Після того, як броньовану капсулу створюють у зварювальному цеху, на авто встановлюють броньоване скло. Воно витримує прямі постріли з автомата Калашникова, навіть якщо влучити двічі в одне місце.
Це скло у 10 разів грубше, ніж звичайне, – каже працівник підприємства Михайло Іванюк. – Воно складається з декількох шарів звичайного гартованого скла, а між ними йде прошарок спеціальної плівки. Останній шар – це полікарбонат, який захищає людей від уламків скла. При перевірці робили постріли – у результаті скло повністю ціле, тільки з’являються тріщини.
«Трансформери» використовують скло від українських та закордонних виробників. Але більшість сировини все-таки везуть з-за кордону, найчастіше – зі Швеції. Бо українські виробники, як кажуть у компанії, поки не можуть забезпечити потрібну надійність броні для машини.
Після встановлення необхідного захисту, залишається ще переробити решту автівки.
Після встановлення капсули автівка додає у вазі. Тому є необхідність посилити і гальмівну систему, і підвіску, і ходову – бо з’являються додаткові десятки кілограмів, – каже Анна Тухта.
Працівників шукають у коледжі
Зараз у «Трансформерах» є близько 40 працівників. Більшість місцеві, але є й переселенці. Наприклад, Анна Тухта, яка народилася на Луганщині й прожила там 18 років свого життя, а далі переїхала у Краматорськ. З Донеччини через повномасштабну війну виїхала у Надвірну. А влітку минулого року прийшла на роботу на підприємство.
Хоч робітників у фірмі небагато, зізнається, проблема з кадрами таки є.
Все залежить від замовлень. Але у нас були деякі проблеми з кваліфікованими працівниками, бо це не Донбас, де була давно розвинена промисловість, – говорить Анна Тухта. – Для налагодження чи закриття кадрового питання, у нас є договір про співробітництво з Надвірнянським фаховим коледжем Національного транспортного університету. Його випускники мають можливість проходити у нас практику. Відповідно, ми отримуємо кваліфікованих працівників, які вже знають, що саме вони мають робити на виробництві, які тут вимоги.
Середні зарплати на ТОВ «Трансформери» – 25-30 тис грн, без вирахування податків. Більшість працівників на виробництві – чоловіки, тож підприємство клопочеться про бронювання своїх кадрів, адже їхня діяльність відповідає критеріям критичної інфраструктури. Але відповіді щодо броні від Івано-Франківської ОВА вони ще не отримали.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.