Статті

Терапія і спілкування. У «Ветеранському просторі» у Франківську проводять зустрічі для військових і рідних загиблих

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У «Ветеранському просторі», недавно створеному за ініціативи голови обласної державної адміністрації – начальниці обласної військової адміністрації Світлани Онищук  у приміщенні Івано-Франківської ОВА, розпочалися тренінги та зустрічі для ветеранів і сімей загиблих військових.

На першому такому заході діти, які втратили батька на війні, змогли познайомитися з іншими захисниками України та разом пограти в настільні ігри, пише Репортер.

У «Ветеранському просторі» у Франківську проводять зустрічі для військових і рідних загиблих
У «Ветеранському просторі» можуть знайти підтримку ветерани і їхні сім’ї

Відволіктися і зняти напругу

Перша інтеграційна сесія у рамках проєкту «Підтримка ветеранів та їхніх родин», що впроваджується в рамках Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив (CFLI), відбулася 21 січня. Спочатку діти й дружини загиблих, а також запрошені ветерани війни, познайомилися одне з одним під модеруванням психолога. Далі ветерани й діти грали в настільні ігри, а жінки окремо працювали з психологом.

У «Ветеранському просторі» у Франківську проводять зустрічі для військових і рідних загиблих

Об’єднали сім’ї загиблих і ветеранів невипадково, каже керівниця простору, директорка ГО «Дружини янголів», дружина загиблого військового Любов Василів-Ганущак.

Дуже часто побратими мого чоловіка ніби нас бояться, не хочуть дивитися нам в очі. Але вони не винні у смерті мого чоловіка, в його смерті винен москаль, – говорить Любов Василів-Ганущак. – А мої діти навпаки дуже хочуть бачити ветеранів. Для мого сина кожен військовий – це «татків друг». Тому ця ідея виникла давно, добре, що зараз вдалося її втілити.

Поки що у просторі запланували шість інтеграційних сесій. Це будуть і настільні ігри, й інші забави. Наприклад, наступного тижня запланували фотосесію для дружин загиблих військових. Перед тим жінкам зробить макіяж професійна візажистка, також дружина загиблого бійця.

У «Ветеранському просторі» у Франківську проводять зустрічі для військових і рідних загиблих

Як розповідає психолог і психотерапевт Володимир Кушнірюк, настільні ігри – корисна вправа для комунікації та налагодження контактів.

Це дозволяє не тільки організовувати дозвілля, дає можливість поспілкуватися, це й новий спосіб взаємодії різних поколінь. Настільні ігри допомагають більше комунікувати, взаємодіяти, – каже Володимир Кушнірюк. – Людина вчиться вигравати і програвати, розуміти інших людей і себе у першу чергу. А ветеранам і дітям загиблих воїнів це ще й дасть можливість переключитися, зняти напругу, тривогу, краще асимілюватися в суспільстві, зрозуміти, що ти цінний і важливий.

Читайте: Щоб лісу було більше. Чого громади на Прикарпатті закликають передавати самозаліснені ділянки лісгоспам

Акцент – на зустрічах

Ветеранський простір відкрили наприкінці минулого року. Фонд CFLI підтримує невеликі, але високоефективні проєкти у країнах, що мають право на міжнародну технічну допомогу від уряду Канади, у сферах, які узгоджуються з пріоритетними напрямами діяльності канадського МЗС. Партнери виділили на відкриття простору 50 тисяч канадських доларів. Проєкт втілили за співфінансування програми діяльності «Установи регіонального розвитку ІФ області» в розмірі 30 тисяч гривень.

Також до відкриття простору долучилися Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, жіночий рух GUTA Bregenz з Австрії та благодійний фонд MoveUkraine.

Читайте: Виростити серце лева. У Франківську обговорили візію міста на наступні 10 років

За підтримки фонду CFLI ми обладнали це приміщення, комп’ютеризували його, – каже керівниця Агенції регіонального розвитку Івано-Франківської області Тетяна Збирак. – Але акцент був не так на ремонті, як на проведенні зустрічей для ветеранів та їхніх сімей. У майбутньому тут також розташуються представники новоствореного комунального підприємства у справах ветеранів, яке буде розвивати ветеранську політику в області.

Надалі у просторі планують працювати з працевлаштуванням ветеранів, допомагати їм з юридичними питаннями, а також із соціалізацією. А для родин військових та тих, хто загинув на війні, будуть організовувати цікаве дозвілля.

У «Ветеранському просторі» у Франківську проводять зустрічі для військових і рідних загиблих

Відчути підтримку воїна

Серед тих, хто зібрався на перший захід у рамках проєкту, – дружини та діти військових з різних міст і сіл Івано-Франківської області, а також ті, хто вимушено переїхав сюди через війну. Ілона Біла – родом з Херсонщини. Її чоловік, Геннадій Трегуб із позивним «Сармат», помер 10 грудня 2022 року у шпиталі в Одесі від мінно-вибухових травм. Він служив у 128 окремій гірсько-штурмовій бригаді, в артилерії.

Читайте: «Сниться щоночі». Доньки бійців 10 бригади вже понад два роки шукають батьків, що зникли безвісти

У «Ветеранський простір» жінка прийшла з молодшою донькою.

Такі зустрічі – це турбота про наших дітей. Бо діти, які втратили батьків на війні, потребують не тільки мами, а й батька. І для них інші військові – це ніби побратими батька. Їм треба відчути це чоловіче плече, – говорить Ілона Біла. – Моїй молодшій доньці було п’ять, коли вона втратила тата. Майже місяць я не могла їй про це сказати. Коли наважилась, пояснила, що «тато на небі». Через якийсь час вона мене спитала, чи можна туди зателефонувати. Після її слів було дуже боляче. Але я постійно розповідаю їй про батька, він назавжди у нас в пам’яті.

Надалі у «Ветеранському хабі» планують залучати до заходів ще більше людей. А згодом – масштабувати події на територію всієї області.

Для мене важливо, щоб жодна людина не залишилась осторонь. І навіть якщо вона мешкає у віддаленій громаді, повинна мати доступ до наших заходів, щоб ми влаштовували виїзди до них, – говорить Любов Василів-Ганущак. – У нас пройшов перший круглий стіл з родинами загиблих, головами громад і кураторами ініціативних груп. Ми маємо навести комунікацію: якщо тут відбувається захід, ми передаємо інформацію громадським організаціям, а вони – людям, щоб кожен мав можливість прийти.

У майбутньому заходи для ветеранів та сімей військових планують проводити щонайменше кожні два тижні.

Я б хотіла, щоб до літа якомога більше дітей подружилися з ветеранами, щоб вони спілкувалися на постійній основі, – каже керівниця простору. – А влітку ми організуємо щось масштабне, якийсь реабілітаційний захід типу риболовлі чи «козацьких ігор», і там уже зійдуться люди, які добре одні одного знають. Таке спілкування потрібне як ветеранам, так і цим дітям.

Авторка: Ольга Романська

Проєкт «Підтримка ветеранів та їхніх родин (акронім – Ветеранський хаб)» впроваджується в рамках Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив (CFLI). CFLI – це програма, призначена для підтримки невеликих, але високоефективних проєктів у країнах, які мають право на міжнародну технічну допомогу від уряду Канади, в сферах, які узгоджуються з пріоритетними напрямками діяльності Міністерства закордонних справ Канади.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.