Уже пів року діє закон №5650, який вносить зміни до законодавства зі збереження лісів. Зокрема, згідно з ним, тепер самозаліснені ділянки у громадах мають перейти у підпорядкування лісгоспів (ДП “Ліси України”).
У «Лісах України» кажуть – це потрібно, щоб вберегти ліси від незаконної вирубки, пише Репортер.
Вирішуватиме Кабмін
Як ідеться в тексті закону, самозалісненою вважається ділянка площею понад 0,5 гектара, вкрита частково чи повністю лісовою рослинністю, яка засіялась там сама. До них не належать землі лісогосподарського та природоохоронного призначення. І саме ці самозаліснені ділянки тепер також належать до лісового фонду України.
До речі, право власності на ліси тепер має Кабмін, а не місцеві адміністрації, як це було раніше. І саме Кабмін може погоджувати передачу лісових ділянок чи зміну їхнього цільового призначення. Якщо цільове призначення не пов’язане з веденням лісового господарства, то рішення про вирубування там дерев і чагарників, теж приймає Кабмін.
Ліміт на використання лісових ресурсів може погоджувати Верховна Рада або обладміністрації. Звісно, це не стосується земель природоохоронного фонду.
Читайте: Закон «про дрова». Що пропонують в уряді та як це може вплинути на села на Прикарпатті
Як ідеться в пояснювальній записці до закону, в Україні за різними оцінками є 300-500 000 гектарів самосійних лісів, які розташовані на землях сільськогосподарського призначення та активно повертаються в сільськогосподарське виробництво. Щоб запобігти знищенню таких лісових ділянок, і внесли зміни до законодавства.
Зокрема, збереження лісистості України є однією з вимог ЄС, виконання Україною міжнародних зобов’язань, взятих у рамках приєднання до Європейської зеленої угоди (EU Green Deal). Таким чином автори законопроєкту планували, що у 2025 році лісистість України зросте до 16,5% проти теперішніх 15,9%. А за десять років вона мала б сягнути 17,5%.
Під ліс чи під сільське господарство
Як каже директор філії “Карпатський лісовий офіс” ДП «Ліси України» Ігор Чебан, з часу прийняття закону до нього неодноразово зверталися голови громад з побоюванням, що держава хоче забрати у них землі. За його словами, звинувачення безпідставні.
Згідно зі статтею 107 лісового кодексу України, за всі порушення, які відбуваються на території самосійних ділянок, відповідальність несуть громади або організації, за якими вони закріплені, – каже Ігор Чабан. – Тобто, мають бути створені спеціалізовані підприємства, які будуть нести відповідальність за діяльність, що відбувається на цих землях. А якщо громада не має змоги охороняти цю територію, має передати самозаліснені ділянки нашим філіям.
Як розповів начальник відділу охорони, захисту лісу і мисливства Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства Роман Поціхович, зараз вони пояснюють це все головам громад.
Сільські голови інколи хочуть, щоб на цих ділянках були сільськогосподарське угіддя, бо за них передбачена більша оренда. Але зараз ці ділянки заросли лісом, чого ж їх раніше не використовували? – каже Роман Поціхович. – А є такі випадки, коли ці зарослі угіддя перебувають у приватній власності, але люди не виробили всі документи. Зараз, згідно з законом, це треба зробити.
Загалом на Прикарпатті ідентифікували 403 самозаліснені ділянки на площу 6 000 га. Станом на 1 липня 2024 року управління лісового господарства отримало погодження від місцевих громад про віднесення до самозаліснених земель 138 га – це 19 земельних ділянок комунальної власності. Йдеться про Калуську, Снятинську, Нижньовербізьку, Матеївецьку, Перегінську і Білоберізьку громади.
По 84 ділянках загальною площею 1951 га управління отримало від громад відмови. Це Зеленська, Делятинська, Войнилівська, Пасічнянська, Чернелицька, Болехівська, Богородчанська, Букачівська, Ямницька, Яремчанська, Рожнятівська, Новицька, Рогатинська та Ланчинська громади.
Решту тергромад поки не надали чіткої відповіді з цього питання.
Наприклад, голова Зеленської громади Володимир Феркаляк повідомив, що остаточного рішення вони ще не прийняли. Адже у громади немає бачення, яке майбутнє чекає на самосійні ділянки, передані «Лісам України».
Були настійливі звернення, але ми поки не погодили нічого. Наразі дали відповідь, що плануємо створювати комунальне підприємство з управління цими ділянками, – каже Володимир Феркаляк. – Зараз у «Лісах України» тривають реформи, і ми не бачимо, яким воно буде після реформ. Тому поки що це питання залишили без дій.
Також, за словами Володимира Феркаляка, є питання до карт, розроблених у «Лісах України». Адже там не всі ділянки – нічийні й самозаліснені, каже голова громади.
Так само питання до карт мають у Космацькій громаді. Як каже голова ТГ Дмитро Мохнатчук, до територій, визначених як такі, що мають потрапити в управління «Лісів України», віднесли понад 60 господарств – разом з будинками й кадастровими номерами. Як каже начальник земельного відділу громади Дмитро Палійчук, технічну документацію з громадою не узгоджували й вона не відповідає земельному кадастру. Зараз у громаді очікують на комісію з «Лісів України», щоб виправити помилки.
Щоб не було вирубок
Все ж, як кажуть у ДП «Ліси України», якщо громади не передадуть самозаліснені ділянки до лісгоспів, вони повинні створити спеціальні органи контролю, які слідкуватимуть за тим, щоб дерева на цій території безконтрольно не вирубували. І саме громади будуть нести відповідальність, якщо на цій території зафіксують порушення закону.
Читайте: Наради не гріють. Чому на Косівщині з року в рік виникає проблема з дровами
Держекоінспекція Карпатського округу вже виявила незаконні порубки дерев на самозалісненій території.
Зокрема, у селі Грабівка Калуського району зрубали 36 дерев, що принесло збитки на суму понад 4 тис грн.
У селі Тростянець Калуського району незаконно вирубали 66 дерев (сума шкоди майже 1500 грн).
А в селі Єзупіль Івано-Франківського району на таких самозаліснених ділянках вирубали 118 дерев, сума шкоди – 720 грн.
Також зафіксували незаконні рубки у селах Тисів, Витвиця, Розточки Калуського району, Заріччя Надвірнянського району, у Тисмениці та Бурштині.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.