Статті

Щоб були інвестиції. У Франківську в рамках проєкту проаналізують потенціал для бізнесу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Івано-Франківська область стала однією з учасниць транскордонного проєкту з розвитку бізнесу.

Разом із Закарпаттям, а також двома регіонами Угорщини та Румунії, на Прикарпатті планують об’єднувати бізнес і розвивати економічні потужності регіону, пише Репортер.

У Франківську в рамках проєкту проаналізують потенціал для бізнесу

Розвиток бізнесу в регіоні Карпат

Транскордонний проєкт «BusinessBridge: Business cooperation for the development of cross-border regions» Програми Interreg VI-A NEXT Hungary-Slovakia-Romania-Ukraine на Прикарпатті реалізує «Агенція регіонального розвитку в Івано-Франківській області».

Наша агенція активно відновила свою діяльність минулого року, – розповідає її керівниця Тетяна Збирак. – Ми мали ідею – визначити проблеми у бізнесі нашого регіону, зібрати наших підприємців і організувати обмін досвідом. Тому будемо об’єднувати бізнес, владу і громадськість, щоб принести користь регіону.

Проєкт стартував у лютому цього року і розрахований на 18 місяців, до липня 2026 року. З боку Угорщини партнером є регіон Саболч-Сатман-Берег, а від Румунії – Бая-Маре.

Уже понад 20 років наша програма підтримує процеси розвитку на прикордонній території, – говорить представниця транскордонної програми «Interreg Next» Оксана Шийчук. – Раніше підтримка бізнесу не входила до наших пріоритетів. Зараз зʼявилася ніша для такої підтримки. Проєкт є дуже актуальним, адже ми розуміємо, в яких умовах зараз перебувають прикордонні регіони. Це розуміють і наші європейські сусіди.

У рамках проєкту планують провести дослідження регіонів-учасників на бізнес-потенціал, влаштувати обмін досвідом між українськими, угорськими та румунськими колегами, а також проведуть два інвестиційні форуми в Івано-Франківську й Ужгороді. А завершать усе створенням інвестиційної платформи для залучення інвестицій.

Читайте: Майстерні та воркшопи. Як у центрі розробок «Поле» у Франківську втілюють ідеї у життя (ВІДЕО)

Всього Івано-Франківська область отримає на це від ЄС 85 тисяч євро у співфінансуванні з місцевим бюджетом – 10%. Загальний бюджет – понад 340 тисяч євро, з них понад 306 тисяч – від ЄС.

У Франківську в рамках проєкту проаналізують потенціал для бізнесу

Результати – на мапу

Метою дослідження є визначення найбільш пріоритетних секторів для економіки області, виявлення зацікавлених бізнесів та створення можливостей для їх співпраці з бізнесами прикордонних регіонів Румунії та Угорщини, залучення інвестицій, створення спільних підприємств.

Спочатку робиться акцент на аналітичне дослідження, яке базується на статистиці. Йтиметься про галузі політики, економіки, соціальні питання, технології, законодавство і довкілля, так званий PESTLE-аналіз, – розповідає бізнес-експертка проєкту Галина Васильченко. – Далі проведемо поглиблене опитування експертів, а також представників бізнесу визначених секторів та керівників громад, в яких працюють такі бізнеси. Це можуть бути спеціалісти з Бізнес-асоціації Івано-Франківська, департаменту інвестиційної політики, ІТ кластеру, Прикарпатського промислового кластеру, Прикарпатського еко-енергетичного кластеру та інших інституцій.

Серед факторів, які оцінюватимуть у процесі дослідження, – стабільність дій влади, рівень корупції, стан ринку праці, логістика та інфраструктура, громадська активність, загальний стан довкілля, поводження з відходами тощо. Впливає також розвиток ІТ-компаній, законодавча база для регулювання бізнесу, наявність відновлювальних джерел енергії в регіоні.

На основі PESTLE-аналізу й опитування експертів проведуть SWOT-аналіз. Зокрема, орієнтуватимуться і на нову Стратегію Івано-Франківська, яка вже містить досить розгорнутий SWOT-аналіз. А далі – напрацювання рекомендацій.

На основі цього будемо робити ще мапу регіону, – каже Галина Васильченко. – Скоріш за все, оберемо п’ять секторів – як агробізнес, ІТ, виробництво тощо. Аналіз розвитку цих секторів буде видно на мапі. У першу чергу, маємо показати розміщення підприємств, які відносяться до кластерів, адже їм потрібні додаткові інвестиції, щоб розвивати кластер. Мета – у розвитку бізнесу на Прикарпатті. Можливо, хтось із партнерів захоче розвивати бізнес у нашому регіоні. Можливо, хтось із підприємців, навіть за межами цих країн, зайде на мапу і захоче інвестувати чи розвивати бізнес тут.

Читайте: «У них тонше сприйняття світу». Як у Франківську пораненим військовим повертають жагу до життя

Мапа буде розміщена у відкритому доступі – для всіх, хто цікавиться інвестиціями у регіоні. Її планують представити наприкінці року.

У Франківську в рамках проєкту проаналізують потенціал для бізнесу

Не агро, а ІТ

Економічний потенціал Прикарпаття визначать за підсумками моніторингу. Але, за словами Галини Васильченко, кожна громада уже може орієнтуватися на власні сильні та слабкі сторони й розвивати те, що найбільше підходить саме їй.

Наприклад, Калуш – точно не центр туризму. Натомість він може бути центром хімічної чи видобувної промисловості. Брошнів-Осада – деревообробка, Яремче – туризм, Городенка – аграрна сфера. Це речі, які будуть говорити про те, що цей регіон має такий пріоритет, – говорить експертка.

Також важливим є створення індустріальних парків. Вони мали б мати таку ж спеціалізацію, яку визначить для себе регіон як основну.

Читайте: Гратися й навчатися. Як у Заболотівській громаді дітям з інвалідністю допомагають розвиватись (ФОТО, ВІДЕО)

А ще – треба враховувати особливості нашої області та заходу України загалом.

Агробізнес приносить малу додану вартість і вимагає великих площ, – говорить Галина Васильченко. – А враховуючи те, що міста на заході України є малі, але густонаселені, то нам треба розвиватися не в «ширину», а у «висоту». Наприклад, розвивати інноваційні технології, ті галузі, що на малій площі дає велику додану вартість. Важливо розвивати ІТ-сектор і впроваджувати його в ті пріоритетні сфери виробництва які вже існують. Завдяки цьому можна підняти додану вартість в агробізнесі, запровадивши, наприклад, цифрове землеробство.

Навіть зважаючи на війну, за словами експертки, Івано-Франківщина має потенціал для розвитку інвестицій, навіть із-за кордону. Бо будь-який бізнес враховує компонент ризиків. Тому, якщо створити для нього комфортні умови, підприємці будуть готові прийти й на Прикарпаття.

Авторка: Ольга Романська

Проєкт реалізується за підтримки Європейського Союзу в рамках Interreg VI A NEXT Hungary Slovakia Romania Ukraine .

Ця публікація була підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю Агенції регіонального розвитку Івано-Франківської області та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.