Сьогодні деякі прикарпатські лікарні заповнені ковід-хворими на 90 %, і щодня кількість пацієнтів збільшується. А все через те, що в області розгулявся штам «Дельта». Він дуже легко передається, а люди все частіше нехтують протиепідемічними правилами.
Про «Дельту», вакцинацію та підготовку до ймовірного спалаху COVID-19 «Репортер» поговорив із головним державним санітарним лікарем Івано-Франківської області Русланом Савчуком.
– Пане Руслане, яка в нас нині ситуація? З якими цифрами почали тиждень?
– У порівнянні з попереднім тижнем маємо ріст на 23 %. Частіше почали виявляти COVID-19 серед дітей, особливо серед школярів. На жаль, тільки за минулу добу (11 жовтня – авт.) зареєстрували 30 випадків. Перед тим було 11. В силу того, що діти контактують у школі та на вулиці, маємо от таку погану динаміку.
Загалом за минулу добу ми маємо 172 нові випадки по області. Це багато, враховуючи те, що влітку бували дні, коли ми фіксували нульову захворюваність.
– Чи є нові штами? Можливо з’явилися нові симптоми?
– Я вже раніше десь озвучував, що штам «Дельта» циркулює фактично в кожній громаді нашої області. Недавно ми відібрали 50 зразків матеріалу від пацієнтів з різною формою важкості із різних територіальних громад. Із цих 50 зразків циркуляція штаму вірусу «Дельта» підтвердилась на 100 %.
«Дельта» більш агресивніший. Передається блискавично. Перші симптоми проявляються вже за лічені години після того, як вірус потрапляє на слизові.
Серед основних симптомів «Дельти» – розлади кишково-шлункового тракту. Також може бути тимчасова втрата слуху. А ще вірус впливає на серцево-судинну систему, на легені, нирки. До того всього додається загальна втома й ломота у м’язах.
Оскільки ми зайшли в епідсезон грипу, то люди списують симптоми на погану погоду. Але я би рекомендував при перших симптомах йти до сімейного лікаря і наполягати на тестуванні.
– Чи слід чекати нового локдауну?
– Позаяк динаміка доволі негативна, то все можливо. Вже маємо рішення Кабміну щодо міжобласних транспортних сполучень. Тобто, буде прицільна увага до водіїв і пасажирів: перевірятимуть, чи мають вони ковід-сертифікати чи негативний ПЛР-тест. Можливо, це завадить поширенню вірусу.
Але я спостерігаю за показниками в інших областях і можу сказати, що до локдауну ми таки рухаємось. Коли це буде – покаже час. Та й усе залежить від того, як люди відреагують на посилення заходів і наскільки до нас прислухаються.
– Лікарні готові до збільшення кількості хворих?
– Так. На щастя, медперсонал вже пристосувався працювати в умовах пандемії. Сьогодні маємо 17 закладів, які готові до прийому пацієнтів з COVID-19.
Статистика щодо завантаженості ліжко-місць доволі непогана. До прикладу, Івано-Франківська міська клінічна лікарня № 1 заповнена на 96 %, обласна інфекційна лікарня – 80 %, Богородчанська ЦРЛ – 85 %, Калуська ЦРЛ – 92 %, Косівська ЦРЛ – 92 %, Коломийська інфекційна лікарня – 76 %, обласний фтизіопульмонологічний центр – 73 %. Всі інші лікарні мають 33-54 %.
Ці ліжко-місця забезпечені киснем на 95 %. Тобто з 1833 ліжок, які виділені для пацієнтів з COVID-19, киснем забезпечені 1800. Ми готові розгортати додаткові ліжка, відкривати й контрактувати як ковідні інші лікарні.
– Багато хворих серед вакцинованих?
– З 1 червня в нашій області захворіло 8357 осіб, з них вакцинованих – 255, тобто 3 %. З 255 хворих 37 були госпіталізовані, а 218 лікувались амбулаторно, бо мали легкий перебіг. З тих 37 людей лише 12 були вакциновані двома дозами. 19 людей вже одужали та виписані, а 18 продовжують лікування.
Але хочу наголосити, що жодного летального випадку серед вакцинованих не зареєстровано.
– З якими постковідними ускладненнями вже сьогодні стикаються люди?
– Найчастіше в них тривалий час зберігається задишка. Мова навіть не по один місяць. Такі люди потребують відповідної реабілітації. Також пацієнти, які перенесли COVID-19 в середніх і важких формах, потребують тривалого лікування серцево-судинної системи. В окремих випадках набувають артеріальної гіпертензії – мають високий тиск. Є люди, в яких після хвороби діагностували цукровий діабет. Тобто, вірус вражає по-різному. І не зважає на стать, вік і соціальний статус.
Місто закриватися не хоче. Як франківський бізнес готується до посилення карантину
– Попри це, рівень вакцинації в області невисокий. Чому?
– Тут, напевно, є ряд чинників. Один із них – антивакцинальна кампанія. Бувають до смішного абсурдні вкиди. Наприклад, що після вакцинації виростуть роги. Також був міф, що після вакцинації не можна завагітніти. Його спростували жінки, які після щеплення зверталися до міського голови по премію…
Але бувають і серйозні речі. Сьогодні я навіть стикаюся з тим, що медик дозволяє собі безпідставно казати людям, що вакцинація непотрібна. І це непоодинокі випадки. Як пересічному громадянину не повірити лікарю?
– А що робиться для популяризації щеплення?
– Досить багато, на мою думку. Але цього, мабуть, недостатньо.
Сьогодні ми потребуємо підтримки від голів громад, які повинні власним прикладом показати суспільству, що треба вакцинуватись. Вони ж мають авторитет в громадах і мусять заохочувати людей.
Медики також, незалежно від того, на якій посаді вони працюють, повинні популяризувати вакцини всіма доступними методами.
Я особисто був на деканальних зборах Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ, які очолював митрополит Володимир Війтишин. Нам дали можливість виступити перед деканами і вони абсолютно адекватно сприйняли інформацію. Навіть дозволили у своїх церквах виступати нашим працівникам, які б ознайомили людей з реальною епідеміологічною ситуацію. Після таких зустрічей відсоток вакцинованих у громадах трохи збільшився, тож метод працює.
Окрім того, сьогодні ми популяризуємо вакцинацію, розкладаючи намети на вулицях міст і селищ. Роздаємо тематичні буклети, пояснюємо необхідність вакцинації.
Знаєте, хотілося б, аби в Перегінську більш доброзичливо ставились до людей, які приїжджають і розповідають такі потрібні речі. Я б не сказав, що то була виражена агресія, але певне незадоволення було. Звучало щось на кшталт: «Для чого ви сюди приїхали? Ми маємо власну думку!».
– З такими темпами в нас є шанс отримати колективний імунітет і, нарешті, забути про обмеження й маски?
– Про колективний імунітет ми зможемо говорити тоді, коли матимемо 95 % вакцинованих. Зараз у нас не дуже високий відсоток, але якісь невеликі оберти ми набираємо.
Бригади навчені й почали працювати досить непогано. Минулого тижня в нас навіть був показник 5000 щеплених за добу. Кожна бригада може зробити в день більше 100 щеплень. Рахуйте, якби 121 бригада працювала на повну потужність, то ми б мали тисячі вакцинованих.
– Багато вакцин доводиться утилізувати через закінчення терміну придатності?
– У нас немає зараз такої ситуації. Сьогодні усі стараються, аби вакцина була використана в термін.
– Чи не впав рівень обов’язкових вакцинацій проти інших інфекційних захворювань?
– Він мусив десь впасти, бо під час повного локдауну поліклініки, скажем так, працювали в обмеженому режимі. Більше того, люди розуміли, що потрібно унеможливити контакти з іншими, можливо інфікованими, людьми, тому не зверталися в поліклініки. Але, сподіваємось, що це не призведе до якихось спалахів.
Авторка: Ірина Гаврилюк
Живу розмову з Русланом Савчуком слухайте у подкасті:
Comments are closed.