Статті

Рослини у банці. Підприємство у Долині вирощує саджанці лохини зі світовим визнанням

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У Долині підприємець Олег Базюк уже 12 років займається вирощенням особливих сортів рослин, у першу чергу лохини. Його метод полягає у розмноженні рослин in vitro, тобто під склом, у банках.

Підприємство входить у консорціум світових виробників лохини і продає свої саджанці за кордон та по Україні. Його «Репортер» відвідав під час престуру від регіонального відділення Асоціації міст України.

З Шотландії в Україну

Підприємство «Долина-агро» засноване у 2012 році. Воно складається з двох частин – розсадника і лабораторії. Ідея полягала саме у створенні українського аналога іноземним саджанцям.

Наш план полягав у забезпеченні українських підприємств якісним садивним матеріалом лохини, – розповідає Олег Базюк. – Колись весь посадковий матеріал завозився з-за кордону. Тепер ми робимо свої якісні саджанці, навіть кращі від італійських чи німецьких. А потім з’явилася ще ніша декоративних рослин, на яку є попит. Тут ми в основному розмножуємо рододендрон.

У 2017 році «Долина-агро» стало учасником міжнародного консорціуму з виготовлення нових сортів рослин. Його створив Інститут Джеймса Гаттона у Шотландії. Крім шотландського та українського учасників, у консорціум ще входять фірми з Австралії, Чилі та Нідерландів. Процес такий: у Шотландії вирощують нові сорти лохини, а партнери в інших чотирьох країнах їх розмножують, перевіряють, патентують.

Підприємець Олег Базюк уже 12 років займається агробізнесом

Шотландці є лідерами у вирощенні сортів смородини, малини, картоплі, ячменю, тож вони вирішили розпочати новий напрямок – лохина, – каже Олег Базюк. – Вони запросили до консорціуму ключові розсадники, нас в тому числі. Ми з партнерами сплачуємо щороку десятки тисяч євро, тобто фінансуємо генетичні дослідження. Уже є успішні сорти, які ми зараз розмножуємо в себе і будемо цього року давати на випробовування.

Читайте: Як слобожанські фермери Федосієнки вирощують калуські кавуни

Щороку по Україні та за кордоном долинська фірма продає 250-300 тисяч саджанців – це ті, що з розсадника. Цього року планують збільшити потужності удвічі. А мініатюрні рослини з інкубатора «in vitro» виходять мільйонами.

Головне в такому методі – стерильність

Рослина у пробірці

У лабораторії – сотні банок з рослинами. Загалом тут випробовують нові сорти та займаються розмноженням.

Беремо бруньку, вбиваємо всі бактерії, грибки. Висаджуємо її в стерильне середовище. Тоді брунька пробує проростати, – каже очільник підприємства. – Потім ми її розсаджуємо, вона розростається, далі пересаджуємо. Рослину розмножуємо пів року-рік, поки вона не вступить у фазу інтенсивного розмноження, тоді вже може бути кратність – від 1 до 10, 20. Далі – в геометричній прогресії. Коли вже розмножили достатньо, починаємо вкорінювати.

Тривалість циклу залежить від цілей, які ставить перед собою розсадник. Якщо є план розмножити 100 тисяч рослин, треба до двох років.

На підприємстві працює 40 людей

Головне у такому методі – стерильність, яку можна отримати лише у лабораторії.

Читайте: На Коломийщині підприємець на пенсії виготовляє козяче масло

На вашій долоні на 1 кв. см є 500 тисяч спор, грибків, – говорить Олег Базюк. – Тут у нас – абсолютна стерильність. Щоб забезпечити сталість процесу, має бути чисте простерилізоване середовище, відповідні умови у приміщенні й технологія виробництва.

Лаборантка Ярослава Савчук працює тут вісім років. Каже, для цієї роботи важлива посидючість, а ще – розуміти технологію виробництва.

Зараз укорінюю рододендрон. У баночці чи контейнері на це йде десь три дні, – розповідає Ярослава Савчук. – Через якийсь час рослина має адаптуватися, а далі можна садити в ґрунт. Беремо рослину з банки, розділяємо – є технологія, за якою це робиться. Потім відсортовуємо. Частину висаджуємо на укорінення, а що не підходить – викидаємо.

Ярослава Савчук працює на підприємстві вже 8 років

Українська лохина – у серпні

Зараз на підприємстві працює понад 40 людей, але на зиму планують набирати ще. Не зупиняли виробництво навіть у перші місяці повномасштабного російського вторгнення.

Якби зупинилися на місяць-два – втратили б попередні роки й відстали на років п’ять, – каже Олег Базюк. – Тож ми працювали безперервно 2022 тяжчий рік, 2023 уже був трохи легший. А у 2024 році маємо великий експорт у Казахстан, плануємо й інші країни. Попит на наші рослини є. Зокрема, співпрацюємо з польською лабораторією, яка розмножує декоративні рослини. Звідти наші саджанці відправляють по різних країнах світу.

Як розповідає Олег Базюк, він є противником висадки неперевірених сортів, чим нерідко займаються українські фермери. Каже, наприклад, у Польщі зараз практикують довші періоди випробування рослин.

За рік у лабораторії можна виростити мільйони саджанців

Я знаю плантацію, яка зараз планує викорчувати близько 200 га посаджених нових сортів, – каже директор «Долина-Агро». – Треба посадити гектар, рік-два подивитися на результат. Загалом продуктивність сорту визначається його чистотою. У першу чергу – це безвірусність, ви не маєте права розмножувати вірусну рослину. А ми тій рослині не даємо заразитися у процесі.

На думку Олега Базюка, для України перспективними є саме середньо-пізні сорти лохини. Адже ранніми ми не можемо конкурувати з країнами, де клімат тепліший.

Читайте: Помідорний рай. Як подружжя з Часового Яру на Косівщині вирощує овочі в теплицях (ФОТО)

Ми не в конкуренції з сербами, румунами, які мають потужні агрохолдинги, – говорить підприємець. – Їхні ягоди з’являються раніше, тож вони збирають преміум-ціну. Наш сезон починається з 10 серпня по 10 вересня. Тоді Україна має пропонувати ягоду на ринку Європи – до того часу, поки не прийде більш пізня ягода з Перу.

Зараз «Долина-Агро» розпочала процес сертифікації за спеціальною нідерландською системою від тамтешньої потужної фірми. Якщо все вийде, вони будуть першими в Україні, хто отримає такий сертифікат. Лише приїзд їхнього працівника на підприємство коштує 8 тис євро, але така сертифікація дуже корисна у плані репутації та майбутніх перспектив.

Найкраща лохина для України, вважає Олег Базюк, – яка достигла у серпні

Сертифікати планують отримати на нові сорти лохини, які завезли з Шотландії за дозволом Держпродспоживслужби. Далі їх експортуватимуть в Австралію, Нідерланди та Чилі – у рамках міжнародного консорціуму.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.