Статті

«Печу паску вдома» – як у Франківську шириться передвеликодній челендж

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Сьогодні паски можна купити у будь-якому магазині, з начинками і без, великі й маленькі, із найзатійливішими декорами. Але, погодьтеся, купити – не те саме, що спекти самому. Як то колись робили наші мами й бабусі: з молитвою, за традиційною рецептурою і суворою для кожного в хаті забороною – не гупати дверима.

Франківська рестораторка Ольга Зінько вирішила популяризувати давню традицію й започаткувала челендж «Печу паску вдома».

Перша –  від Ольги Франко

Минулого року ми з подружкою Анею Кучерак-Зоря вирішили запустити такий челендж, – розказує пані Ольга. – Бо ж усі бачимо, як багато зараз пасок купованих, і забуваються ті рецепти, які передавалися з покоління в покоління.

А ще що дуже тоді надихнуло товаришок, то фільм «Інший Франко» – про Петра, сина поета. Фільм якраз тоді вийшов на великі екрани і в ньому була згадка про книгу з кулінарії, яку написала дружина Петра – Ольга.

Саме з тієї книги ми взяли рецепт паски для того першого челенджу, – розповідає Ольга Зінько. – Я дуже хотіла долучити до цього інших жінок, та й самій спробувати. Бо я не можу сказати, що пекла паску кожен рік, не було в нас вдома такої традиції. Ми це зробили і це знайшло величезний відгук серед людей. Дуже мене підтримували дівчата з організації «Дружина воїна». Вони – одні з перших, які взялися пекти і дали цьому розголос.

Рестораторка каже, мегаприємно читати відгуки, де жінки пишуть, що саме завдяки цьому челенджу вперше спробували пекти паску вдома і показували, які вони у них гарні вийшли.

Читайте: Писанка – зв’язок із предками. Як музей у Коломиї береже давнє мистецтво

Тож цього року челендж вирішили повторити. І на цей раз пекти паску, яка була традиційна саме у нас.

Яєць багато не треба

Я весь рік їздила в мандрівки по селах з проєктом «Опілля. Скарби нації» і збирала опільські рецепти, – розказує пані Ольга. – І в цьому проєкті я познайомилася з жінкою, яка все життя займається випічкою. Це пані Надія Мойсей-Гасюк. Вона і письменниця, і художниця, і дуже духовна людина. Тому тут вибір був очевидний.

челендж

Рецепт опільської паски від пані Надії дуже простий:

  • Молоко – 0,5 л
  • Вода – 0,5 л
  • Цукор – 150 г
  • Яйця – 2 шт
  • Олія соняшникова – 100 г
  • Сіль – 35 г
  • Дріжджі свіжі – 35 г

Випікають її при температурі 180.

Сам процес випікання для того, аби запустити челендж у мережу, зняли десь два тижні тому. Пекли тоді з жінками із «Дружини воїна».

Для початку виливаємо частину теплої води і половину молока, розчиняємо в цьому цукор, додаємо сіль, далі дріжджі, – розказувала пані Надія. – Все руками вимішуємо до розчинення, б’ємо два яйця, домашні. І вливаємо олію, так виходить у нас здобніше тісто.

Коли всі ці інгредієнти розчинили, довели до однорідної маси, тоді малими порціями всипаємо муку і ретельно безперервно перемішуємо до утворення однорідного тіста.

Кожна господиня має відчувати тісто, і в процесі молитися, – навчала кондитерка.

Тісто завжди місили руками, без рукавичок, без міксера чи інших механічних способів.

Господиня раз на рік має сама готувати паску, випікати її, оздоблювати, при замішуванні молитися, просити Господа за те, що найнеобхідніше в житті і дякувати Богові, що дав дочекати цього дня. Бо це насправді велике таїнство, ти вкладаєш сюди те, чого хочеш для своєї родини.

Опільські паски оздоблювали тістом, не присипали ніякими присипками чи глазур’ю. Змащували перед випіканням домашнім яйцем

Знаєте, у рецептурі нема нічого складного, – каже Ольга Зінько. – Борошно, вода, дріжджі, цукор. Цукру дуже мало пані Надія давала, бо, каже, що колись паска не була солодка. Ми навіть не давали родзинки. Тут річ в тому, щоб спробувати самій її зробити. Бо це не просто, не кожному паска вдається. Я тепер вірю, що коли починаєте пекти ту паску, жінка має встати помолитися, зав’язати волосся, бути чистенько вдітою, з чистими думками це робити. Просити Бога, щоб ця паска вдалася. І я в це вірю, бо тісто не завжди підходить. І це не в дріжджах справа, це в тому, з яким настроєм ви підходите до справи.

Читайте: Чорнопотоківська, чорнопотіцька, чорнєнська. У селі на Прикарпатті пишуть писанки з чорним тлом (ВІДЕО)

Тож всіх ґаздинь – і тих, хто пече паску щороку, і тих, хто буде пробувати вперше, закликають долучитися до челенджу. Хвалитися і популяризувати своє. Для цього треба викласти у Фейсбук свою пасочку – з рецептом, фото чи відео, це вже, як кому вдасться. І додати хештег #печупаскувдома.

Мішанина й голубці

Пані Ольга також поділилася кількома традиційними рецептами страв, які готують у них в родині до Великодня.

Ну, перш за все – це мішанина. Даємо яйця, ковбасу, підчеревину і багато хріну. Хрін настругуємо ножем, – каже вона. – Знаю, що багато людей ставлять це все окремо, у нас от так разом. Для нас важливо, аби на столі була саме ця мішанина, бо ми її їмо раз на рік.

А решту традиційно – холодець, цвіклі, паска, голубці. І більше нічого не треба, сміється вона.

Ще ми на Великдень запікаємо сир – десь 2 кг, – каже вона.

До цієї кількості сиру треба 8 яєць. Жовтки розтирають з цукром, потім білки збивають з цукром. Цукру треба десь склянка. Додають 4 столові ложки кукурудзяного крохмалю і можна трішки манки. Все акуратно вимішують. Форму змащують маслом і трішки посипають манкою. Ще можна додати сік лимона і потерту цедру.  Випікають при температурі 180 градусів десь 30-40 хвилин.

Також планують робити голубці з квашеної капусти і тертої картоплі.

Багато хто такі голубці робить на Різдво, але ми робимо й на Паску, – каже пані Ольга.

Беремо квашену капусту, запарюємо, обрізаємо прожили.

Готуємо начинку – натираємо сиру картоплю, як на деруни. Відтискаємо через марлю. Смажимо цибулю, моркву, підчеревину. У відтиснуту картоплю додаємо цю засмажку.

Рідину, яка лишилася після відтискання картоплі, не виливайте. На дні посудини збереться крохмаль, тож воду обережно зливаємо, а крохмаль додаємо в цю начинку.

На дно каструлі ставимо свинячі шкірки, сиру цибулю, лавровий лист, білі сушені гриби. Голубці заливаються водою чи бульйоном. Варити – 1 годину.

При подачі на стіл – зверху добре додати підсмажені шкварки чи підливу з грибів.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.