Навчальний рік почався, хоч і не так, як завжди. У деяких містах і районах Прикарпаття, зокрема у Франківську, діти поки що до школи не підуть. Вже очевидно, що цьогоріч учителям, учням і батькам доведеться зіткнутися з багатьма труднощами.
«Репортер» спитав порад, як зацікавити дітей до навчання, у двох франківських учительок, яких Global Teacher Prize Ukraine назвав одними з 50 найкращих в Україні.
Сімка поїхала на море
Леся Павлюк – учителька початкових класів франківського ліцею № 7, переможниця обласного туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року 2019» у номінації «Вчитель інклюзивного класу», тренер Нової Української школи (НУШ). На своїх уроках вона використовує мнемотехніку.
«Це технологія, яка дозволяє якісніше запам’ятовувати тексти з підручника, формули, слова, вірші, – пояснює Леся Павлюк. – Так діти не зазубрюють, а створюють асоціативні зв’язки. Наприклад, хлопчик, який має йти в перший клас, не може запам’ятати, як виглядає цифра 7. Тож треба штучно створити історію, яка подобається дитині. Є такі персонажі – Фіксик і Сімка, а на цифрі 7 – хвилька. Виходить: Сімка поїхала на море».
Також вона веде у школі гурток з мнемотехніки, куди можуть ходити першокласники. Цього року Леся Павлюк матиме перший клас, уже за програмою НУШ.
«Я вже давно впроваджую методи нової української школи: ранкові зустрічі, щоденники вражень, – говорить Леся. – Є багато цікавих методів роботи. Наприклад, ми читаємо текст, а потім розповідаємо припущення, яким буде продовження. Далі – перевіряємо, чи вгадали. Так діти краще запам’ятовують текст».
З дистанційним навчанням минулої весни у класі впоралися. Вчителька у своєму блозі помістила програму навчання, там був розписаний розклад. Також були теми уроків і матеріали, які діти опрацьовували: сторінки з підручника, матеріали з інтернету, презентації, відео…
Читайте: Школи одягають маски. Усі деталі про новий навчальний рік у Франківську
«Також ми проводили відеоуроки в Zoom. Зв’язувалися щодня об 11:00, хто не міг, той потім дивився запис уроку. Бо ж потрібно багато пояснити, треба, щоб був діалог», – говорить Леся Павлюк.
Якщо після додаткових канікул вдасться вийти на навчання, то вона планує вже реєструвати своїх першокласників у Google Classroom, пробуватимуть зв’язуватися в Zoom – щоб бути готовими до всього.
Уроки в піжамах
Аліса Павлюк – учителька початкових класів школи № 26, першою в місті та області почала запроваджувати технологію Smart Kids. Вона вже вдруге поспіль є номінанткою премії Global Teacher Prize Ukraine.
«У нас з першого класу була мультимедійна дошка, і в кожного учня – свій планшет. Ми працювали в програмі «Розумники», але я вирішила розширити можливості навчання за допомогою мультимедійної дошки, – розповідає Аліса Павлюк. – Якщо учні хворіли, або був карантин через грип, то ми займалися дистанційно. З першого класу я підключила їм платформу для вивчення математики Вчи.юа, там є електронний журнал, я відстежувала успіхи, нагороди».
1 вересня учителька вклеювала дітям у щоденники всі коди доступу. Але відкриттям стало навчання на платформі Kahoot.
«Діти були в захваті, вони аж ставали ногами на стільці, щоб краще бачити дошку, – посміхається Аліса. – Найчастіше платформу використовували на природознавстві, то діти вже чекали уроку. Зробити тести в Kahoot займає час. Тож, якщо я не встигала щось підготувати, вони просили повторювати попередні теми, настільки їм було цікаво».
Потім почався карантин і дистанційне навчання. Для учнів Аліси Павлюк воно не стало випробуванням, адже вони вже вміли працювати з онлайн-платформами, які тепер ще й надали безкоштовний доступ для того, щоб використовувати їх вдома.
Читайте: Діти стають добрішими? Як у франківських школах впроваджують інклюзивну освіту
«Я почала використовувати Google Classroom. Там можна переписуватися з учнями в чаті, давати завдання. Але, коли діти відправляють письмові роботи, їх важливо коментувати, пояснювати, чому така оцінка, – каже вчителька. – Потім ми робили відеозустрічі в Zoom. Вони добрі тим, що можна бачити одне одного. Коли залишався вільний час, я вимикала мікрофон і камеру, щоб діти могли поспілкуватися між собою, помалювати на віртуальній дошці».
Навіть під час віртуальних уроків учителька з дітьми придумували щось цікаве. Наприклад, долучилися до сервісу Padlet, де діти могли виставляти свої творчі роботи і ділитися ними з класом. Або урізноманітнювали свої уроки в Zoom.
«Одного разу учениця була на уроці в ліжку в піжамі, тож наступного разу ми зробили зустріч у піжамах. Хтось взяв песика – то ми зробили зустріч зі своїми домашніми улюбленцями. На День вишиванки всі одягнули вишиванки», – додає Аліса Павлюк.
Минулого року з четвертокласниками було легше, а працювати дистанційно з першокласниками може бути важко. Бо, наприклад, складно онлайн навчити учня писати: вчитель має бачити, як він сидить, як тримає ручку.
«Якщо батьки не будуть проти, ми працюватимемо з навчальними програмами «Розумники» – це коштує 350 грн на рік. З Google Classroom у першому класі буде важко, хіба батьки візьмуться допомагати, – говорить вчителька. – Але потрібна соціалізація дитини, сформувати колектив, здружити батьків. Та й спершу треба показати дітям і батькам ці платформи, а тоді вже можна в них працювати».
Comments are closed.